wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-13| Geodezja, GIS

E-usługi na Podlaskim Forum GIS

Pod hasłem „E-usługi – GIS dla obywatela” odbyła się 14. edycja Podlaskiego Forum GIS (8-9 czerwca, Wólka Nadbużna k. Siemiatycz).


E-usługi na Podlaskim Forum GIS <br />
Fot. Mariusz Fabisiak
Fot. Mariusz Fabisiak

Obrady otworzyła geodeta województwa podlaskiego Danuta Konopka, która zauważyła, że administracja publiczna świadczy obywatelom coraz więcej e-usług i już dziś wiele spraw można załatwić przez internet bez wychodzenia z domu. Służba geodezyjna i kartograficzna nie może zostawać w tyle, zwłaszcza że w perspektywie na lata 2017-2020 Unia Europejska przeznacza znaczne środki na budowę e-usług – podkreślała. Obecnie na rozwój usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną można pozyskać środki z programu krajowego Polska Cyfrowa oraz z 16 Regionalnych Programów Operacyjnych.

Na Forum zaprezentowano wybrane zrealizowane już e-usługi oraz wskazywano na możliwe kierunki ich rozwoju.
O trendach we wdrażaniu usług elektronicznych na świecie mówił Jakub Bobrowski ze Stowarzyszenia „Czemu by nie”. Zaprezentował m.in. jak funkcjonuje udostępniona przez miasto Nowy Jork usługa NYC 311, która umożliwia kontakt z urzędem w każdej, nawet błahej sprawie 24 godziny na dobę. Dzięki tej usłudze od 2010 r. służby związane z ochroną zdrowia i życia zostały odciążone na ok. 15 mln zgłoszeń. Podkreślał, że nie tak trudno zachęcić obywateli do korzystania z nowych e-usług. W Polsce prosta usługa sprawdzania punktów karnych, którą udostępniło Ministerstwo Cyfryzacji, zaowocowała w ciągu pierwszych 4 dni założeniem 170 tys. profili zaufanych.

Dolnośląski WINGiK Alicja Meusz oraz Ludmiła Pietrzak ze Stowarzyszenia Geodetów Polskich zgodnie podkreślały, że już jakiś czas temu ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej narzuciła na organy administracji publicznej obowiązek stworzenia e-usług i wszyscy są zobligowani do ich udostępniania. Podczas obrad kilkakrotnie padło stwierdzenie, że nie ma dobrych e-usług bez e-zasobu geodezyjnego i kartograficznego, który powinien być zbiorem referencyjnym. Rola danych zasobu wzrosła na przestrzeni lat i należy jak najszybciej dążyć do udostępniania ich za pomocą e-usług.

Trudno jest mówić o e-usługach, pomijając geoportale, które są miejscem styku urzędu z obywatelem i oknem na świat. Wyniki ankiety na temat popularności rozwiązań geoportalowych testowanych przez studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawiła Dorota Traczyk z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Ankietowani podkreślali, że geoportal musi być nowoczesny, funkcjonalny, intuicyjny i prezentować nowości. Wyniki badań wskazały, że liderem wśród geoportali regionalnych jest rozwiązanie prowadzone przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Podczas Forum, jak co roku można było zapoznać się z nowościami w dziedzinie oprogramowania GIS, fotogrametrii oraz urządzeniami do wielkoformatowego skanowania, kopiowania i drukowania.

Gośćmi Forum byli m.in. członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski, WINGiK-owie, geodeci województw, geodeci powiatowi, dr Adam Iwaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dyrektor CODGiK Jarosław Zembrzuski.
Wydarzenie zorganizował Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku przy wsparciu Stowarzyszenia Geodetów Polskich oddział w Białymstoku. Wśród około 100 uczestników znaleźli się przedstawiciele administracji publicznej, uczelni oraz firm sektora geoinformacyjnego.Więcej zdjęć w Galerii

Źródło: WODGiK w Białymstoku


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS