wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-09-14| GNSS, Teledetekcja, Instytucje

Jaka będzie polska strategia dla kosmosu?

Popularyzacja wykorzystania danych satelitarnych w administracji publicznej, a w dalszej perspektywie budowa własnych satelitów – to wybrane cele Polskiej Strategii Kosmicznej (PSK). Przedwczoraj (12 września) podczas Europejskiego Kongresu Robotycznego w Jasionce k. Rzeszowa założenia tego dokumentu zaprezentowało Ministerstwo Rozwoju.


Jaka będzie polska strategia dla kosmosu?

PSK ma wpisywać się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (zwaną także „Planem Morawieckiego”) i określa długookresowe kierunki rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. Podstawowym założeniem SOR będzie stworzenie nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki, opartego w większym stopniu na wiedzy, innowacjach i postępie technologicznym niż na niskich kosztach produkcji. Jedną z branż, która obecnie ma w Polsce charakter niszowy, ale która może przyczynić się do osiągnięcia tego celu, jest właśnie sektor kosmiczny. W ocenie resortu rozwoju kluczowe zalety polskiego sektora kosmicznego to:
• budowanie stabilnej współpracy pomiędzy nauką i przemysłem,
• rozwijanie innowacyjnych technologii,
• stymulowanie kontaktów i współpracy zagranicznej.

Opracowanie i wdrożenie wieloletniej PSK ma sprawić, że w roku 2030:
• polski sektor kosmiczny będzie zdolny do skutecznego konkurowania na rynku europejskim, a jego obroty wyniosą co najmniej 3% ogólnych obrotów tego rynku;
• polska administracja publiczna będzie wykorzystywać dane satelitarne dla szybszej i skuteczniejszej realizacji swoich zadań, a krajowe przedsiębiorstwa będą w stanie w pełni zaspokoić popyt wewnętrzny na tego typu usługi oraz eksportować je na inne rynki;
• Polska będzie posiadała dostęp do infrastruktury satelitarnej umożliwiającej zaspokojenie jej potrzeb, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności.

Jeśli chodzi o ostatni punkt, rząd rozważa zarówno zbudowanie zawansowanego technicznie satelity w kooperacji z innymi krajami, jak i skonstruowanie polskich nanosatelitów obserwacyjnych z potencjałem do stworzenia ich konstelacji.

Wśród celów szczegółowych założeń PSK jest m.in. zwiększenie konkurencyjności krajowego sektora kosmicznego. Ministerstwo Rozwoju chce np. zwiększyć zaangażowanie polskich podmiotów w programy Europejskiej Agencji Kosmicznej do poziomu 150-200% naszej składki (która wynosi około 9 mln euro rocznie). Plan zakłada ponadto, że krajowe firmy będą dostawcą nie tylko elementów satelitarnych, ale kompletnych podsystemów.

Kluczowym elementem strategii ma być również rozwój aplikacji satelitarnych, w tym zapewnienie stałego i pewnego dostępu do danych satelitarnych oraz upowszechnienie ich wykorzystania w administracji publicznej. Plan zakłada ponadto rozwój kadr w sektorze kosmicznym oraz tworzenie sprzyjających warunków do rozwoju tej branży w Polsce.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS