Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-07-18| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Nowojorski uniwersytet udostępnia niezwykle gęstą chmurę punktów

Aż 300 pkt/m kw. – taka jest gęstość chmury z lotniczego skaningu, która została właśnie udostępniona w internecie przez New York University (NYU). Naukowcy liczą, że pozwoli ona znaleźć ciekawe, innowacyjne zastosowania dla tego typu danych.


Nowojorski uniwersytet udostępnia niezwykle gęstą chmurę punktów

Uwolnione dane pokrywają około 1,5 km kw. historycznego centrum Dublina. Jak zaznaczają przedstawiciele uczelni, ich gęstość jest blisko 10-krotnie wyższa od przeciętnego lotniczego skaningu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w trakcie pomiaru rejestrowano pełne echo laserowe (tzw. full waveform), a chmurę wzbogacono o cyfrowe zdjęcia.

Co istotne, udostępniona chmura reprezentuje nie tylko dachy i powierzchnie poziomie (np. drogi), ale także elewacje budynków. Dlatego w ocenie naukowców z NYU mogą one posłużyć do eksperymentów dotyczących modelowania miast z bardzo dużą szczegółowością, z uwzględnieniem takich elementów, jak wysokości krawężników, sieci przesyłowe, roślinność czy detale architektoniczne. Wśród potencjalnych zastosowań naukowcy wymieniają m.in. badanie dostępności miasta dla osób niepełnosprawnych, turystykę 3D, modelowanie wiatru w mieście i efektywności energetycznej budynków, zarządzanie kryzysowe czy rejestrowanie zmian w pokryciu terenu.

Materiały te pozyskano w ramach wartego blisko 1,3 mln euro projektu „Rethinking Tunneling in Urban Neighborhoods (RETURN)”. Dane dostępne są za darmo w repozytorium uniwersytetu zarówno do celów naukowych, jak i komercyjnych. Kierująca projektem prof. Debra F. Laefer zabiega, by podobne dane zebrać również dla centrum Nowego Jorku.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS