Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-21| GIS, Teledetekcja, Edukacja

Grant na skanowanie sadów

Czy skanowanie laserowe z pokładu drona może pomóc w uprawach owoców? Zagadnienie to zgłębia Edyta Hadaś z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Na swoje badania właśnie otrzymała grant „Preludium” przyznawany przez Narodowe Centrum Nauki.


Grant na skanowanie sadów <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay

– Byłam na półrocznym stażu w Hiszpanii. Tam robiłam takie badania na drzewach oliwnych i połknęłam bakcyla – mówi Edyta Hadaś, która hiszpańskie doświadczenia postanowiła wykorzystać w pracy nad doktoratem we Wrocławiu. Chce opracować oryginalną metodę i takie algorytmy przetwarzania danych skaningu laserowego z drona, które pozwolą na automatyczne szacowanie parametrów geometrycznych drzew uprawnych.

– Wykorzystuję i modyfikuję różne metody stosowane w leśnictwie, a także opracowuję nowe algorytmy przetwarzania danych – tłumaczy Edyta Hadaś, wyjaśniając, że charakterystyka skaningu laserowego wykonywanego z drona jest inna niż pomiarów z wykorzystaniem załogowej platformy. Bezzałogowe statki powietrzne wyposażone są w zdecydowanie mniejsze i lżejsze sensory, co niekorzystnie wpływa na dokładność uzyskanej chmury punktów. Z drugiej strony dron może wykonywać przeloty na bardzo niskim pułapie, w tym także pomiędzy drzewami, i rejestrować odbicia od bocznych powierzchni drzew. Ponadto drzewa uprawne znacznie różnią się od drzew leśnych, ponieważ mają krótki pień i dużą koronę. Wspomniane różnice w danych oraz w geometrii drzew sprawiają, że w sadownictwie nie można bezpośrednio wykorzystać metod rozwiniętych w leśnictwie. W sadach, ze względu na sztuczne nasadzenia i regularne przycinanie gałęzi, układ drzew jest uporządkowany, co może być przewagą w działaniu algorytmów, które w leśnictwie się nie sprawdziły.

– W moim projekcie będę zbierać dane dla kilku sadów, zarówno w okresie bezlistnym, jak i w okresie ulistnienia. W każdym sadzie wybiorę grupę drzew testowych, dla których zostaną wykonane bezpośrednie pomiary różnych parametrów geometrycznych za pomocą technik klasycznych i pomiarów GPS. Wartości z tych pomiarów, jak również wykonana dokumentacja fotograficzna oraz zakupione zobrazowania lotnicze, posłużą do weryfikacji opracowanej metody i oceny dokładności szacowania parametrów geometrycznych drzew uprawnych – dodaje Edyta Hadaś, podkreślając, że jej badania będą miały zastosowanie w rolnictwie, a więc będą przede wszystkim praktyczne.

Granty „Preludium” dedykowane są osobom rozpoczynającym karierę naukową, które nie posiadają stopnia naukowego doktora. W ostatniej edycji początkujący naukowcy złożyli 1171 wniosków, z których finansowanie w wysokości 39 mln zł otrzyma 372. O innej laureatce tego grantu pisaliśmy TU.

Źródło: Głos Uczelni, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS