Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-13| Teledetekcja, Firma

Creotech otrzyma 15 mln zł na własne satelity

Firma Creotech Instruments z podwarszawskiego Piaseczna zdobyła 15 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Badań Naukowych i Rozwoju na opracowanie własnej platformy satelitarnej HyperSat.


Creotech otrzyma 15 mln zł na własne satelity

HyperSat to modułowa, uniwersalna platforma, która ma pozwolić na budowę różnego rodzaju mikrosatelitów (o wadze 10-60 kg) – od teledetekcyjnych (optycznych i radarowych) po telekomunikacyjne. Według planów spółki pierwsze aparaty bazujące na tej technologii mogłyby znaleźć się na orbicie już w 2020 roku. Koszt jednego miały wynieść od 1 do 4 mln euro, a czas budowy mógłby zamknąć się w 9 miesiącach.

Fabryka satelitów bazujących na platformie HyperSat będzie mogła produkować pojedyncze aparaty, choć Creotech liczy przede wszystkim na zlecenia związane z budową całych konstelacji. Zainteresowane udziałem w przedsięwzięciu wyrazili już ponoć m.in. Politechnika Warszawska oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także krajowe firmy, które specjalizują się w różnych komponentach dla przemysłu kosmicznego.

Pieniądze pozyskano z NCBiR w ramach tzw. szybkiej ścieżki. Jak podkreśla prezes Creotechu dr Grzegorz Brona, środki te pozwolą nie tylko znacznie podnieść potencjał polskiej branży kosmicznej, ale także zaspokoić najbardziej palące potrzeby naszego kraju w obszarze obserwacji satelitarnej, w tym także w krytycznym obszarze zwiadu satelitarnego na potrzeby wojska, gdzie autonomia i dostęp do własnych, pewnych danych stanowi ogromną wartość i realnie przyczyni się do podniesienia polskiego bezpieczeństwa.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS