Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-01-15| Teledetekcja

W Polsce powstanie centrum przetwarzania danych satelitarnych

Konsorcjum kierowane przez firmę Creotech Instruments SA z Piaseczna wygrało przetarg na budowę w Polsce prototypowej infrastruktury udostępniającej dane i moc obliczeniową dla aplikacji wspierających usługi oparte na obserwacji Ziemi.


W Polsce powstanie centrum przetwarzania danych satelitarnych <br />
Satelita Sentinel-3 (fot. ESA/ATG media lab)
Satelita Sentinel-3 (fot. ESA/ATG media lab)

W ramach przedsięwzięcia pn. „EO Innovation Platform Testbed in Poland” w Polsce powstanie potężne repozytorium danych obserwacyjnych Ziemi gromadzonych m.in. przez satelity Landsat, Envisat i Sentinel. Oprócz stworzenia bazy danych polskie konsorcjum będzie odpowiedzialne za obsługę serwisów umożliwiających użytkownikom komercyjnym i naukowym pozyskiwanie i przetwarzanie danych satelitarnych. Infrastrukturze bazodanowej będą towarzyszyły wirtualne i fizyczne serwery obliczeniowe, na których użytkownicy komercyjni i naukowi będą mogli uruchamiać swoje dedykowane aplikacje.

Jak chwali się firma Creotech, podpisanie umowy na te prace to przełomowy moment dla polskiego sektora kosmicznego. Jest to bowiem jednen z największych projektów zleconych przez Europejską Agencję Kosmiczną polskiemu podmiotowi. Wartość kontraktu to 2 mln euro. Dodajmy, że oprócz Creotech prace będą realizowane przez polską firmę CroudFerro oraz niemiecką Brockman Consult.

Projekt potrwa dwa lata. Pierwszy etap jego realizacji pozwoli rozpocząć testowe świadczenie usług. Celem drugiego etapu będzie uruchomienie komercyjnej działalności.

Uroczysta inauguracja projektu odbyła się wczoraj (14 stycznia) w Ministerstwie Rozwoju. – W ramach kontraktu o wartości 2 mln euro powstanie innowacyjny projekt, który będzie miał praktyczne zastosowanie. To ważne, że współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem polskich firm i jednostek badawczo-naukowych. Z całą pewnością stanowi ona szansę na dalszy, dynamiczny rozwój rodzimych przedsiębiorstw oraz ułatwia dostęp do nowoczesnych technologii – zaznaczyła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz (na fot. poniżej).

fot. MR

Z kolei Günther Landgraf, szef Działu Inżynierii Infrastruktury Naziemnej ESA-ESRIN, przypomniał, że zamierzeniem ESA jest, aby każda część składki członkowskiej wracała do kraju w postaci nowych kontraktów dla przemysłu. – EO Innovation Platform Testbed Poland to bardzo nowoczesny projekt, jeśli chodzi o sposób i zakres wykorzystania danych – stwierdził. Pozytywnie ocenił też ocenił gotowość techniczną polskich firm uczestniczących w przetargach ESA.

O integracji polskich firm z sektora kosmicznego mówił z kolei prezes Creotech Instruments SA Grzegorz Brona. – Wygrana w przetargu oznacza możliwość rozszerzenia współpracy z ESA, w szczególności w obszarze świadczenia usług w oparciu o dane satelitarne. To bardzo ważny krok na tej drodze – podkreślił.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama