Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-10-06| GIS, Teledetekcja, Firma

Polska firma uruchamia satelitarną bazę danych

Konsorcjum polskich firm Creotech Instruments i CloudFerro wraz z niemiecką Brockmann Consult oficjalnie uruchomiło wczoraj (5 października) EO Cloud (Earth Observation Cloud) – bazę danych satelitarnych połączoną z szybką chmurą obliczeniową.


Polska firma uruchamia satelitarną bazę danych <br />
Mierzeja Helska okiem satelity Sentinel-2A
Mierzeja Helska okiem satelity Sentinel-2A

Stworzenie tego rozwiązania było możliwie dzięki wartemu 2 mln euro kontraktowi podpisanemu z Europejską Agencją Kosmiczną. To jeden z większych projektów zleconych przez ESA polskiemu podmiotowi.

Użytkownicy EO Cloud mogą z dowolnego miejsca na świecie wyszukiwać, grupować i przetwarzać ogromne ilości danych. Wśród zalet tego rozwiązania jego twórcy wymieniają intuicyjny interfejs użytkownika, elastyczny cennik, dostęp do aktualnych zobrazowań, a przede wszystkim wykorzystanie technologii chmury obliczeniowej. Infrastruktura EO Cloud składa się obecnie z 600 wirtualnych rdzeni obliczeniowych, 2 TB pamięci operacyjnej i 100 TB dedykowanej przestrzeni dyskowej. Dzięki temu klient nie musi ani posiadać własnej rozbudowanej infrastruktury informatycznej, niezbędnej do pracy na tak dużych zbiorach, ani też poświęcać dużych ilości czasu na ich pobieranie.

Już teraz na serwerach EO Cloud znajduje się 1 petabajt danych – aktualnych i archiwalnych zobrazowań z satelitów Envisat, Sentinel-1, -2 i -3 oraz Landsat-5, -7 i -8. Jak przewidują twórcy systemu, baza ta będzie rosła w tempie aż 2 petabajtów rocznie.

Firma Creotech Instruments z Piaseczna liczy, że EO Cloud pozwoli zarówno komercyjnym, jak i naukowym podmiotom rozwijać wiele nowych zastosowań dla danych satelitarnych np. w: zarządzaniu kryzysowym, rolnictwie, energetyce, transporcie, żegludze czy bezpieczeństwie.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS