|2016-10-05|
Geodezja, GIS, Edukacja
Studenci z Olsztyna kartują Suwalszczyznę
W dniach 24-29 września studenci z Międzynarodowego Koła Naukowego Geodezji Satelitarnej i Nawigacji „GeoSiN” działającego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zorganizowali obóz naukowy na Suwalszczyźnie. W trakcie wyprawy pomierzono główne atrakcje turystyczne regionu.
Głównym celem obozu był pomiar batymetryczny fragmentu jeziora Wigry, który przeprowadzono pod opieką dr. hab. Dariusza Popielarczyka. Podczas wykonywania profili sondażowych zostało odnalezione najgłębsze miejsce tego zbiornika, które osiąga ok. 72 metry.
Z kolei w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Marii Panny w Wigrach został wykonany skaning laserowy wnętrza świątyni oraz pomiar georadarem (pod opieką Dariusza Tanajewskiego i dr. Grzegorza Grunwalda). Pomiary georadarowe miały potwierdzić lub zaprzeczyć tezie, że pod posadzką kościoła znajdują się krypty grobowe. Ze wstępnych opracowań wynika, że katakumby udało się wykryć w nawie głównej kościoła.
Podczas obozu wykonano również (razem z firmą TPI reprezentowaną przez Maję Łukasiewicz) skaning laserowy wiaduktów w Stańczykach. Przeprowadzono ponadto nalot bezzałogowym statkiem powietrznym, dzięki któremu zebrano dokumentację fotograficzną i filmową tego obiektu.
Dziękujemy władzom dziekańskim Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa za wsparcie i pomoc finansową, pracownikom Wydziału oraz Katedry Geodezji Satelitarnej i Nawigacji oraz firmie TPI za przybycie i pomoc w pomiarach.
Paulina Dąbrowska (GeoSiN)
|