wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-09-15| GNSS, Teledetekcja, Firma, Imprezy

Znamy zwycięzców akceleratora Space3ac i POSITION

Podczas pierwszego w Polsce „Demo Day” dla sektora kosmicznego (8 września br.) 12 zespołów z programów Space3ac i POSITION zaprezentowało się przed inwestorami.


Znamy zwycięzców akceleratora Space3ac i POSITION

W czwartek, 8 września, w Gdańskim Parku Technologicznym odbył się Finał Space3ac oraz POSITION – programów wspierających rozwój polskiego sektora kosmicznego. Zwycięzcą tegorocznej edycji i najlepszym projektem wykorzystania technologii kosmicznych dla celów komercyjnych okazał się Farm Scanner – aplikacja mobilna dla rolników. Autorzy projektu otrzymali od funduszu Black Pearls VC nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. złotych na dalszy jego rozwój. Nagrodę wysokości 10 tys. zł za najbardziej innowacyjny i perspektywiczny produkt ufundowaną przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną otrzymał zespół, który stworzył rozwiązanie uczące kierowców flotowych ecodrivingu. W projekcie POSITION zwyciężył natomiast projekt Emb3d – mobilna aplikacja wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość w celu wizualizacji przestrzeni dla architektów.

Farm Scanner to jeden z 6 zespołów, które przez 6 tygodni (w lipcu i sierpniu tego roku) pracowały w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach akceleratora Space3ac. – Akcelerator pozwolił nam na wyjście ze środowiska stricte badawczego i nadanie naszemu projektowi kontekstu biznesowego. Ruszamy komercjalizować nasz pomysł i wiemy, jak to zrobić, a otrzymana nagroda z pewnością nam w tym pomoże – mówi Karolina Wróbel z Farm Scannera.

Space3ac to jedyny w Europie program rozwijający projekty, które adaptują technologie sektora kosmicznego dla potrzeb biznesu. Polska ma ogromny potencjał w tej dziedzinie – mówi Wojciech Drewczyński z Black Pearls VC, jeden z organizatorów programu. – Space3ac dostarczył polskiemu sektorowi sporo pozytywnej energii właśnie po to, by ten potencjał uruchomić – dodaje.

– Space3ac to ciekawe doświadczenie dla Strefy, wpisuje się w naszą misję łączenia dużych firm i inwestorów ze startupami – mówi Mateusz Maksymiuk, dyrektor Działu Projektów Strefowych w PSSE. – Wspólnie z partnerami tej edycji, pracujemy już nad kolejną inicjatywą akceleracyjną – deklaruje.

Zwycięski zespół Farm Scanner jest jednym z 54, które zgłosiły się do Space3ac i jednym z sześciu, które przetrwały intensywną fazę akceleracyjną programu. W jej trakcie zespoły pracowały z mentorami nad rozwinięciem swoim pomysłów w kierunku gotowych rozwiązań. W gronie mentorów Space3ac znaleźli się m.in. wysokiej klasy eksperci z Polskiej Agencji Kosmicznej, Global Space Institute, Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Podczas Demo Day zespoły programów POSITION i Space3ac walczyły nie tylko o tytuł zwycięzcy programu, ale przede wszystkim o zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów i inwestorów. Oprócz finałowych prezentacji na głównej scenie, które decydowały o zwycięstwie w programie, zespoły miały okazję zaprezentować wyniki swoich prac na stoiskach w holu wystawowym. Zaaranżowano również rozmowy z inwestorami, tzw. speed dating, podczas którego inwestorzy mogli porozmawiać z zespołami o projektach. Podczas Demo Day obecnych było kilkanaście inwestorów z Polski i zagranicy m.in.: SpeedUp, PlatinumSeed Capial, WSI Capital, Aligo Capital, KIC InnoEnergy.

W Demo Day wystąpiło 12 zespołów z projektów Space3ac i POSITION:

Space3ac

Autodron
Zespół pracuje nad projektem samodzielnie przemieszczającej się dzięki sygnałowi GPS łodzi, która za pomocą echosondy wykona pomiary dna morskiego, co umożliwi wykonanie precyzyjnych map linii brzegowej.

Farm Scanner
Kompleksowy system informacji dla sektora rolniczego. Rolnicy z wykorzystaniem map powstałych dzięki danym satelitarnym będą np. wiedzieć kiedy rozpocząć zbiory oraz kiedy i ile nawozów mają użyć. Celem systemu jest umożliwienie rolnikom zwiększenia efektywności ich upraw.

Hypermiles
Rozwiązanie dla branży transportowej, którego celem jest obniżenie zużycia paliwa poprzez korygowanie stylu jazdy kierowców i uczenie ich ekonomicznej i ekologicznej jazdy. Za pomocą GPS oraz specjalnego czujnika dotykowego zamontowanego pod pedałem gazu Hypermiles pomoże każdemu kierowcy zostać mistrzem eco-drivingu.

S4T
Projekt w pełni automatycznego i samodzielnego drona, którego zadaniem będzie monitorowanie terenów budowy i innych obszarów wymagających nadzoru i ochrony przed intruzami.

Skybox
Rozwiązanie, którego celem jest udostępnienie skoczkom spadochronowym dokładnych informacji dotyczących przebiegu wykonywanych przez nich skoków oraz ostrzeganie ich przed kolizjami.

SILEX Clouds
Projekt narzędzia wykorzystującego dane Obserwacji Ziemi (EO), którego przeznaczeniem jest dostarczanie informacji dla producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. SILEX Clouds będzie informował między innymi o burzach piaskowych czy innych zdarzeniach wpływających na efektywność urządzeń produkujących energię.

POSITION

Agm Reality
Arguido to rozbudowany, multimedialny przewodnik, który wspiera technologię rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality). Dzięki opcjom społecznościowym i sporej bazie danych wyróżnia się na tle podobnych aplikacji.

Brumgo
Aplikacja moblina pomagająca kontrolować i zarządzać flotami samochodów, analizować statystyki i dzielić się danymi z lokalizacji z partnerami biznesowymi.

Chip Craft
Chip Craft dostarcza wysokiej jakości dedykowane, jednoukładowe zintegrowane systemy elektronicze (SoC) do precyzyjnego pozycjonowania, które mają zastosowanie w telemedycynie oraz tzw. elektronice ubieralnej (wereables).

Data Compass
Data Compass to platforma pomagająca wskazywać zagrożenia w ruchu morskim, dzięki której poprawia się efektywność morskich ubezpieczeń.

Emb3d
Mobilna aplikacja wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość w celu wizualizacji przestrzeni dla konstruktorów i architektów.

Navdec
Navdec jest pierwszym i jedynym na świecie inteligentnym systemem klasy ECDIS w pełni rozwiązującym sytuację kolizyjną na wodzie. W czasie rzeczywistym przeprowadza analizę sytuacji nawigacyjnej, a w przypadku sytuacji kolizyjnej podpowiada nawigatorowi gotowe rozwiązanie z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących przepisów.Partnerzy programu Space3ac: Miasto Gdańsk,Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Black Pearls VC, Blue Dot Solutions, Interizon, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, ESA ESRIN, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Polska Agencja Kosmiczna, Creotech Instruments SA, O4, Inkubator Starter, ITTI, GMV.

Partnerzy programu POSITION: SpaceTec Partners oraz Black Pearls VC. Projekt POSITION jest realizowany w ramach europejskiego programu badawczo-rozwojowego „Horyzont 2020”. Jest to jeden z pierwszych projektów z liderem z Polski.

Źródło: Blue Dot Solutions sp. z o.o.


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS