Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-06-01 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Instytucje

Jakiej chcemy ortofotomapy?

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował wyniki badania potrzeb w zakresie bazy danych ortofotomapy, w którym udział wzięło ponad 1,2 tys. organizacji.


Ilustracja: Jakiej chcemy ortofotomapy?

Jak wyjaśnia GUGiK, celem ankiety było przeanalizowanie potrzeb użytkowników w zakresie ortofotomapy gromadzonej w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, a w rezultacie przygotowanie produktu, który w sposób optymalny zaspokoi potrzeby jak najszerszego grona osób i instytucji.

W badaniu, które przeprowadzono na przełomie tego i ubiegłego roku, wzięło udział 1520 osób reprezentujących 1268 podmiotów, w tym: urzędy gmin (402), urzędy miast (204) i starostwa powiatowe (157), a także organizacje związane z ochroną środowiska, gospodarką wodną i leśną, jednostki naukowo-badawcze, uczelnie wyższe oraz firmy prywatne.

Kwestionariusz składał się z czterech podstawowych pytań dotyczących:
1. Obszaru, dla jakiego użytkownicy oczekują dostępności ortofotomapy
2. Terenowego rozmiaru piksela (GSD) oczekiwanej ortofotomapy
3. Częstotliwości aktualizacji danych
4. Sposobu wykorzystania danych.

W odpowiedziach na pytanie dotyczące obszaru, dla jakiego użytkownicy oczekują dostępności ortofotomapy, 33% ankietowanych wskazało, że do realizacji ich zadań niezbędne są dane dla obszaru całego kraju (wykres poniżej). Na drugim miejscu, pod względem liczby udzielonych odpowiedzi (24%), znajduje się obszar gminy.

Na pytanie dotyczące terenowego rozmiaru piksela, aż 47% ankietowanych wskazało, że oczekuje wysokorozdzielczej ortofotomapy o GSD 5 cm. Dużym zainteresowaniem (25% odpowiedzi) cieszy się także ortofotomapa o GSD 10 cm. Świadomość możliwości, jakie daje wykorzystanie wysokorozdzielczych danych, można zaobserwować w niewielkiej liczbie odpowiedzi wskazujących na oczekiwania w zakresie dostępu do ortofotomapy o GSD 25 cm i większym. Średnia wartość oczekiwanego terenowego rozmiaru piksela ortofotomapy ze wszystkich udzielonych odpowiedzi wynosi 15 cm.


W kolejnym pytaniu ankietowani określili oczekiwaną częstotliwość aktualizacji wykorzystywanej ortofotomapy. Zdecydowana większość uczestników (76%) deklaruje konieczność corocznej aktualizacji (wykres poniżej). Średni okres aktualizacji dla wszystkich udzielonych odpowiedzi wynosi 1,5 roku.


Z badania GUGiK-u wynika, że ortofotomapa jest szeroko wykorzystywana na różnych szczeblach administracji we wszystkich sektorach gospodarki państwa (wykres poniżej). Najczęściej wymienianymi przykładami wykorzystania są działania z sektora bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego (35% odpowiedzi). Podkład ten stanowi fundament rozwoju Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest wykorzystywana przez Policję, Straż Pożarną i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Ponadto ortofotomapa jest wykorzystywana do sporządzania map zagrożenia i ryzyka powodziowego przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej oraz do planów ewakuacyjnych ludności na wszystkich szczeblach administracji samorządowej.

W każdej gminie dzięki ortofotomapie funkcjonują plany zarządzania kryzysowego pozwalające na zapobieganie katastrofom i usuwanie ich skutków. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wykorzystuje ortofotomapę do modelowania hydrologicznego oraz do lokalizacji stacji pomiarowo-obserwacyjnych Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej. Niemniejsze znaczenie ma wykorzystanie ortofotomapy w sektorze szeroko pojętej ochrony środowiska (26% wskazań). Parki narodowe, wykorzystując ortofotomapę, prowadzą monitoring zasobów przyrody, określają obszary chronione i dokonują inwentaryzacji zmian zachodzących w środowisku naturalnym. Ponadto ortofotomapa stanowi niezbędny materiał wykorzystywany w procesie wydawania decyzji środowiskowych jako podkład mapowy pozwalający na precyzyjną lokalizację nowej inwestycji oraz analizę jej wpływu na otoczenie.

W sektorze gospodarki przestrzennej (18% odpowiedzi) ortofotomapa jest podstawowym narzędziem jednostek samorządu terytorialnego niezbędnym do tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Wykorzystywana jest także jako podkład do wizualizacji opracowań planistycznych oraz do różnego rodzaju analiz na potrzeby planowania przestrzennego, np. analizy dachów i przebiegu dróg czy monitoringu zmian w zagospodarowaniu przestrzennym. Wskazane powyżej zastosowania stanowią jedynie wycinek możliwości wykorzystania ortofotomapy, które zostały wskazane w ankietach – zaznacza GUGiK.

Źródło: GUGiK, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

odp do gugik bo tego rodzaju feature'ów nie dostarcza żadna zaprzyjaźniona firma z południa;)
  
Dlaczego nie spytali czy chcemy być zdrowi, młodzi i bogaci czy chorzy, starzy i biedni? Pasowałoby do tej ankiety.
  
 1 
hm Tendencyjnie zadane pytanie. Mogli rownie dobrze zapytac jakie samochody dac jako sluzbowe......wiadomo, ze ludzie wybiora najdrozsze... ja tez bym odpowiedzial tak w ankiecie...
  
GUGiK GUGiKczyli....GłównyUrządGeodezji i no właśnie kartografii. O tym ostatnim chyba wszyscy zapomnieli. Powinni zacząć zgodnie z główną zasadą w geodezji. Od ogółu do szczegółu. Geodezja powinna ucyfryzować 1.MapęTopo 2.Adresy 3.GraniceAdministracyjne 4.Osnowa 5.Orto-wieś0,5m zabudowa0,05m 6.CyfrowyEGiB-mapa i opisówka 7.BDOT zlikwidować 8.GESUT-do branż(Niech każdy odpowiada za swoje) Co warta jest super dokładna ewidnecja w oparciu o osnowe która jest "śmieciem" Panowie i Panie cały ten GUGiK nie wie po co jest i czym jest geodezja i kartografia!! To służba w jakimś celu a nie cel sam w sobie !!
    4 
 3 
nie przenoście nam stolicy do krakowa Solidnego Katastru i Bazy Uzbrojenia podziemnego potrzeba - tego co gołym okiem nie widać. resztę zmierzymy. Ortofoto dla terenów niedostępnych pomiarem bezpośrednim rozdzielczość 0,3 m to świat i ludzie
    3 
 5 
wszystko pięknie - jaki jest średni okres od zrobienia zdjęć do przyjęcia ortofotomapy do zasobu z ostatnich 5 lat dla projektów GUGiK. Jaki jest średni wiek zdjęcia lotniczego z którego GUGiK wykonuje orto ? :):)
    1 
 9 
z keczupem proszę
    3 
 3 
Frytki do tego?
    3 
 3 
jak wszystkie ankiety w których pytamy np. "czy chcecie złote rowery?" 99% respondentów odpowiada, że tak.
    2 
 8 



zobacz też:

IBL zamawia dane teledetekcyjne

Do 19 czerwca można składać oferty w przetargu Instytutu Badawczego Leśnictwa na dostarczenie danych teledetekcyjnych...

Wrocław na razie bez ortofotomapy z pikselem 5 cm

Z uwagi na wynikające z braku wymaganych warunków atmosferycznych opóźnienie w wykonaniu nalotów...

Kolej na drony. Drony na kolej

Początek sezonu fotogrametrycznego to dobra pogoda również dla bezzałogowców. Firma Colidrone postanowiła wykorzystać...

Dobry początek sezonu dla MGGP Aero

Wiosenna pogoda zawsze sprzyjała fotogrametrii, nie inaczej jest w tym roku – komentuje start sezonu...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
prof. Józef Wędzony z AGH był jednym z inicjatorów „Konkursu wiedzy geodezyjnej i kartograficznej”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Henry Briggs (1561-1630)
Angielski matematyk. Urodził się w lutym 1561 roku w Warleywood. W latach 1577-81 studiował w St John’s College w Cambridge, gdzie następnie wykładał matematykę i medycynę. Od 1596 roku był profesorem w Gresham College w Londynie. W 1610 roku...
więcej

strzałka w dółGeodaty
ok. 1250

ok. 1250
Mateusz z Paryża (ok. 1195-1259), angielski kronikarz, mnich, sporządził Mapę Świata, na której po raz pierwszy w historii użyto nazwy Polonia dla oznaczenia obszaru Polski.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2