Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-01| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Instytucje

Jakiej chcemy ortofotomapy?

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował wyniki badania potrzeb w zakresie bazy danych ortofotomapy, w którym udział wzięło ponad 1,2 tys. organizacji.


Jakiej chcemy ortofotomapy?

Jak wyjaśnia GUGiK, celem ankiety było przeanalizowanie potrzeb użytkowników w zakresie ortofotomapy gromadzonej w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, a w rezultacie przygotowanie produktu, który w sposób optymalny zaspokoi potrzeby jak najszerszego grona osób i instytucji.

W badaniu, które przeprowadzono na przełomie tego i ubiegłego roku, wzięło udział 1520 osób reprezentujących 1268 podmiotów, w tym: urzędy gmin (402), urzędy miast (204) i starostwa powiatowe (157), a także organizacje związane z ochroną środowiska, gospodarką wodną i leśną, jednostki naukowo-badawcze, uczelnie wyższe oraz firmy prywatne.

Kwestionariusz składał się z czterech podstawowych pytań dotyczących:
1. Obszaru, dla jakiego użytkownicy oczekują dostępności ortofotomapy
2. Terenowego rozmiaru piksela (GSD) oczekiwanej ortofotomapy
3. Częstotliwości aktualizacji danych
4. Sposobu wykorzystania danych.

W odpowiedziach na pytanie dotyczące obszaru, dla jakiego użytkownicy oczekują dostępności ortofotomapy, 33% ankietowanych wskazało, że do realizacji ich zadań niezbędne są dane dla obszaru całego kraju (wykres poniżej). Na drugim miejscu, pod względem liczby udzielonych odpowiedzi (24%), znajduje się obszar gminy.

Na pytanie dotyczące terenowego rozmiaru piksela, aż 47% ankietowanych wskazało, że oczekuje wysokorozdzielczej ortofotomapy o GSD 5 cm. Dużym zainteresowaniem (25% odpowiedzi) cieszy się także ortofotomapa o GSD 10 cm. Świadomość możliwości, jakie daje wykorzystanie wysokorozdzielczych danych, można zaobserwować w niewielkiej liczbie odpowiedzi wskazujących na oczekiwania w zakresie dostępu do ortofotomapy o GSD 25 cm i większym. Średnia wartość oczekiwanego terenowego rozmiaru piksela ortofotomapy ze wszystkich udzielonych odpowiedzi wynosi 15 cm.


W kolejnym pytaniu ankietowani określili oczekiwaną częstotliwość aktualizacji wykorzystywanej ortofotomapy. Zdecydowana większość uczestników (76%) deklaruje konieczność corocznej aktualizacji (wykres poniżej). Średni okres aktualizacji dla wszystkich udzielonych odpowiedzi wynosi 1,5 roku.


Z badania GUGiK-u wynika, że ortofotomapa jest szeroko wykorzystywana na różnych szczeblach administracji we wszystkich sektorach gospodarki państwa (wykres poniżej). Najczęściej wymienianymi przykładami wykorzystania są działania z sektora bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego (35% odpowiedzi). Podkład ten stanowi fundament rozwoju Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest wykorzystywana przez Policję, Straż Pożarną i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Ponadto ortofotomapa jest wykorzystywana do sporządzania map zagrożenia i ryzyka powodziowego przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej oraz do planów ewakuacyjnych ludności na wszystkich szczeblach administracji samorządowej.

W każdej gminie dzięki ortofotomapie funkcjonują plany zarządzania kryzysowego pozwalające na zapobieganie katastrofom i usuwanie ich skutków. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wykorzystuje ortofotomapę do modelowania hydrologicznego oraz do lokalizacji stacji pomiarowo-obserwacyjnych Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej. Niemniejsze znaczenie ma wykorzystanie ortofotomapy w sektorze szeroko pojętej ochrony środowiska (26% wskazań). Parki narodowe, wykorzystując ortofotomapę, prowadzą monitoring zasobów przyrody, określają obszary chronione i dokonują inwentaryzacji zmian zachodzących w środowisku naturalnym. Ponadto ortofotomapa stanowi niezbędny materiał wykorzystywany w procesie wydawania decyzji środowiskowych jako podkład mapowy pozwalający na precyzyjną lokalizację nowej inwestycji oraz analizę jej wpływu na otoczenie.

W sektorze gospodarki przestrzennej (18% odpowiedzi) ortofotomapa jest podstawowym narzędziem jednostek samorządu terytorialnego niezbędnym do tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Wykorzystywana jest także jako podkład do wizualizacji opracowań planistycznych oraz do różnego rodzaju analiz na potrzeby planowania przestrzennego, np. analizy dachów i przebiegu dróg czy monitoringu zmian w zagospodarowaniu przestrzennym. Wskazane powyżej zastosowania stanowią jedynie wycinek możliwości wykorzystania ortofotomapy, które zostały wskazane w ankietach – zaznacza GUGiK.

Źródło: GUGiK, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS