Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-05-31| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Nowe satelity zapewnią kolorowe wideo z orbity

Brytyjska firma Earth-i ogłosiła plan budowy konstelacji satelitów, które zapewnią szerokiemu gronu odbiorców nie tylko wysokorozdzielcze zobrazowania, ale także materiały wideo.


Nowe satelity zapewnią kolorowe wideo z orbity

Deklaracja padła podczas niedawnej brytyjskiej konferencji kosmicznej w Manchersterze. Spółka Earth-i ma już doświadczenie na rynku zobrazowań satelitarnych, choć na razie tylko w sprzedaży tych danych. Teraz chce zająć się również ich pozyskiwaniem. Posłuży do tego konstelacja satelitów bazująca na niskokosztowej i kompaktowej platformie Carbonide rozwijanej przez brytyjską firma SSTL.

Pierwszy prototypowy satelita ma znaleźć się na orbicie jeszcze w tym roku. Kolejne mają trafiać w seriach po pięć sztuk, zaczynając od początku 2019 roku. W każdym kolejnym starcie aparaty mają być umieszczane na innej płaszczyźnie. Dzięki temu zapewniony będzie nie tylko krótki czas rewizyty, ale także możliwość obrazowania danego miejsca o różnych porach dnia.

Na razie Earth-i nie deklaruje docelowej liczby satelitów. Wszystko jest bowiem uzależnione od tego, jak będzie rozwijać się sprzedaż danych.

Zgodnie z zapowiedziami firmy Earth-i jej aparaty mają dostarczać zobrazowań z rozdzielczością nieco lepszą niż metr. Oprócz tego wyróżniać będzie je możliwość rejestrowania kolorowych materiałów wideo. Będzie to pierwsza konstelacja oferująca taką możliwość, choć kręcenie filmów z orbity (tyle że czarno-białych) oferują już firmy amerykańska Terra Bella (wykupiona niedawno przez Planet) oraz kanadyjska Urthecast. W ocenie firmy Earth-i takie satelitarne kolorowe filmy mogą się sprawdzić na przykład w tworzeniu modeli 3D miast, a poza tym również w zarządzaniu kryzysowym czy śledzeniu poruszających się obiektów – samochodów, statków bądź samolotów.

Spółka nie chce się jednak ograniczać wyłącznie do dostarczania danych. Intensywnie pracuje również nad udostępnieniem innowacyjnych usług do łatwego i szybkiego przetwarzania zobrazowań ze swojej konstelacji.


Przykładowe filmy nakręcone przez satelitę SkySat-1

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS