Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-07-20 | Geodezja, Teledetekcja, Firma

Zdjęcia lotnicze dokumentują skalę zniszczeń po przejściu żywiołu

Zerwane dachy, uszkodzona infrastruktura elektroenergetyczna, setki hektarów powalonych drzew, które zablokowały wiele dróg, ciężko ranny mężczyzna, akcja lotniczego pogotowia ratunkowego – to obraz po nawałnicy i towarzyszącej jej trąbie powietrznej, która w popołudnie 7 lipca br. nawiedziła okolice Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.


Ilustracja: Zdjęcia lotnicze dokumentują skalę zniszczeń po przejściu żywiołu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach wstępnie oszacowała, że do uprzątnięcia jest około 300 tys. m3 drewna. W warunkach naturalnych podobną ilość drewna pozyskuje się rocznie z 3-4 nadleśnictw RDLP w Katowicach.

Około 800 ha lasu zostało doszczętnie zniszczonych, a dalszych 700 ha uległo uszkodzeniu. Powierzchnia ta została wstępnie określona dzięki pomiarom GPS przeprowadzonym ze śmigłowca. Zakres przestrzenny przekazano firmie MGGP Aero z Tarnowa, która już 10 lipca wykonała swoim samolotem nalot fotogrametryczny w celu jak najszybszej inwentaryzacji szkód z wykorzystaniem ortofotomapy lotniczej (o rozdzielczości 3 cm) oraz pomiarów na stereoparach. Pierwsze dane przekazano w ciągu 24 godzin, a ortofotomapę lotniczą – trzy dni później.



Na planowanie i szybką realizację misji lotniczej nie miały wpływu warunki pogodowe. MGGP Aero przekonuje, zastosowanie kamer fotogrametrycznych i samolotu ma kilka istotnych przewag nad wykorzystaniem dronów: bardzo krótki czas nalotu nawet mimo wietrznych, niesprzyjających warunków pogodowych, dla uzyskania tego samego efektu potrzeba wykonania znacznie mniejszej liczby zdjęć pozyskanych w podobnych warunkach oświetleniowych, bardzo dobra radiometria obrazów, krótki czas opracowania ortofotomapy oraz bardzo dobre parametry wpasowania w układ współrzędnych geodezyjnych.
Zasadniczym argumentem przemawiającym za stosowaniem technologii lotniczych jest jednak możliwość identyfikacji i wykonywania pomiarów 3D na stereoparach. Operator może nie tylko określić położenie pojedynczych drzew, ale także ustalić, w jakim stopniu są pochylone, czy leżą na gruncie, które drzewa są połamane, a które – mimo że ocalały – stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo.



RDLP w Katowicach zamówiło tego typu opracowanie już po raz trzeci i przekonuje, że jest to najszybsza i najbardziej wiarygodna metoda inwentaryzacji szkód w lasach.

Wkrótce więcej informacji o wynikach pomiarów i metodzie inwentaryzacji szkód z wykorzystaniem zdjęć lotniczych.

Źródło: MGGP Aero


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Każda metoda jest dobra, każda ma swoje zalety, jak również wady i ograniczenia. Zależy jaki chcemy osiągnąć efekt oraz który czynnik jest najważniejszy dla zamawiającego (cena, czas, jakość,...). Dlatego nie negujmy innych rozwiązań, które również się sprawdzają w tego typu projektach
  
 3 
powiem tak: każdy kto kiedykolwiek pracował na stereoparach wybierze zawsze duże zdjęcia z kamer fotogrametrycznych. Wiedza, praktyka, doświadczenie i rozsądek same podpowiedzą takie rozwiązanie. Po prostu dużo mniej zdjęć i reszta parametrów także przemawia za tą metodą. Chciałbym zobaczyć ten materiał na żywo. Musi robić wrażenie w okularkach.
  
 6 
Zasadniczy argument niestety nie jest argumentem zasadniczym. Na zdjęciach wykonanych przy pomocy bezzałogowego statku powietrznego można również wykonywać pomiary na stereogramach. Wpasowanie w układ też nie jest już niestety (albo na szczęście) domeną fotogrametrii załogowej. Szybkość opracowania dużych obszarów to na tą chwilę obecną jedyna istotna różnica. Na małych obszarach stosunek jakości do ceny jest na korzyść BSP. Ale to moja osobista opinia jako praktyka obu technologii. Kolegom z MGGP Aero kibicuję - ciekawe opracowanie! Z przyjemnością przeczytam więcej o Waszych sukcesach.
    6 
 5 



zobacz też:

Dobry początek sezonu dla MGGP Aero

Wiosenna pogoda zawsze sprzyjała fotogrametrii, nie inaczej jest w tym roku – komentuje start sezonu...

Kalibracja zdjęć historycznych w Polska3D.pl

Tarnowska firma MGGP Aero przygotowuje ciekawą funkcję umożliwiającą wizualizację archiwalnych zdjęć...

Dron liczy straty w lesie

Pod koniec czerwca przez województwo łódzkie przetoczyły się silne wiatry, które łącznie zniszczyły ponad 160 tys. m sześc...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
1 listopada 1950 r. utworzono Katedrę i Zakład Kartografii na Uniwersytecie Warszawskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Franciszek Armiński (1789-1848)

Franciszek  Armiński  (1789-1848)
Urodził się 2 października 1789 roku w Tymbarku k. Limanowej. Ukończył gimnazjum w Krakowie, następnie przeniósł się do Warszawy; w kierunku matematycznym kształcił go Joachim Livet. W 1811 roku Armiński wyjechał do Paryża, gdzie pobierał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1346

1346
W Wiślicy król Kazimierz Wielki wydaje tzw. Statuty Wiślickie (25 artykułów prawa zwyczajowego dla Małopolski). Rozsądzanie sporów granicznych regulują zwyczaje miejscowe, nie istnieją jeszcze stałe sądy podkomorskie do...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2