wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-05-04| Geodezja, GIS, Edukacja

Kierunek geoinformacja w planach AGH

Rada Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie podjęła uchwalę o pozytywnym zaopiniowaniu zamiaru utworzenia nowego kierunku studiów I stopnia – geoinformacja – i wystąpieniu do władz uczelni o podjęcie stosownej decyzji.


Kierunek geoinformacja w planach AGH

Rada zaakceptowała sylwetkę absolwenta kierunku, plan studiów oraz kierunkowe efekty kształcenia i ich powiązanie z obszarowymi efektami kształcenia.

Absolwenci kierunku geoinformacja będą posiadali umiejętności z zakresu rozwiązywania zadań analitycznych i technologicznych. Wykorzystają w tym celu zarówno wiedzę informatyczną, jak i z zakresu geodezji, kartografii, teledetekcji i inżynierii środowiska. Znając i rozumiejąc zjawiska zachodzące w przestrzeni, będą potrafili wykonywać zaawansowane analizy przestrzenne, a także uczestniczyć w interdyscyplinarnych zespołach interpretujących wyniki takich analiz.

Utworzenie kierunku geoinformacja o profilu ogólno-akademickim poszerzy ofertę dydaktyczną Wydziału i umożliwi kształcenie osób posiadających wiedzę i umiejętności z zakresu przetwarzania danych przestrzennych, wykonywania zaawansowanych analiz przestrzennych oraz wykorzystania tych danych w praktyce administracyjnej i gospodarczej.

Wydział zamierza uruchomić studia pierwszego stopnia na kierunku geoinformacja w roku akademickim 2017/2018.
Przypomnijmy, że WGGiIŚ oferuje obecnie dwa kierunki kształcenia: geodezja i kartografia oraz inżynieria środowiska, obejmujące studia I, II i III stopnia.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@była studenta podbijam Dokładnie zgadzam się z koleżanką. Świetlana przyszłość dla informatyków, nie geodetów/GISowców mamionych wspaniałym programem studiów, który nie będzie realizowany. Zauważcie, że już jest taka specjalność jak Geomatyka na tym wydziale. Samokształcenie tylko i wyłącznie.
 2 
odpowiedz zgłoś
Maturzyści, nie idźcie tą drogą! Kadra AGH kontratakuje! Chętnych na geodezję coraz mniej (wystarczy popatrzeć na progi w poszczególnych latach), to trzeba sobie radzić. Geoinformacja, czyli ni pies, ni wydra. Ani się nie nauczą programować (ilu jest na GGiIŚ prowadzących mających o tym pojęcie większe niż napisanie pętli w Pascalu?), ani nie będą mieli pojęcia o geodezji. Tak jak napisał "Oddajcie mi 3,5 roku" - firmy zajmujące się informatyką, które wykorzystują wszelkiej maści geo-, potrzebują programistów, którzy mają pojęcie o programowaniu obiektowym i współczesnych technologiach, a tego czego nie będą wiedzieli z geodezji doczytają z książek. Jeśli ktoś się łudzi tym, że kadra AGH myśli o tym, czy po ich studiach ktoś znajdzie pracę, to jest w grubym (nomen omen) błędzie.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
papuga22 Spóźnione. już tyle naotwierano kierunków geoinformacji i geoinformatyki, ze kierunek nie jest niczym nadzwyczajnym. AGH ma chyba największy przerób studentów, a tu limity pójdą jeszcze w górę
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Komentarz "do poprzednika" to oczywiście odpowiedź na pierwszy komentarz. W trakcie pisania pojawił się komentarz o krakowskich firmach, który przeoczyłem.
odpowiedz zgłoś
Do Poprzednika. W pewnym sensie się zgadzam z poprzednią wypowiedzią jednak jest jedno "ale".Geoinformacja to nie geodezja ani GIS.Nasz rynek jest przesycony "młodymi zdolnymi" geodetami jednak nie znaczy to,że studiowanie takich kierunków nie ma sensu.Po pierwsze dlatego,że rynek pracy to nie tylko nasz krajowy geodezyjny.Po wtóre dlatego,że wbrew pozorom informacja powiązana z lokalizacją jest dosyć cenna.Problem jednak w tym,że żeby tę wartość uzyskać potrzeba szerokiej wiedzy geoinformacyjnej oraz tej branżowej.Często specjaliści innych dziedzin nie mają elementarnej wiedzy na temat pomiarów czy jakości danych "pomiarowych" które są niezbędne w analizach zjawisk,z którymi stykają się na co dzień.Tu jest dobre miejsce dla geoinformatyka.Kolejny problem jest taki,że geodeci nie wiedzą gdzie tę wiedzę sprzedać,a specjaliści innych dziedzin geodetę kojarzą z tyczką,a o geoinformatyce wiedzą tyle samo co o składzie chemicznym pierścieni Saturna. (P.S. http://topdrony.pl - zapraszam na mojego bloga).
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
czyżby firmy z Krakowa złożyły zapotrzebowanie na klikaczy?
 7 
odpowiedz zgłoś
Geodezja Wylęgarnia bezrobotnych, albo roboli za najniższą krajową. Zapotrzebowanie na GISowców jest zerowe, bo zatrudniają ludzi po urbanistyce czy innej Geografii. Żeby dostać pracę za normalne pieniądze trzeba nauczyć się porządnie programować, bo TomTom, Nokia czy inne Esri szukają takich ludzi, ale do tego nie trzeba być geodetą.
 2 
 13 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS