Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-08-16| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Satelity pomogą GUS liczyć uprawy

Główny Urząd Statystyczny przeprowadza w tym roku ogólnokrajowy program pilotażowy, który ma zweryfikować, czy zobrazowania satelitarne mogą usprawnić gromadzenie danych o uprawach.


Satelity pomogą GUS liczyć uprawy

Pierwszy tego typu eksperyment odbył się w 2015 roku i objął województwo warmińsko-mazurskie. Rok później prace przeprowadzono także w województwie lubelskim. W tym roku pilotaż obejmie już cały kraj. Umowę na jego przeprowadzenie GUS podpisał pod koniec lipca z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (instytucja ta realizowała również poprzednie pilotaże). Wartość kontraktu to 150 tys. zł.

W pracach wykorzystywane są zobrazowania radarowe z bliźniaczych satelitów Sentinel-1. Pozyskiwane są w trybie IW (Interferometric Wideswath Mode) dla pasa o szerokości 250 km z rozdzielczością przestrzenną 5 x 20 m. Użyte zostaną również zobrazowania optyczne z satelitów Sentinel-2 oraz Landsat 8 w zakresie widzialnym oraz w podczerwieni.

Jak wyjaśnia Departament Rolnictwa GUS, w ramach pilotażu urząd chciałby stworzyć automatyczne algorytmy przetwarzania danych satelitarnych mające na celu rozpoznawanie wybranych upraw, co dziś wykonują w terenie ankieterzy. Satelity całkowicie ich jednak nie zastąpią. Pracownicy GUS zbierają bowiem również informacje choćby o zużyciu nawozów czy hodowli zwierząt, a w tym satelity ich nie wyręczą. Dane satelitarne mogą jednak odciążyć ankieterów, a jednocześnie ograniczyć liczbę pytań kierowanych do respondentów. Ponadto nie jest wykluczone, że wyniki pilotażu pozwolą gromadzić dane już nie tylko na poziomie województw – jak obecnie – ale także dla powiatów.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama