Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-06-30 | Geodezja, Software

Leica pomoże obrobić dane z georadarów

Oferta szwajcarskiej firmy Leica Geosystems wzbogaciła się o oprogramowanie DX Office Vision. Pozwala ono w łatwy sposób przetwarzać dane z georadarów do postaci rysunków CAD.


Ilustracja: Leica pomoże obrobić dane z georadarów

Leica zachwala w tej aplikacji przede wszystkim prostotę obsługi. Jak podkreśla producent, dzięki intuicyjnemu interfejsowi wizualizacja podziemnych instalacji oraz tworzenie trójwymiarowych szkiców CAD staje się dostępne nawet dla niedoświadczonych użytkowników. DX Office Vision został zaprojektowany we współpracy ze specjalistami od pomiarów urządzeń podziemnych, tak aby zredukować do minimum czas niezbędny na postprocessing oraz wyeliminować wszelkie zbędne kroki przy obróbce danych. Co istotne, program nie wymaga posiadania żadnych nakładek czy zewnętrznych aplikacji.

– DX Office Vision ma sprawić, że interpretacja danych z georadarów stanie się prosta nawet dla tych inżynierów, którzy nie są biegli w pracy z tą technologią. Program jest na tyle łatwy w obsłudze, że za tworzenie profesjonalnych szkiców CAD może zabrać się praktycznie dowolny członek załogi. Opracowanie wykona on w pięciu krokach i zrobi to nawet o 50% szybciej niż przy użyciu tradycyjnych metod – mówi Tughan Telatar, menedżer produktów w firmie Leica Geosystems.

– Jestem pod wrażeniem możliwości DX Office Vision. Interfejs graficzny tego programu jest bardzo intuicyjny, pozwalając na szybką interpretację danych z georadarów. Szczególnie podoba mi się funkcja, która czyści profil radarowy i uczytelnia interesujące mnie obszary – mówi Alex Rampton, geodeta z firmy Plowman Craven.

Źródło: Leica Geosystems, JK

Zainteresowanych wykorzystaniem georadarów w geodezji redakcja Geoforum.pl odsyła do artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Obsługa P40 nie potrzebuje żadnych kwalifikacji - pstrykasz, klikasz, fakturujesz - czysty interes. Praca z GPR, to zupełnie inny temat - obraz wygląda jak kiepskie USG, a czytanie z tego to raczej magia. Trzeba być samobójcą żeby podpisać się, że jakaś plama na obrazku to akurat rura z gazem 180, a nie kanalizacja 200, czy woda 160 albo zakopane szmaty. Niezależnie od cudownego oprogramowania wydedukowanie z georadaru wymaga sporej odwagi, bo jak czegoś się nie zauważy i koparka szarpnie rurę z gazem, to można zamykać firmę i zwiewać do Chile.
  
 1 
@c 500 000 to już z P40 chyba ;-p
  
Komplet sprzętu soft to ok 500 000 pln, rynek na to bardzo mały i jest już w Polsce kilka firm bardzo mocnych w tych usługach z dużymi referencjami.
  
 1 
@kopacz tak to już jest na zachodzie, że nie ma mapy zasadniczej, za to przed budową trzeba zeskanować obszar prac, pochodzić z wykrywaczem. Wynajmuje się specjalistę z georadarem, często przysłanego od gestora danej sieci, który maluje znaczki na powierzchni gruntu, a te znaczki mierzy specjalista z tachimetrem i GPS-em i domierza inne elementy, które są potrzebne. Ostatnio coraz częściej skanerem. Tak powstaje mapka do projektu. Nasze mapy do celów projektowych są już w zaniku, przecież przy obowiązku inwentaryzacji, przekazywania danych z projektów itd. faktycznie domierzyć można tylko pikiety wysokościowe. Ale pomiaru do NMT nie trzeba zgłaszać, każdy może to zrobić. W ten sposób nasze błogosławieństwo, zasób, staje się naszym przekleństwem, bo nikt na mdcp już dziś nie chce płacić. W dużej mierze dzięki partaczom, którzy i tak zawsze sprzedawali wtórniki bez pomiaru jako mdcp. A porządny kopacz ma na koparce własny wykrywacz, bo dobrze wie, ile razy zakopywał, zanim przyjechał geodeta.
  
 4 
Inwentaryzacja po zasypaniu Teraz już nie będzie trzeba mierzyć w wykopie :) Ile to kosztuje?
  
 1 



zobacz też:

Trzech chętnych do szczegółowego kartowania Poznania

W przetargu poznańskiego ratusza na inwentaryzację geodezyjną, geotechniczną i...

Geodeci z PW w poszukiwaniu tajemnic Treblinki

Kiedy naziści opuszczali obóz zagłady w Treblince, dołożyli wszelkich starań, aby nikt nie dowiedział...

Studenci z Olsztyna kartują Suwalszczyznę

W dniach 24-29 września studenci z Międzynarodowego Koła Naukowego Geodezji Satelitarnej i Nawigacji...

Leica wprowadza do oferty georadary

W bogatym portfolio firmy Leica Geosytsems (część grupy Hexagon) znajdziemy takie urządzenia pomiarowe, jak:...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
nazwy umieszczane na mapie nie powinny być pisane „do góry nogami”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Zbigniew Ząbek (1925-2005)

Zbigniew  Ząbek (1925-2005)
Urodził się 8 maja 1925 roku w Kielcach. W 1938 roku został uczniem tamtejszego gimnazjum ogólnokształcącego. W czasie okupacji hitlerowskiej kontynuował naukę na tajnych kompletach. Po zakończeniu wojny studiował najpierw na Wydziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1972
Firma Texas Instruments (USA) opatentowała aparat fotograficzny "bez filmu". Rejestracja i wyświetlanie obrazu miało się odbywać na drodze cyfrowej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama