Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-01-23| GIS, Mapy, Instytucje

Z GML-em także wewnątrz budynków

Open Geospatial Consortium (OGC) przyjęło standard IndoorGML – specyfikację modelu danych oraz schematu XML do zapisu danych przestrzennych dotyczących wnętrz budynków.


Z GML-em także wewnątrz budynków

Standard ten zapewnia spójny i neutralny technologicznie opis przestrzeni budynków, który może być używany przez twórców aplikacji nawigacyjnych czy platform informatycznych. Ponieważ IndoorGML jest schematem aplikacyjnym standardu OGC Geography Markup Language (GML), umożliwia łatwą integrację systemów zapewniających nawigację wewnątrz budynków oraz w terenie. OGC liczy więc, że będzie on stosowany przez tak różnorodne grono użytkowników, jak: służby ratunkowe czy przez odwiedzających lotniska bądź centra handlowe.

Przemysł powszechnie stosuje już różne standardy OGC odnoszące się do modelowania trójwymiarowej informacji o budynkach. Są to np. CityGML, KML czy IFC. Skupiają się one na zarówno zewnętrznych powierzchniach konstrukcji, jak i na ich pomieszczeniach, ale z punktu widzenia kartograficznego, geometrycznego oraz semantycznego. Tymczasem standard IndoorGML koncentruje się na aspekcie nawigacyjnym.

Zamiast skupiać się na komponentach budynku, takich jak dach czy ściany, IndoorGML zapewnia narzędzia do reprezentacji, w formie komórek, takich przestrzeni, jak pokoje czy korytarze. Połączenia między tymi obiektami (np. drzwi) określone są jako relacje między komórkami. IndoorGML definiuje następujące typy informacji o przestrzeniach wewnątrz budynku:
• kontekst nawigacyjny oraz ograniczenia,
• podziały przestrzeni oraz typy połączeń między tymi przestrzeniami,
• geometryczne oraz semantyczne właściwości przestrzeni oraz połączeń,
• logiczne i metryczne sieci nawigacyjne oraz relacje między nimi.

IndoorGML zapewnia otwarty standard, który w łatwy sposób wspiera zarówno przeglądanie, dostęp, jak i użytkowanie danych, np. na potrzeby tworzenia usług lokalizacyjnych, wyznaczania optymalnych tras, geotagowania, zarządzania majątkiem czy zarządzania kryzysowego. OGC zapowiada, że standard ten będzie dalej rozwijany. Jego nowe wersje mają ułatwić stosowanie tego rozwiązania np. w tworzeniu map dla robotów, zarządzaniu nieruchomościami czy pozycjonowaniu wewnątrz budynków.

Źródło: OGC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama