Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-12-20| Teledetekcja, Sprzęt

Velodyne zapowiada rewolucję w skanowaniu laserowym

Znany producent skanerów laserowych, firma Velodyne, zaprezentowała półprzewodnikową elektronikę, która ma zrewolucjonizować pozyskiwanie chmury punktow.


Velodyne zapowiada rewolucję w skanowaniu laserowym

Wynalazek umożliwi wytwarzanie podzespołów, które w seryjnej produkcji mają kosztować raptem 50 dolarów. W ocenie Velodyne znacznie upowszechni to użycie LiDAR-ów w różnorodnych zastosowaniach – od geodezji, przez drony, po pojazdy autonomiczne. Oprócz ceny zaletą tego typu skanerów będą również niewielkie rozmiary, a co za tym idzie, łatwość integracji z różnymi systemami. Zaprezentowany przez Velodyne sensor zajmuje raptem 4 mm kw., a więc na monecie ćwierćdolarowej mieści się na nosie Jerzego Waszyngtona. Ponadto jego wykorzystanie pozwala użyć w instrumencie znacznie mniejszą liczbę ruchomych części, co z kolei powinno przełożyć się na wyższą wiarygodność pomiaru.

Ten przełom w projektowaniu skanerów laserowych możliwy będzie dzięki wykorzystaniu obwodów scalonych bazujących na azotku galu (GaN), zaprojektowanych przez firmę Efficient Power Conversion (EPC). – Technologia GaN pozwoli na poprawę osiągów skanerów laserowych, przede wszystkim zwiększy rozdzielczość pozyskiwanych danych, a przy okazji pozwoli obniżyć koszty budowy rozwiązań wykorzystujących LiDAR-y – wyjaśnia prezes i współzałożyciel EPC dr Alex Lidow.

– Nasz nowy wynalazek znacząco podnosi poprzeczkę dla skanerów laserowych pod względem ich ceny, rozmiaru oraz wiarygodności – mówi David Hall, prezes i założyciel Velodyne. – Ta technologia otwiera szeroko drzwi dla miniaturyzacji i wykorzystania skanerów laserowych w różnorodnych aplikacjach. Już wkrótce zaprezentujemy portfolio zintegrowanych obwodów scalonych, które staną się podstawą do budowy nowej generacji wiarygodnych, tanich i małych skanerów laserowych – dodaje wiceprezes Velodyne Anand Gopalan. Konkretna data premier tych rozwiązań ma być znana w przyszłym roku.

Źródło: Velodyne, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama