Otrzymał on dofinansowanie w wysokości 220 tys. zł na realizację przedsięwzięcia pn. „Procedury walidacji produktów fotogrametrycznych pozyskiwanych z bezzałogowych statków latających w odniesieniu do wykorzystywanych sensorów optycznych”.
– W ramach projektu zamierzam przeprowadzić różnego rodzaju testy i pomiary, które pozwolą na przygotowanie kompleksowej oceny czynników rzutujących na dokładność opracowań pozyskiwanych z poziomu BSL – tłumaczy Paweł Wiącek. Student AGH będzie badał wpływ takich czynników, jak: rodzaj sensora optycznego (poczynając od kamer sportowych typu GoPro, poprzez popularne aparaty bezlustrowe, na lekkich kamerach metrycznych typu PhaseOne kończąc), sposób pozyskiwania georeferencji (fotopunkty, wbudowany w dron odbiornik RTK lub system GNSS+INS) czy sposób wykonania nalotu (wymagane pokrycia w zależności od typu nalotu i stabilności platformy, wpływ ukształtowania terenu na dokładność samokalibracji). Realizacja projektu ma zająć 3 lata. – Jako podsumowanie badań chciałbym przygotować coś na kształt instrukcji technicznej wykonywania opracowań z BSL w zależności od wymaganych dokładności – zdradza Paweł Wiącek.
Diamentowy Grant to jeden z najbardziej prestiżowych programów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Skierowany jest do wybitnie uzdolnionych studentów studiów jednolitych magisterskich lub absolwentów studiów I stopnia prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy. Diamentowy Grant pozwala laureatom na skrócenie ścieżki kariery naukowej, czyli na podjęcie studiów doktoranckich bez posiadania tytułu zawodowego magistra.