Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-07-08| Geodezja, Edukacja

Czas prostowania

Do problemów, z którymi boryka się Górny Śląsk, należy osiadanie i przechylanie się budynków pod wpływem działalności górniczej. Aby niwelować negatywne skutki tego zjawiska, coraz częściej wykonuje się ich rektyfikację. Polega ona na podniesieniu takich obiektów za pomocą siłowników i doprowadzeniu ich do pozycji pionowej. W lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA prezentujemy artykuł opisujący geodezyjny monitoring budynku poddanego takiej rektyfikacji.


Czas prostowania
Prowadzenie podziemnej eksploatacji górniczej niesie ze sobÄ… negatywny aspekt zwiÄ…zany z przeksztaÅ‚ceniami powierzchni terenu – pisze autor artykuÅ‚u. Na obszarach zurbanizowanych może dochodzić do uszkodzeÅ„ i deformacji różnego rodzaju obiektów budowlanych, czyli tzw. szkód górniczych. Z problemem tym zwiÄ…zana jest bezpoÅ›rednio kwestia odpowiedzialnoÅ›ci za powstaÅ‚e uszkodzenia. Zgodnie z polskim prawem (ustawa Prawo geologiczne i górnicze) zakÅ‚ad górniczy ma obowiÄ…zek naprawy wyrzÄ…dzonych szkód poprzez przywrócenie stanu poprzedniego lub wypÅ‚atÄ™ odszkodowania. Dlatego geodezyjny aspekt prognozy i oceny przeksztaÅ‚ceÅ„ terenu nabiera coraz wiÄ™kszego znaczenia.

W niniejszym artykule przedstawiony zostaÅ‚ przebieg i wyniki monitoringu geodezyjnego – bazujÄ…cego na pomiarze tachimetrycznym, pomiarze GNSS oraz naziemnym skanowaniu laserowym – przeprowadzonego w trakcie wykonywania prac rektyfikacyjnych.

• Wychylenie budynku

W Polsce za wychylenia pionowe zagrażające bezpieczeństwu budynku uznaje się te przekraczające 25 mm/m. Wtedy też niezbędne jest wykonanie rektyfikacji. W przypadku mniejszych wychyleń zazwyczaj wykonuje się tylko prace naprawcze mające na celu przywrócenie pełnej funkcjonalności budynku (np. regulacja spadków w rurach).
Rektyfikacja najczęściej polega na odpowiednim oderwaniu obiektu od fundamentów i podniesieniu go za pomocÄ… siÅ‚owników hydraulicznych. SzczelinÄ™ powstaÅ‚Ä… po podniesieniu budynku uzupeÅ‚nia siÄ™ – po uprzednim podparciu obiektu i usuniÄ™ciu siÅ‚ownika – zbrojeniem, a nastÄ™pnie zamurowuje.

Proces ten jest bardzo wymagający technicznie i bezpośrednio narusza statykę konstrukcji. Dlatego też konieczny jest pomiar inwentaryzacyjny stanu budynku przed rozpoczęciem prac naprawczych oraz po ich zakończeniu. Ostatnio wykonuje się rektyfikację coraz bardziej skomplikowanych gmachów (np. 11-piętrowy blok mieszkalny w Katowicach, zabytkowy neogotycki kościół w Bytomiu), dlatego uzasadniona wydaje się potrzeba prowadzenia pomiarów testowych, które pozwoliłyby na lepsze poznanie charakterystyki tego procesu i dopasowanie go do specyfiki naprawianego obiektu budowlanego.

• Obiekt pomiarowy i charakterystyka prac

Pomiarami zostaÅ‚ objÄ™ty czterokon­dygnacyjny budynek wielorodzinny znajdujÄ…cy siÄ™ w Piekarach ÅšlÄ…skich (fot.). Obiekt ten zostaÅ‚ wybudowany w latach 70. ubiegÅ‚ego wieku i przed negatywnym wpÅ‚ywem dziaÅ‚alnoÅ›ci górniczej miaÅ‚a chronić go przerwa dylatacyjna pomiÄ™dzy dwoma segmentami konstrukcji oraz żelbetowa skrzynia piwniczna. Mimo to na skutek intensywnej dziaÅ‚alnoÅ›ci wydobywczej ZakÅ‚adu Górniczego „Piekary” blok ulegÅ‚ znacznemu wychyleniu...


ArtykuÅ‚ powstaÅ‚ na podstawie pracy inżynierskiej napisanej w Katedrze Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa AGH w Krakowie pod kierunkiem dr. inż. PawÅ‚a ĆwiÄ…kaÅ‚y, a za referat bazujÄ…cy na tej pracy autor – Pawęł WiÄ…cek – zostaÅ‚ nagrodzony podczas 11. edycji MiÄ™dzynarodowej konferencji mÅ‚odych naukowców w Sankt Petersburgu.


Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

W lipcowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Bez widoków na dobrÄ… zmianÄ™. Raport: pÅ‚ace geodetów
• Standardy dotyczÄ…ce sÅ‚użebnoÅ›ci przesyÅ‚u w obsÅ‚udze geodezyjnej sÄ…dów cywilnych przedstawia Bogdan Grzechnik
• Nieodwracalne skutki prawne – przypadek z praktyki sÄ…dowej omawia sÄ™dzia Magdalena DurzyÅ„ska
• Modelowanie parafii. Nietypowy przykÅ‚ad wykorzystania jÄ™zyka UML
• Od pomysÅ‚u do rynku, czyli gdzie firmy geodezyjne mogÄ… znaleźć wsparcie w programach unijnych
• Ile zarabiajÄ… absolwenci geodezji i kartografii? Odpowiedzi udziELA system monitorowania losów absolwentów

Redakcja


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS