PSK ma wpisywać się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (zwaną także „Planem Morawieckiego”) i określa długookresowe kierunki rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. Podstawowym założeniem SOR będzie stworzenie nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki, opartego w większym stopniu na wiedzy, innowacjach i postępie technologicznym niż na niskich kosztach produkcji. Jedną z branż, która obecnie ma w Polsce charakter niszowy, ale która może przyczynić się do osiągnięcia tego celu, jest właśnie sektor kosmiczny. W ocenie resortu rozwoju kluczowe zalety polskiego sektora kosmicznego to:
• budowanie stabilnej współpracy pomiędzy nauką i przemysłem,
• rozwijanie innowacyjnych technologii,
• stymulowanie kontaktów i współpracy zagranicznej.
Opracowanie i wdrożenie wieloletniej PSK ma sprawić, że w roku 2030:
• polski sektor kosmiczny będzie zdolny do skutecznego konkurowania na rynku europejskim, a jego obroty wyniosą co najmniej 3% ogólnych obrotów tego rynku;
• polska administracja publiczna będzie wykorzystywać dane satelitarne dla szybszej i skuteczniejszej realizacji swoich zadań, a krajowe przedsiębiorstwa będą w stanie w pełni zaspokoić popyt wewnętrzny na tego typu usługi oraz eksportować je na inne rynki;
• Polska będzie posiadała dostęp do infrastruktury satelitarnej umożliwiającej zaspokojenie jej potrzeb, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności.
Jeśli chodzi o ostatni punkt, rząd rozważa zarówno zbudowanie zawansowanego technicznie satelity w kooperacji z innymi krajami, jak i skonstruowanie polskich nanosatelitów obserwacyjnych z potencjałem do stworzenia ich konstelacji.
Wśród celów szczegółowych założeń PSK jest m.in. zwiększenie konkurencyjności krajowego sektora kosmicznego. Ministerstwo Rozwoju chce np. zwiększyć zaangażowanie polskich podmiotów w programy Europejskiej Agencji Kosmicznej do poziomu 150-200% naszej składki (która wynosi około 9 mln euro rocznie). Plan zakłada ponadto, że krajowe firmy będą dostawcą nie tylko elementów satelitarnych, ale kompletnych podsystemów.
Kluczowym elementem strategii ma być również rozwój aplikacji satelitarnych, w tym zapewnienie stałego i pewnego dostępu do danych satelitarnych oraz upowszechnienie ich wykorzystania w administracji publicznej. Plan zakłada ponadto rozwój kadr w sektorze kosmicznym oraz tworzenie sprzyjających warunków do rozwoju tej branży w Polsce.