Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-08-18| GIS, Mapy, Instytucje

Mapy powodziowe wkrótce łatwiej dostępne

Czy przy okazji tworzenia nowych wydań map zagrożenia i ryzyka powodziowego opracowania te będą dostępne w bardziej przystępnej formie, a nie tylko – jak dotychczas – jako arkusze w formacie PDF?


Mapy powodziowe wkrótce łatwiej dostępne

Pytanie to zadaliśmy Krajowemu Zarządowi Gospodarki Wodnej, który jest odpowiedzialny za wykonanie tych map, a ostatnio rozstrzygnął przetarg na ich aktualizację. Wartość umowy na te prace, podpisanej z konsorcjum w składzie IMGW, MGGP SA i Arcadis, to 37 mln zł.

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy KZGW Daniel Kociołek, już wg założeń dla I edycji tych map (które są dostępne w internecie od grudnia 2013 roku) miały one być publikowane na platformie informatycznej ISOK poprzez portale mapowe (hydroportale), usługi przeglądania (WMS, WMTS) oraz pobierania (WFS). „Istniejące obecnie rozwiązanie, tj. pliki PDF, zostało wykonane w 2013 r. jako tymczasowe do czasu wytworzenia ww. produktów ISOK, które ze względu na opóźnienia w realizacji platformy informatycznej ISOK jak dotąd nie zostały uruchomione” – odpowiada rzecznik.

Tak więc prace nad nowymi metodami publikacji map powodziowych trwają, aczkolwiek nie są realizowane w ramach przetargu na ich aktualizację, ale w ramach dokończenia systemu ISOK. Daniel Kociołek dodaje, że gdy wspomniane usługi sieciowe zostaną uruchomione, zaoferują dane zarówno dla I, jak i II edycji map.

Kiedy to nastąpi? Według planów KZGW przed końcem tego roku. „Ostateczny termin uruchomienia usług w dużej mierze zależeć będzie od efektywnej współpracy z wykonawcą” – wyjaśnia rzecznik.

Przypomnijmy, że system informatyczny ISOK miał być gotowy do czerwca 2015 roku. Z powodu opóźnień w realizacji prac KZGW odstąpił w czerwcu 2016 roku od umowy z wykonawcą tych prac, firmą Qumak. Następnie, w styczniu br., ogłosił przetarg na dokończenie systemu. Procedura przetargowa wciąż jednak trwa – otwarcie ofert ma nastąpić 31 sierpnia.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama