|2017-08-18|
GIS, Mapy, Instytucje
Mapy powodziowe wkrótce łatwiej dostępne
Czy przy okazji tworzenia nowych wydań map zagrożenia i ryzyka powodziowego opracowania te będą dostępne w bardziej przystępnej formie, a nie tylko – jak dotychczas – jako arkusze w formacie PDF?
Pytanie to zadaliśmy Krajowemu Zarządowi Gospodarki Wodnej, który jest odpowiedzialny za wykonanie tych map, a ostatnio rozstrzygnął przetarg na ich aktualizację. Wartość umowy na te prace, podpisanej z konsorcjum w składzie IMGW, MGGP SA i Arcadis, to 37 mln zł.
Jak wyjaśnia rzecznik prasowy KZGW Daniel Kociołek, już wg założeń dla I edycji tych map (które są dostępne w internecie od grudnia 2013 roku) miały one być publikowane na platformie informatycznej ISOK poprzez portale mapowe (hydroportale), usługi przeglądania (WMS, WMTS) oraz pobierania (WFS). „Istniejące obecnie rozwiązanie, tj. pliki PDF, zostało wykonane w 2013 r. jako tymczasowe do czasu wytworzenia ww. produktów ISOK, które ze względu na opóźnienia w realizacji platformy informatycznej ISOK jak dotąd nie zostały uruchomione” – odpowiada rzecznik.
Tak więc prace nad nowymi metodami publikacji map powodziowych trwają, aczkolwiek nie są realizowane w ramach przetargu na ich aktualizację, ale w ramach dokończenia systemu ISOK. Daniel Kociołek dodaje, że gdy wspomniane usługi sieciowe zostaną uruchomione, zaoferują dane zarówno dla I, jak i II edycji map.
Kiedy to nastąpi? Według planów KZGW przed końcem tego roku. „Ostateczny termin uruchomienia usług w dużej mierze zależeć będzie od efektywnej współpracy z wykonawcą” – wyjaśnia rzecznik.
Przypomnijmy, że system informatyczny ISOK miał być gotowy do czerwca 2015 roku. Z powodu opóźnień w realizacji prac KZGW odstąpił w czerwcu 2016 roku od umowy z wykonawcą tych prac, firmą Qumak. Następnie, w styczniu br., ogłosił przetarg na dokończenie systemu. Procedura przetargowa wciąż jednak trwa – otwarcie ofert ma nastąpić 31 sierpnia.
JK
|