Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-07-19 | GIS, Mapy, Software

Microsoft zmienia podejście do nawigacji wewnątrz budynków

Choć opracowano już wiele pomysłów na wyznaczanie pozycji wewnątrz budynków, to każdy ma swoje istotne wady. Własne nietypowe rozwiązanie w tym zakresie właśnie zaprezentował Microsoft.


Ilustracja: Microsoft zmienia podejście do nawigacji wewnątrz budynków

Jak wyjaśnia korporacja, do nawigacji pod dachem w oczywisty sposób nie można wykorzystać sygnałów GPS – w budynkach są one bowiem bardzo słabe lub w ogóle niedostępne. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są za to tzw. beacony, czyli niewielkie nadajniki Bluetooth rozmieszczane w galeriach handlowych czy innych większych obiektach. Wadą takiego rozwiązania są jednak wysokie koszty wdrożenia i utrzymania oraz ograniczony zasięg działania beacona.

Do wyznaczania pozycji stosowane są również sieci wi-fi. I ta metoda nie jest jednak pozbawiona wad. Także w tym przypadku potrzebna jest przecież specjalna infrastruktura sprzętowa, poza tym sygnały te są podatne na zakłócenia i fluktuacje. Podobne problemy dotyczą innych technologii pozycjonowania wewnątrz budynków, np. systemów bazujących na widzialnym świetle, podczerwieni, ultradźwiękach czy znacznikach RFID. W każdym z tych przypadków potrzebne jest instalowanie specjalistycznej infrastruktury.

Jeszcze innym problemem przy nawigacji w budynkach jest konieczność opracowania map ich wnętrz. Ich wykonanie i udostępnienie często okazuje się bowiem przedsięwzięciem skomplikowanym i pracochłonnym, a przez to i kosztownym.

Jaka jest w takim razie odpowiedź Microsoftu na te wyzwania? Korporacja przede wszystkim postuluje, by odejść od pozycjonowania i postawić na nawigację – taki jest przecież główny cel tego typu technologii. A jeśli zależy nam tylko na nawigacji, to do tego celu wystarczą sensory montowane powszechnie w urządzeniach mobilnych – uważają inżynierowie z Microsoftu. Tym kluczowym jest magnetometr, ponieważ badania wykazały, że pole magnetyczne w budynkach utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. Pozostałe sensory – np. elektroniczny kompas, barometr, akcelerometr czy żyroskop – mogą zaś pełnić funkcje pomocnicze.

Wychodząc z takiego założenia, Microsoft proponuje rozwiązanie działające w trybie lider/podążający. W budynku, który chcemy objąć nawigacją, lider porusza się po znanych sobie trasach, rejestrując je w specjalnej aplikacji. Następnie opisuje je i udostępnia innym użytkownikom, by mogli poruszać się po nich „jak po sznurku”.

Realizacją tej idei jest mobilna aplikacja Path Guide, którą można już pobrać z Google Play. Jak działa w praktyce? Na przykład w budynku biurowym pracownik rejestruje trasę przejścia od recepcji do swojego biura, następnie opisuje ją, wzbogaca o zdjęcia czy dźwięki i publikuje. Z tak udostępnionej trasy może następnie skorzystać jego gość. Korzyści z użytkowania tej technologii są jeszcze większe, gdy swoje przejścia rejestruje więcej osób – na tej podstawie można wówczas tworzyć więcej tras.

Tego typu nawigacja może również poprowadzić użytkownika w kierunku przeciwnym do rejestrowanej trasy. Taka funkcja przyda się np., gdy w centrum handlowym będziemy chcieli dotrzeć z powrotem do samochodu pozostawionego na wielopoziomowym parkingu.

Co istotne, do nawigowania w tej technologii nie jest konieczne instalowanie aplikacji Path Guide. Trasę przejścia można bowiem opublikować na stronie internetowej, co ma być przydatne np. dla właścicieli punktów usługowych w centrach handlowych.

Ze szczegółami działania Path Guide można się zapoznać na stronie internetowej projektu

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Nowoczesny skaning wnętrz NavVis dostępny w Polsce

Gospodarczy Instytut Analiz Przestrzennych (GIAP) rozpoczął współpracę z niemiecką spółką NavVis...

Rewelacyjne perspektywy dla rynku mobilnego kartowania

W tej dekadzie wartość światowego rynku mobilnego kartowania ma rosnąć w średnim rocznym tempie...

Z GML-em także wewnątrz budynków

Open Geospatial Consortium (OGC) przyjęło standard IndoorGML – specyfikację modelu danych oraz schematu XML...

Mapy wnętrz budynków wkrótce w ofercie TomToma

TomTom poinformował o zawarciu strategicznego partnerstwo ze światowym liderem w dziedzinie...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w X wieku arabski uczony Abu al-Rayhan al-Biruni jako jeden z pierwszych zastosował triangulację przy pomiarze odległości?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Chrzanowski (1932-2020)

Adam Chrzanowski (1932-2020)
Wybitny specjalista z zakresu geodezji inżynieryjnej i geodezji górniczej. Był postrzegany jako ambasador polskiej nauki na forum światowym. Urodził się 22 grudnia 1932 roku w Krakowie. W Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskał stopień magistra...
więcej

strzałka w dółGeodaty
ok. 1250

ok. 1250
Mateusz z Paryża (ok. 1195-1259), angielski kronikarz, mnich, sporządził Mapę Świata, na której po raz pierwszy w historii użyto nazwy Polonia dla oznaczenia obszaru Polski.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2