Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-06-08 | Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software

Asseco Poland dostarczy fotogrametryczne drony do Nigerii

Ministerstwo Nauki i Technologii z nigeryjskiego stanu Lagos zamówiło u firmy Asseco Poland bezzałogowe platformy do wykonywania długotrwałych nalotów fotogrametrycznych. Polskie rozwiązanie wygrało w konkurencji z firmami z całego świata.


Ilustracja: Asseco Poland dostarczy fotogrametryczne drony do Nigerii

Asseco Poland dostarczy do Afryki system składający się z autorskiego oprogramowania Asseco GCS (Ground Control Station) sterującego dwoma platformami bezzałogowymi o maksymalnej masie startowej do 25 kg. Polskie rozwiązanie będzie istotnym elementem systemu informacji geograficznej eGIS, który jest wdrażany przez stan Lagos. Zadaniem platformy będzie pozyskiwanie zdjęć rozległego obszaru aglomeracji, które następnie zostaną przetworzone i udostępnione na geoportalu. Serwis ten umożliwi m.in. efektywniejsze planowanie rozwoju regionu i zarządzanie jego zasobami w zakresie gospodarki przestrzennej, jak również monitoring zanieczyszczeń środowiska. Portal zapewni także łatwy dostęp do informacji dla mieszkańców oraz inwestorów.

– Dynamiczny rozwój na rynku afrykańskim sprawił, że systemy bezzałogowe są coraz śmielej wykorzystywane do wielu działań związanych z bezpieczeństwem lub biznesem – powiedział Zdzisław Wiater, zastępca dyrektora Pionu Administracji Publicznej w Asseco Poland. – Rząd stanu Lagos po raz pierwszy zdecydował się na wykorzystanie systemów bezzałogowych w swoim projekcie eGIS. To dla nas bardzo istotne, że zdecydował się na współpracę z nami, gdyż rozwój tych systemów jest ważnym elementem strategii Asseco. Oferujemy oprogramowanie, które może łączyć się z platformami bezzałogowymi i sensorami wielu producentów. Myślę, że właśnie ta elastyczność w komponowaniu rozwiązań składających się z autorskiego oprogramowania Asseco GCS, dowolnej platformy oraz rejestratora obrazu zapewniła nam sukces w Nigerii – dodał.

W ramach projektu Asseco dostarczy: dwie stacje kontroli Asseco GCS wraz z oprogramowaniem, system do symulacji lotów Asseco USE (Universal Simulation Environment) oraz dwie platformy bezzałogowe Tiguar (fot. powyżej), które zbuduje współpracująca ze spółką firma uAvionics. Asseco zadba także o integrację całego rozwiązania. Spółka będzie ponadto odpowiedzialna za szkolenie operatorów i personelu obsługowego oraz testy systemu.

– Między innymi dzięki zaawansowanym możliwościom naszego rozwiązania zapewniającym maksymalne bezpieczeństwo przy lotach nad gęsto zaludnioną powierzchnią pokonaliśmy konkurencję z całego świata – powiedział Zdzisław Wiater. – Bardzo istotne było również wsparcie ze strony Asseco Nigeria, które będzie odpowiedzialne za prace serwisowe. Ten projekt po raz kolejny pokazał nam, jak ogromny potencjał mamy, działając jako Grupa Asseco – dodał.

Zainteresowanym wykorzystaniem bezzałogowców w działalności geodezyjnej redakcja Geoforum.pl poleca bezpłatny niezbędnik „Drony dla geodety”. Znajdziemy w nim zestawienie fotogrametrycznych UAV w ofercie polskich dystrybutorów oraz przegląd oprogramowania do obróbki zdjęć lotniczych.

Źródło: Asseco Poland


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

. Murzyn jeden z drugim po wodę idzie 20 km a ci się bawią w drony. a modernizacje ewidencji może by im któraś z krakowskich firm zrobiła ?
  
 1 
... a Polacy dają się dymać w kakao.
  
 1 
czekajcie nigeryjczycy zamówili drony żeby zasilić geoportal zdjęciami lotniczymi. Czyli kupili kurę. A co robią Polacy ?
  
 2 



wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pojęcie „przestrzeni metrycznej” wprowadził francuski matematyk Maurice Frechnet?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Naronowicz-Naroński (ok. 1610-1678)
Urodził się prawdopodobnie na Litwie około 1610 roku. Losy jego są mało znane. Kształcił się w Kiejdanach, a jego nauczycielem był Adam Freitag z Torunia (medyk i matematyk). Był na służbie u Radziwiłłów gdzie zajmował się pomiarami dóbr i...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1830
George Everest (1790-1866), geodeta, geograf, został mianowany Generalnym Geodetą Indii (Surveyor General). Everest przez wiele lat kontynuował pomiar stopnia południka w Indiach rozpoczęty w 1799 r. przez pułkownika Willama Lamptona.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2