Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-06-27 | Geodezja, GIS, Imprezy

Forum o mapach i informacji przestrzennej

„Rok mapy – zderzenie tradycji z przyszłością” – pod takim hasłem w dniach 23-25 czerwca w Supraślu odbyło się XIII Podlaskie Forum GIS. – Temat ma wywołać refleksję nad tym, ile w obecnym procesie tworzenia map pozostało tradycyjnego podejścia do opisywania otaczającej nas rzeczywistości – mówiła Danuta Konopka, geodeta województwa podlaskiego.


Ilustracja: Forum o mapach i informacji przestrzennej <br />
W pierwszym rzędzie od lewej lewej: dolnośląski WINGiK Alicja Meusz, geodeta województwa dolnośląskiego Robert Pajkert, podlaski WINGiK Marian Brożyna i wicewojewoda podlaski Jan Zabielski
W pierwszym rzędzie od lewej lewej: dolnośląski WINGiK Alicja Meusz, geodeta województwa dolnośląskiego Robert Pajkert, podlaski WINGiK Marian Brożyna i wicewojewoda podlaski Jan Zabielski

– Już dzisiaj widzimy, że wpływ informacji przestrzennej na życie każdego człowieka jest coraz większy. Tegoroczne Forum pozwoli nam zastanowić się, w jakim kierunku powinniśmy iść, jak rozbudowywać nasze zasoby danych i systemy informacji przestrzennej – podkreślała Danuta Konopka.

Ważną inicjatywą dla regionu jest niewątpliwie projekt „Atlas Województwa Podlaskiego” realizowany przez Stowarzyszenie „Czemu by nie”. Docelowo atlas ma się składać z trzech części: bazy danych (porządkującej i udostępniającej surowe dane), aplikacji (czerpiącej z bazy i wizualizującej dane w formie interaktywnej) oraz wersji papierowej, składającą się z „luźnych kartek” do kolekcjonowania, które łatwo będzie można wymieniać. Jakub Bobrowski – przedstawiciel stowarzyszenia, zaznaczył, że wydanie zwartej publikacji mija się z celem, gdyż już w momencie druku byłaby ona w pewnej części nieaktualna.
O wykorzystaniu archiwalnych map glebowo-rolniczych mówił dr Jan Jadczyszyn z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Analogowe opracowania po odpowiednim przetworzeniu (cyfryzacji) są cennym źródłem informacji przy tworzeniu m.in. map obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, erozji wodnej i wietrznej czy map kategorii podatności gleb na suszę.

Geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski przypomniał zadania i obowiązki administracji w zakresie świadczenia usług elektronicznych w dziedzinie geodezji i kartografii. Tłumaczył m.in., że tworzone dla geodezji rozwiązania informatyczne powinny być zsynchronizowane z elektronicznym systemem zarządzania dokumentacją, a także zaznaczył, że Kodeks postępowania administracyjnego zobowiązuje do traktowania wszystkich geodetów jako podmioty posiadające uprawnienia do załatwiania spraw drogą elektroniczną. – To nie przywilej, to obowiązek – mówił Krzysztof Mączewski.

A jak udostępniać dane PZGiK w sieci? Na to pytanie odpowiedział Artur Kapuściński, dyrektor Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Podkreślał on, że należy stworzyć system informatyczny, zapewniając jego zgodność z wymaganiami formalnymi oraz wymaganiami użytkowników. Aby udostępnianie danych PZGiK było możliwe – zwłaszcza automatyczne (bez ingerencji operatora) – należy uprzednio cyfryzować i uporządkować dane. Ponadto warto zamodelować, zoptymalizować i zinformatyzować realizowane procesy biznesowe – dzięki temu narzędzie informatyczne będzie realnie wspierać realizację tych procesów. Końcowo należy zapewnić utrzymanie, monitoring, a także realne wsparcie dla użytkownika. Dyrektor CODGiK zapowiedział również, że już niedługo uruchomione zostaną wszystkie moduły portalu PZGiK (od 1 kwietnia działa m.in. moduł ASG-EUPOS, umożliwiający wykup dostępu do korekt tego systemu). Serwis pozwoli na zamawianie: map topograficznych i tematycznych, zdjęć lotniczych, ortofotomap, numerycznych modeli terenu, danych BDOT, materiałów z rejestru podstawowych osnów geodezyjnych, a także zgłaszanie prac geodezyjnych i kartograficznych.

Nowoczesny ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej starał się natomiast wskazać Waldemar Izdebski, prezes firmy Geo-System. Jako kryteria wyboru przyjął: stan danych PZGiK, automatyzację istotną dla funkcjonowania IIP, automatyzację związaną z funkcjonowaniem starostwa i obsługą obywateli oraz obsługę geodetów. Zwycięzcą rankingu bazującego na tych warunkach został PODGiK w Mińsku Mazowieckim.

Ponadto w trakcie spotkania można było wysłuchać prezentacji dotyczących: najczęściej spotykanych błędów w plikach GML, portalu dla Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, map zagrożeń w systemie zarządzania kryzysowego województwa podlaskiego, wykorzystania map jako źródła informacji w analizie rynku nieruchomości, a także poświęconych rozwiązaniom firm Hexagon, Geopolis, MGGP Aero, Canon oraz Hewlett-Packard.



Organizatorem XIII Podlaskiego Forum GIS byli: Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich Oddział w Białymstoku. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Więcej zdjęć w Galerii

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Mocna ekipa z Wrocławia Na pierwszym zdjęciu widzę w okolicach lewego dolnego rogu mocną ekipę z Wrocławia, no i dobrze.
  



zobacz też:

GIS w służbie obywateli

Systemy informacji przestrzennej na dobre zadomowiły się w naszej rzeczywistości, ale czy GIS może być szansą na rozwój...

Na Podlasiu zastanawiano się, jak promować GIS

Wbrew temu, co mogłoby sugerować hasło XI Podlaskiego Forum GIS (12-14 czerwca) – „Jak...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1989 roku amerykańscy matematycy obliczyli wartość liczby pi do miliarda cyfr po przecinku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Ziemowit Gomoliszewski (1910-1988)

Tomasz Ziemowit  Gomoliszewski  (1910-1988)
Urodził się 27 grudnia 1910 roku w Zagórzu koło Częstochowy. W 1931 roku ukończył Gimnazjum im. St. Staszica w Sosnowcu. Po rocznej służbie w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty rozpoczął studia na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1987
Pierwsza kolorowa drukarka atramentowa (HP Paintjet) na rynku.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2