wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-23| Geodezja, GIS, Imprezy, Kataster

GIS w służbie obywateli

Systemy informacji przestrzennej na dobre zadomowiły się w naszej rzeczywistości, ale czy GIS może być szansą na rozwój regionu? – na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy XII Podlaskiego Forum GIS (Goniądz, 18-20 czerwca).


GIS w służbie obywateli <br />
fot. Mariusz Fabisiak
fot. Mariusz Fabisiak
Na poprawę jakości e-usług udostępnianych przez województwa podlaskie i świętokrzyskie mają wpłynąć GIS Podlasia oraz SIPWŚ. O tych projektach opowiadali Anna Rakieć, geodeta województwa podlaskiego, oraz Krzysztof Tomasik, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. W obu przypadkach przedstawiono możliwości systemów oraz usługi udostępnione internautom i klientom urzędu marszałkowskiego.
Tomasz Berezowski z Wrocławskiego Instytutu Systemów Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji pokazał natomiast, jak można jeszcze powiększyć grono użytkowników GIS-u. Aplikacja opracowana razem z WODGiK w Białymstoku ułatwi korzystanie z BDOT10k osobom, które na co dzień nie stykają się z aplikacjami GIS-owymi. Klient dostaje „paczkę”, którą rozpakowuje jednym kliknięciem i otrzymuje w pakiecie: instalującą się automatycznie aplikację GIS open source, bazę BDOT10k, która wyświetla się już z odpowiednią symbolizacją, oraz instrukcję – pomoże ona w prosty sposób skorzystać z zakupionych danych.

Jak zwykle myślami w przyszłość wybiegał dr Adam Iwaniak. Mówił, że oczekiwania konsumentów wobec systemów informatycznych stale rosną, ale ich umiejętności maleją. Pojawia się zatem obszar do zagospodarowania przez sztuczną inteligencję.
Ważnym punktem Forum było wystąpienie przedstawicieli województwa kujawsko-pomorskiego, którzy z sukcesem pozyskują środki unijne na modernizację EGiB. WINGiK Robert Cieszyński podkreślił, że początek każdego działania to powołanie odpowiedniej grupy roboczej – w skład której wchodzą przedstawiciele różnych branż: geodeci, informatycy, prawnicy, menedżerowie – i to ona gwarantuje sukces realizowanego projektu. Starosta żniński Zbigniew Jaszczuk apelował, żeby nie przespać szansy, którą daje nowy program unijny „Polska Cyfrowa” w latach 2014-20 i starać się o środki na poprawę jakości danych EGiB.Uczestnicy konferencji wysłuchali ponadto wystąpień m.in. przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku (GIS w planowaniu gospodarki leśnej) oraz Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Białymstoku (mobilny system wsparcia kierującego działaniami ratowniczymi). Łukasz Kolendo z Politechniki Białostockiej opowiadał natomiast o „Wielokryterialnej analizie przydatności terenów województwa podlaskiego do rozwoju energetyki wiatrowej”.
Na Forum nie zabrakło nowości firm sektora geoinformacyjnego. Swoje produkty do obsługi geodezyjnych zgłoszeń internetowych zaprezentowały Geobid i Geo-System. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja technologii realizacji zdjęć ukośnych wykonywanych przez spółkę MGGP Aero. Podczas Forum można było również zapoznać się z urządzeniami do wielkoformatowego skanowania, kopiowania i drukowania takich firm, jak: HP, Canon i Kews.
W Konferencji wzięło udział około 110 uczestników: przedstawicieli administracji publicznej, uczelni, firm komercyjnych i innych instytucji. Organizatorami konferencji byli: WODGiK w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Oddział w Białymstoku. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA oraz Geoforum.pl.

Więcej o XII Podlaskim Forum GIS w lipcowym GEODECIE

Marta Anchimiuk (Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego)


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
. . . "oczekiwania konsumentów wobec systemów informatycznych stale rosną, ale ich umiejętności maleją." Te oczekiwania rosną poniekąd sztucznie, bo to producentom tych systemów zależy na ich rozwoju, żeby nowy produkt zareklamować i sprzedać użytkownikowi w postaci aktualizacji. Mocno bym polemizowała ze stwierdzeniem p. dra, że umiejętności konsumentów maleją. Ta branża jest, w tym rozumieniu, podobna, np. do samochodowej. Kiedyś samochód dało się naprawić młotkiem, a dziś już nie. Czy to znaczy, że użytkownik auta ma mniejsze umiejętności? Poza tym, to właśnie p. dr naucza na uniwersytetach, czy zatem coś w dydaktyce nie wychodzi? A sama sztuczna inteligencja... No cóż, bez nadmiernego straszenia, są już dziś tacy (wybitni naukowcy klasy światowej), którzy mocno się zastanawiają nad nadmiernym zafascynowaniem sztuczną inteligencją. Mówiąc krótko, może ona być niebezpieczna dla ludzkości, jeżeli zacznie się rozwijać w sposób niekontrolowany.
 1 
odpowiedz zgłoś
dr Adam Iwaniak ... jak zwykle myślami w przyszłość wybiegał dr Adam Iwaniak ;)))) DOBRE !! ;)))))
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
jedno pytanie gdzie mogę znaleźć tą aplikację GIS open source ? Github czy gdzie ?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS