wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-09-14| GNSS, Teledetekcja, Instytucje

Jaka będzie polska strategia dla kosmosu?

Popularyzacja wykorzystania danych satelitarnych w administracji publicznej, a w dalszej perspektywie budowa własnych satelitów – to wybrane cele Polskiej Strategii Kosmicznej (PSK). Przedwczoraj (12 września) podczas Europejskiego Kongresu Robotycznego w Jasionce k. Rzeszowa założenia tego dokumentu zaprezentowało Ministerstwo Rozwoju.


Jaka będzie polska strategia dla kosmosu?

PSK ma wpisywać się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (zwaną także „Planem Morawieckiego”) i określa długookresowe kierunki rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. Podstawowym założeniem SOR będzie stworzenie nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki, opartego w większym stopniu na wiedzy, innowacjach i postępie technologicznym niż na niskich kosztach produkcji. Jedną z branż, która obecnie ma w Polsce charakter niszowy, ale która może przyczynić się do osiągnięcia tego celu, jest właśnie sektor kosmiczny. W ocenie resortu rozwoju kluczowe zalety polskiego sektora kosmicznego to:
• budowanie stabilnej współpracy pomiędzy nauką i przemysłem,
• rozwijanie innowacyjnych technologii,
• stymulowanie kontaktów i współpracy zagranicznej.

Opracowanie i wdrożenie wieloletniej PSK ma sprawić, że w roku 2030:
• polski sektor kosmiczny będzie zdolny do skutecznego konkurowania na rynku europejskim, a jego obroty wyniosą co najmniej 3% ogólnych obrotów tego rynku;
• polska administracja publiczna będzie wykorzystywać dane satelitarne dla szybszej i skuteczniejszej realizacji swoich zadań, a krajowe przedsiębiorstwa będą w stanie w pełni zaspokoić popyt wewnętrzny na tego typu usługi oraz eksportować je na inne rynki;
• Polska będzie posiadała dostęp do infrastruktury satelitarnej umożliwiającej zaspokojenie jej potrzeb, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności.

Jeśli chodzi o ostatni punkt, rząd rozważa zarówno zbudowanie zawansowanego technicznie satelity w kooperacji z innymi krajami, jak i skonstruowanie polskich nanosatelitów obserwacyjnych z potencjałem do stworzenia ich konstelacji.

Wśród celów szczegółowych założeń PSK jest m.in. zwiększenie konkurencyjności krajowego sektora kosmicznego. Ministerstwo Rozwoju chce np. zwiększyć zaangażowanie polskich podmiotów w programy Europejskiej Agencji Kosmicznej do poziomu 150-200% naszej składki (która wynosi około 9 mln euro rocznie). Plan zakłada ponadto, że krajowe firmy będą dostawcą nie tylko elementów satelitarnych, ale kompletnych podsystemów.

Kluczowym elementem strategii ma być również rozwój aplikacji satelitarnych, w tym zapewnienie stałego i pewnego dostępu do danych satelitarnych oraz upowszechnienie ich wykorzystania w administracji publicznej. Plan zakłada ponadto rozwój kadr w sektorze kosmicznym oraz tworzenie sprzyjających warunków do rozwoju tej branży w Polsce.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS