Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-06-26| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Dron prześwietli budynek za pomocą wi-fi

Naukowcy z University of California, Santa Barbara (UCSB) udowodnili, że za pomocą sygnałów wi-fi bezzałogowe maszyny latające mogą skutecznie tworzyć modele 3D wnętrz budynków.


Dron prześwietli budynek za pomocą wi-fi

W proponowanej przez nich metodologii pomiary realizuje para bezzałogowców wykonujących autonomiczny i zsynchronizowany lot dookoła mierzonego budynku. Jedna z maszyn nadaje sygnał wi-fi, a druga odbiera go po przejściu przez ściany konstrukcji. Następnie dzięki złożonemu przetworzeniu tak uzyskanych danych generowany jest model 3D wnętrza budynku.

W testach przeprowadzonych przez naukowców z UCBS pomierzono w ten sposób niewielką, prostą konstrukcję zbudowaną z cegieł. Wykorzystano w tym celu dwa oktokoptery. Jak komentują wyniki badacze, otrzymany model dość wiernie odwzorowywał rzeczywistość.

Eksperyment jest dalszym ciągiem badań prowadzonych na UCSB. Już w 2010 roku tamtejsi naukowcy udowodnili, że sygnały radiowe (a więc np. sieci wi-fi) mogą być wykorzystane w pomiarach wnętrz budynków. W tamtym przypadku użyto naziemnych robotów, które były w stanie wygenerować jedynie obraz 2D. Tymczasem wykorzystanie dronów, które mogą swobodnie poruszać się względem mierzonej powierzchni, oraz nowych algorytmów pozwoliło uzyskać informację również o trzecim wymiarze.

W ocenie badaczy opracowana przez nich technologia ma wiele potencjalnych zastosowań. Powinna się sprawdzić m.in. w akcjach ratunkowych, badaniach archeologicznych czy w monitoringu strukturalnym. Jej wykorzystaniu powinno sprzyjać to, że nie wymaga drogiego i specjalistycznego sprzętu – wystarczą typowe urządzenia „z półki” (dron, modem wi-fi czy tablet).



Zainteresowanym wykorzystaniem bezzałogowców w działalności geodezyjnej redakcja Geoforum.pl poleca bezpłatny niezbędnik „Drony dla geodety”. Znajdziemy w nim zestawienie fotogrametrycznych UAV w ofercie polskich dystrybutorów oraz przegląd oprogramowania do obróbki zdjęć lotniczych.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@miszcz zgodnie z definicją, to powinieneś prześwietlić Ziemię wi-fi, aby Twój wywód był prawidłowy.
  
 2 
A guzik! Artykuł ma wiele wspólnego z geodezją, która przede wszystkim zajmuje się pomiarami, w wyniku których określa się kształt i wymiary obiektów, a dopiero potem (albo nawet jeszcze później) produkcją zbędnych papierów zasilających nonsensowne bazy danych, które za chwilę nie będą nikomu potrzebne (vide Rejestr Punktów Adresowych).
    3 
Proponuję szybką zmianę w PG polegającą na stworzeniu Bazy_Danych BDUMiKSM czyli Baza Danych Urządzenia Mieszkań i Kontroli Seksu Małżeńskiego. Dorzuci się jeszcze rozporządzenie określające parametry ustawienia łożnicy w stosunku do Stron Świata (żeby było zgodnie z przekonaniem facetów w czerni) - i pole do łatania budżetu nadszarpniętego rozdawnictwem kasy otwarte! Kto ustawi wyro niezgodnie z rozp. więcej niż 5 gradów - BULI GRZYWNĘ. - Bo inaczej - co ten news ma wspólnego z geodezją?
    6 
 4 
a ja sobie wyobrażam takie rozwiązanie dla tego patentu. dzięki niemu można zlokalizować każdą osobę w pomieszczeniu. wszystkich fanów wi-fi powinno to przynajmniej zaniepokoić... kolejna technologia przydatna w inwigilacji. już niedługo będziemy żyli w jednym światowym smartgetto.
  
 7 
Oszukali mnie! W zeszłym roku ukończyłem studia geodezyjne. Jak rozpocząłem pracę to zrozumiałem że nie studiowałem geodezji tylko historię geodezji.
    3 
 10 
Podgik zamienić na muzeum Jeśli geodeci nie będą się rozwijać to zostaną Archiwistami I nadal będą myśleć że robią ważne rzeczy dla ludzkości. Geodeci powinni Pomagać ludziom w realizacji ich inwestycji a nie zajmować się tworzeniem Zbędnych Papierów. Pozostaje czekać aż pokolenie z mentalnością Socjalistyczną. (komunistyczną) odejdzie...
  
 7 
SKANOWANIE dobrze, że chociaż masz sad zeskanowany, bo u mnie w podgiku są tylko szkice węglem :)
    2 
 8 
Amerykańce tworzą nowe narzędzia pomiarowe a Polacy marnują środki na skanowanie sadów owocowych. Amerykańce nie wiedzą że nawet jak to już opatentują i wdrożą w produkcję to żaden PODGiK w Polsce nie przyjmie operatu z pomiaru wykonanego taką metodą.
    3 
 9 



zobacz też:

|2017-06-21| Grant na skanowanie sadów

Czy skanowanie laserowe z pokładu drona może pomóc w uprawach owoców? Zagadnienie to zgłębia Edyta Hadaś z Uniwersytetu ...

|2017-06-08| Asseco Poland dostarczy fotogrametryczne drony do Nigerii

Ministerstwo Nauki i Technologii z nigeryjskiego stanu Lagos zamówiło u firmy Asseco Poland ...

|2017-05-24| Dron nad osuwiskiem

Państwowa służba geologiczna testuje możliwości miniaturowych wirnikowców w monitoringu osuwisk. Są tańsze od samolotu i bardziej ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW | XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Neptun potrzebuje prawie 165 lat na obiegnięcie Słońca, a Merkury niespełna 88 dni?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Piotrowski (1885-1962)

Jan  Piotrowski  (1885-1962)
Urodził się 26 listopada 1885 roku w Jędrzejowie na Kielecczyźnie. Absolwent seminarium nauczycielskie go w tym mieście (1903 r.). Po jego ukończeniu do 1906 roku pracował jako nauczyciel w szkole elementarnej w Sędowicach. Wyjeżdża do Pskowa, gdzie ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1994
Wojskowa służba geograficzna prowadzi mapy cyfrowe według standardów NATO (STANAG).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama