wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-01-07| GIS, Instytucje

By połączyć GIS z internetem

W3C i OGC – międzynarodowe konsorcja zajmujące się standardami internetowymi i geoprzestrzennymi, ogłosiły partnerstwo, które ma zapewnić interoperacyjność rozwiązań do udostępniania danych geograficznych w sieci.


By połączyć GIS z internetem

Inicjatywa zrodziła się w marcu 2014 roku podczas warsztatów „Workshop on Linking Geospatial Data” organizowanych przez W3C, OGC, Google oraz brytyjską agencję kartograficzną Ordnance Survey. Wielu z ponad stu uczestników tego spotkania podnosiło w jego trakcie problem luki pomiędzy profesjonalnymi systemami informacji geograficznej a informacjami publikowanymi w internecie. Za pomocą GIS-owych narzędzi łatwo jest znaleźć najbliższą restaurację, ale trudno w skalowalny sposób połączyć ją np. z recenzjami, jakie wystawiono jej w sieci. Wypełnienie tej luki między systemami GIS a internetem wzbogaci oba te światy – tłumaczą OGC i W3C we wspólnym komunikacie prasowym.

Wyzwaniem tym ma zająć się powołana właśnie grupa Spatial data on the Web Working Group. Nie będzie ona jednak tworzyć nowych standardów, ale promować wykorzystanie tych już istniejących lub proponować ich udoskonalanie. Przez współpracę specjalistów zajmujących się rozwiązaniami geoprzestrzennymi i internetowymi grupa ma także dokumentować najlepsze praktyki publikacji danych przestrzennych w sieci. W swoich działaniach ma się skupiać przede wszystkim na podejściu Linked Data, które zakłada udostępnianie ustrukturyzowanych danych, które mogą być dalej wykorzystywane poprzez odpowiednie zapytania semantyczne, generowane np. automatycznie przez komputery.

– Użyliśmy podejścia Linked Data, włącznie z ontologią W3C Semantic Sensor Network oraz OGC GeoSPARQL, do monitorowania poziomu wód gruntowych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na obszary wykopalisk archeologicznych – mówi Linda van den Brink z holenderskiej organizacji standaryzacyjnej Geonovum. – W tym eksperymencie udowodniliśmy, że jeśli w podejściu Linekd Data łatwo wyrazisz lokalizację, możesz łatwo połączyć geodane z innymi zasobami oraz tworzyć na tej podstawie nowe dane – wyjaśnia.

Spatial data on the Web Working Group będzie kierowana przez Eda Parsonsa z Google’a oraz Kerry’ego Taylora z australijskiej akademii nauki CSIRO.

Źródło: OGC, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS