Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-07-04| GIS, Teledetekcja

Radarowe dane z Sentinela na wyciągnięcie ręki

Uruchomiona na początku tego roku usługa EO Browser umożliwia sprawne przeszukiwanie i wizualizację zobrazowań optycznych z konstelacji Landsat i Sentinel-2. Teraz serwis rozbudowano o zasoby danych radarowych z europejskich satelitów Sentinel-1.


Radarowe dane z Sentinela na wyciągnięcie ręki <br />
Wizualizacja danych radarowych dla fragmentu Tatr
Wizualizacja danych radarowych dla fragmentu Tatr

Portal EO Browser rozwija słoweńska firma Synergise, a bazuje on na polskiej chmurze obliczeniowej EO Cloud należącej do spółki Creotech Instrument z podwarszawskiego Piaseczna. Jak wyjaśniają przedstawiciele Synergise, dane radarowe z konstelacji Sentinela udostępniono dopiero teraz, gdyż ich przetworzenie jest znacznie bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem niż w przypadku danych z sensorów optycznych.

Sporym wyzwaniem okazała się chociażby ortorektyfikacja produktów. Wymagało to wspólnego przetworzenia dwóch zupełnie różnych zbiorów o ogromnej objętości – zobrazowań radarowych oraz numerycznych modeli terenu. Trudnością było przede wszystkim to, że obie bazy znajdują się w dwóch różnych chmurach.

Na razie w serwisie EO Browser udostępniono wizualizacje produktu Ground Range Detected (GRD). W planach jest również podłączenie danych Single Look Complex (SLC).

W ramach konstelacji Sentinel zobrazowania radarowe gromadzą satelity 1A i 1B. Pierwszego wystrzelono w kwietniu 2014 r., a drugiego – dwa lata później. Razem aparaty obrazują Ziemię w rozdzielczości 5-40 m (w zależności od trybu pracy). Maksymalny czas rewizyty dowolnego zakątka naszej planety wynosi 6 dni. Dane gromadzone przez te satelity wykorzystywane są m.in. w monitorowaniu deformacji, śledzeniu statków, wykrywaniu plam ropy naftowej czy w pomiarach prędkości wiatrów nad zbiornikami wodnymi.

Więcej o tej konstelacji przeczytasz w dziale Sentinel

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS