Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-06-23 | Geodezja, GIS, Imprezy, Kataster

GIS w służbie obywateli

Systemy informacji przestrzennej na dobre zadomowiły się w naszej rzeczywistości, ale czy GIS może być szansą na rozwój regionu? – na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy XII Podlaskiego Forum GIS (Goniądz, 18-20 czerwca).


Ilustracja: GIS w służbie obywateli <br />
fot. Mariusz Fabisiak
fot. Mariusz Fabisiak
Na poprawę jakości e-usług udostępnianych przez województwa podlaskie i świętokrzyskie mają wpłynąć GIS Podlasia oraz SIPWŚ. O tych projektach opowiadali Anna Rakieć, geodeta województwa podlaskiego, oraz Krzysztof Tomasik, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. W obu przypadkach przedstawiono możliwości systemów oraz usługi udostępnione internautom i klientom urzędu marszałkowskiego.
Tomasz Berezowski z Wrocławskiego Instytutu Systemów Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji pokazał natomiast, jak można jeszcze powiększyć grono użytkowników GIS-u. Aplikacja opracowana razem z WODGiK w Białymstoku ułatwi korzystanie z BDOT10k osobom, które na co dzień nie stykają się z aplikacjami GIS-owymi. Klient dostaje „paczkę”, którą rozpakowuje jednym kliknięciem i otrzymuje w pakiecie: instalującą się automatycznie aplikację GIS open source, bazę BDOT10k, która wyświetla się już z odpowiednią symbolizacją, oraz instrukcję – pomoże ona w prosty sposób skorzystać z zakupionych danych.

Jak zwykle myślami w przyszłość wybiegał dr Adam Iwaniak. Mówił, że oczekiwania konsumentów wobec systemów informatycznych stale rosną, ale ich umiejętności maleją. Pojawia się zatem obszar do zagospodarowania przez sztuczną inteligencję.
Ważnym punktem Forum było wystąpienie przedstawicieli województwa kujawsko-pomorskiego, którzy z sukcesem pozyskują środki unijne na modernizację EGiB. WINGiK Robert Cieszyński podkreślił, że początek każdego działania to powołanie odpowiedniej grupy roboczej – w skład której wchodzą przedstawiciele różnych branż: geodeci, informatycy, prawnicy, menedżerowie – i to ona gwarantuje sukces realizowanego projektu. Starosta żniński Zbigniew Jaszczuk apelował, żeby nie przespać szansy, którą daje nowy program unijny „Polska Cyfrowa” w latach 2014-20 i starać się o środki na poprawę jakości danych EGiB.



Uczestnicy konferencji wysłuchali ponadto wystąpień m.in. przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku (GIS w planowaniu gospodarki leśnej) oraz Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Białymstoku (mobilny system wsparcia kierującego działaniami ratowniczymi). Łukasz Kolendo z Politechniki Białostockiej opowiadał natomiast o „Wielokryterialnej analizie przydatności terenów województwa podlaskiego do rozwoju energetyki wiatrowej”.
Na Forum nie zabrakło nowości firm sektora geoinformacyjnego. Swoje produkty do obsługi geodezyjnych zgłoszeń internetowych zaprezentowały Geobid i Geo-System. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja technologii realizacji zdjęć ukośnych wykonywanych przez spółkę MGGP Aero. Podczas Forum można było również zapoznać się z urządzeniami do wielkoformatowego skanowania, kopiowania i drukowania takich firm, jak: HP, Canon i Kews.
W Konferencji wzięło udział około 110 uczestników: przedstawicieli administracji publicznej, uczelni, firm komercyjnych i innych instytucji. Organizatorami konferencji byli: WODGiK w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Oddział w Białymstoku. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA oraz Geoforum.pl.

Więcej o XII Podlaskim Forum GIS w lipcowym GEODECIE

Marta Anchimiuk (Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

. . . "oczekiwania konsumentów wobec systemów informatycznych stale rosną, ale ich umiejętności maleją." Te oczekiwania rosną poniekąd sztucznie, bo to producentom tych systemów zależy na ich rozwoju, żeby nowy produkt zareklamować i sprzedać użytkownikowi w postaci aktualizacji. Mocno bym polemizowała ze stwierdzeniem p. dra, że umiejętności konsumentów maleją. Ta branża jest, w tym rozumieniu, podobna, np. do samochodowej. Kiedyś samochód dało się naprawić młotkiem, a dziś już nie. Czy to znaczy, że użytkownik auta ma mniejsze umiejętności? Poza tym, to właśnie p. dr naucza na uniwersytetach, czy zatem coś w dydaktyce nie wychodzi? A sama sztuczna inteligencja... No cóż, bez nadmiernego straszenia, są już dziś tacy (wybitni naukowcy klasy światowej), którzy mocno się zastanawiają nad nadmiernym zafascynowaniem sztuczną inteligencją. Mówiąc krótko, może ona być niebezpieczna dla ludzkości, jeżeli zacznie się rozwijać w sposób niekontrolowany.
  
 1 
dr Adam Iwaniak ... jak zwykle myślami w przyszłość wybiegał dr Adam Iwaniak ;)))) DOBRE !! ;)))))
    1 
 3 
jedno pytanie gdzie mogę znaleźć tą aplikację GIS open source ? Github czy gdzie ?
    1 
 2 



zobacz też:

Na Podlasiu zastanawiano się, jak promować GIS

Wbrew temu, co mogłoby sugerować hasło XI Podlaskiego Forum GIS (12-14 czerwca) – „Jak...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1861 r. w Królestwie Pruskim wprowadzono podatek budynkowy (Gebeudesteuer)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Ludosław Cichowicz (1922-1968)
Urodził się w Stawiskach 2 czerwca 1922 roku. Ukończył gimnazjum im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie. We wrześniu 1939 roku zgłosił się na ochotnika do wojska, brał udział w walkach pod Stoczkiem i Kowlem. Po powrocie do Warszawy w 1940...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1582

1582
Papież Grzegorz XIII (1502-85), wprowadza nowy kalendarz (Gregoriański), którego założenian opracowali włoski fizyk Aloysius Lilius (1510-76) i niemiecki astronom Krzysztof Klawiusz (1538-1612). Po środzie, 4 października 1582 r. nastąpił czwartek...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2