Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-07-21 | Mapy

Street View w kosmosie

Do listy nietypowych miejsc, które można zwiedzić dzięki usłudze Google Street View dołączyła właśnie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Zdjęcia panoramiczne tego obiektu wykonał astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej Thomas Pesquet.


Ilustracja: Street View w kosmosie

Już od szesnastu lat astronauci pracują i mieszkają w ISS – strukturze zbudowanej z 15 połączonych ze sobą modułów, która unosi się 400 km nad Ziemią. Stanowi ona bazę wypadową do dalszego eksplorowania kosmosu (chodzi o możliwe przyszłe misje na Księżyc, Marsa i asteroidy) i pozwala dostrzec samą Ziemię z niezwykłej perspektywy. Można stamtąd zbierać dane o ziemskiej atmosferze, oceanach i powierzchni lądów, a także prowadzić badania i eksperymenty, których nie da się wykonać na Ziemi — na przykład monitorować, jak ludzkie ciało zachowuje się w warunkach minimalnej grawitacji, rozwiązywać zagadki układu immunologicznego, badać cyklony, żeby móc ostrzegać ludzi i władze krajów, kiedy zbliża się burza, albo śledzić poziom zaśmiecenia mórz.

Wykonanie zdjęć dla Street View było pionierskie z kilku powodów. Misję prowadziła Peggy Whitson, która w wieku 56 lat została najstarszą kobietą w przestrzeni kosmicznej, i pierwszą kobietą w historii, która dowodziła dwiema ekspedycjami. To także pierwszy raz, kiedy zdjęcia Street View robiono poza naszą planetą; również po raz pierwszy do fotografii dodano adnotacje: pomocne, krótkie notki, które pojawiają się w trakcie zwiedzania ISS. Zapewniają one dodatkowe informacje oraz ciekawostki o tym, gdzie astronauci ćwiczą, żeby zachować sprawność fizyczną, jak jedzą albo gdzie prowadzą eksperymenty naukowe.

Z uwagi na niektóre ograniczenia związane z życiem i pracą w kosmosie nie było możliwe, aby wykonać zdjęcia Street View, wykorzystując standardowe narzędzia Google. Dlatego zespół Street View współpracował z NASA w Johnson Space Center w Houston w Teksasie oraz z Marshall Space Flight Center w Huntsville w Alabamie, by zaprojektować taką metodę zbierania fotografii, która działa w stanie nieważkości, przy użyciu lustrzanek cyfrowych i sprzętu już obecnego na pokładzie ISS. Następnie wykonano w kosmosie nieruchome zdjęcia, które zostały wysłane na Ziemię i połączone razem tak, by powstał obraz stacji kosmicznej w 360 stopniach.

Przed zebraniem ostatecznego zestawu zdjęć, które dziś można oglądać na Street View, należało zidentyfikować wiele potencjalnych problemów. W ISS sprzęt techniczny znajduje się na całej powierzchni, wszędzie jest mnóstwo kabli, a układ przestrzeni jest bardzo skomplikowany. Moduły wyrastają w każdym możliwym kierunku – na lewo, na prawo, u góry i na dole. Można się natknąć na wiele przeszkód, a astronauci mieli ograniczony czas na robienie zdjęć. Musieli więc być pewni, że opracowane przez nich podejście zadziała. No i – drobnostka – w ISS panuje oczywiście stan nieważkości.

Źródło: blog Google Polska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Wisła trafi do Street View

Już wkrótce „Królową polskich rzek” będzie można podziwiać na zdjęciach panoramicznych Google Street View.

Zrób sobie własne Street View

Google wprowadza inicjatywę Street View ready, która sprawi, że dodawać zdjęcia panoramiczne do zasobów Street View...

Samochody Street View ponownie na ulicach polskich miast

Wykonujące panoramiczne zdjęcia samochody Street View w ciągu kilku najbliższych dni ponownie...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
"ojciec" fotogrametrii Aimee Laussedat przeprowadził pierwsze próby z wykorzystaniem rysunków perspektywicznych do rysowania mapy w Pirenejach, kiedy stwierdził, że tradycyjne metody pomiaru są nazbyt męczące?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Felicjan Kępiński (1885-1966)

Felicjan  Kępiński  (1885-1966)
Urodził się 29 kwietnia 1885 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Ukończył tam gimnazjum, a w 1903 roku rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dwa lata później po strajku szkolnym wyjechał za granicę. Studiował...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2006
Korporacja Microsoft kupuje austriacką firmę Vexcel – producenta cyfrowych kamer lotniczych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2