Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-05-04 | Geodezja, GIS, Edukacja

Kierunek geoinformacja w planach AGH

Rada Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie podjęła uchwalę o pozytywnym zaopiniowaniu zamiaru utworzenia nowego kierunku studiów I stopnia – geoinformacja – i wystąpieniu do władz uczelni o podjęcie stosownej decyzji.


Ilustracja: Kierunek geoinformacja w planach AGH

Rada zaakceptowała sylwetkę absolwenta kierunku, plan studiów oraz kierunkowe efekty kształcenia i ich powiązanie z obszarowymi efektami kształcenia.

Absolwenci kierunku geoinformacja będą posiadali umiejętności z zakresu rozwiązywania zadań analitycznych i technologicznych. Wykorzystają w tym celu zarówno wiedzę informatyczną, jak i z zakresu geodezji, kartografii, teledetekcji i inżynierii środowiska. Znając i rozumiejąc zjawiska zachodzące w przestrzeni, będą potrafili wykonywać zaawansowane analizy przestrzenne, a także uczestniczyć w interdyscyplinarnych zespołach interpretujących wyniki takich analiz.

Utworzenie kierunku geoinformacja o profilu ogólno-akademickim poszerzy ofertę dydaktyczną Wydziału i umożliwi kształcenie osób posiadających wiedzę i umiejętności z zakresu przetwarzania danych przestrzennych, wykonywania zaawansowanych analiz przestrzennych oraz wykorzystania tych danych w praktyce administracyjnej i gospodarczej.

Wydział zamierza uruchomić studia pierwszego stopnia na kierunku geoinformacja w roku akademickim 2017/2018.
Przypomnijmy, że WGGiIŚ oferuje obecnie dwa kierunki kształcenia: geodezja i kartografia oraz inżynieria środowiska, obejmujące studia I, II i III stopnia.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@była studenta podbijam Dokładnie zgadzam się z koleżanką. Świetlana przyszłość dla informatyków, nie geodetów/GISowców mamionych wspaniałym programem studiów, który nie będzie realizowany. Zauważcie, że już jest taka specjalność jak Geomatyka na tym wydziale. Samokształcenie tylko i wyłącznie.
  
 2 
Maturzyści, nie idźcie tą drogą! Kadra AGH kontratakuje! Chętnych na geodezję coraz mniej (wystarczy popatrzeć na progi w poszczególnych latach), to trzeba sobie radzić. Geoinformacja, czyli ni pies, ni wydra. Ani się nie nauczą programować (ilu jest na GGiIŚ prowadzących mających o tym pojęcie większe niż napisanie pętli w Pascalu?), ani nie będą mieli pojęcia o geodezji. Tak jak napisał "Oddajcie mi 3,5 roku" - firmy zajmujące się informatyką, które wykorzystują wszelkiej maści geo-, potrzebują programistów, którzy mają pojęcie o programowaniu obiektowym i współczesnych technologiach, a tego czego nie będą wiedzieli z geodezji doczytają z książek. Jeśli ktoś się łudzi tym, że kadra AGH myśli o tym, czy po ich studiach ktoś znajdzie pracę, to jest w grubym (nomen omen) błędzie.
    2 
 6 
papuga22 Spóźnione. już tyle naotwierano kierunków geoinformacji i geoinformatyki, ze kierunek nie jest niczym nadzwyczajnym. AGH ma chyba największy przerób studentów, a tu limity pójdą jeszcze w górę
    1 
 4 
Komentarz "do poprzednika" to oczywiście odpowiedź na pierwszy komentarz. W trakcie pisania pojawił się komentarz o krakowskich firmach, który przeoczyłem.
  
Do Poprzednika. W pewnym sensie się zgadzam z poprzednią wypowiedzią jednak jest jedno "ale".Geoinformacja to nie geodezja ani GIS.Nasz rynek jest przesycony "młodymi zdolnymi" geodetami jednak nie znaczy to,że studiowanie takich kierunków nie ma sensu.Po pierwsze dlatego,że rynek pracy to nie tylko nasz krajowy geodezyjny.Po wtóre dlatego,że wbrew pozorom informacja powiązana z lokalizacją jest dosyć cenna.Problem jednak w tym,że żeby tę wartość uzyskać potrzeba szerokiej wiedzy geoinformacyjnej oraz tej branżowej.Często specjaliści innych dziedzin nie mają elementarnej wiedzy na temat pomiarów czy jakości danych "pomiarowych" które są niezbędne w analizach zjawisk,z którymi stykają się na co dzień.Tu jest dobre miejsce dla geoinformatyka.Kolejny problem jest taki,że geodeci nie wiedzą gdzie tę wiedzę sprzedać,a specjaliści innych dziedzin geodetę kojarzą z tyczką,a o geoinformatyce wiedzą tyle samo co o składzie chemicznym pierścieni Saturna. (P.S. http://topdrony.pl - zapraszam na mojego bloga).
    5 
 4 
czyżby firmy z Krakowa złożyły zapotrzebowanie na klikaczy?
  
 7 
Geodezja Wylęgarnia bezrobotnych, albo roboli za najniższą krajową. Zapotrzebowanie na GISowców jest zerowe, bo zatrudniają ludzi po urbanistyce czy innej Geografii. Żeby dostać pracę za normalne pieniądze trzeba nauczyć się porządnie programować, bo TomTom, Nokia czy inne Esri szukają takich ludzi, ale do tego nie trzeba być geodetą.
    2 
 13 



zobacz też:

Geoinformatyka i geoinformacja studiami z przyszłością

16 marca br. odbył się finał I edycji Ogólnopolskiego Programu Akredytacyjnego „Studia...

Geoinformatyka na Politechnice Warszawskiej

Wydział Geodezji i Kartografii PW od roku akademickiego 2015/2016 będzie kształcił na nowym kierunku...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Neptun potrzebuje prawie 165 lat na obiegnięcie Słońca, a Merkury niespełna 88 dni?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Trafas (1939-2004)

Kazimierz  Trafas  (1939-2004)
Urodził się 5 lutego 1939 roku we Lwowie. W 1956 roku rozpoczął studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH, a następnie kontynuował je na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i w Instytucie Geografii Uniwersytetu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1903
Powstaje mapa Tatr Wysokich - pierwsza mapa turystyczna w Polsce.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2