wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-03-27| Geodezja, GIS, Edukacja

Geoinformatyka na Politechnice Warszawskiej

Wydział Geodezji i Kartografii PW od roku akademickiego 2015/2016 będzie kształcił na nowym kierunku studiów – geoinformatyka.


Geoinformatyka na Politechnice Warszawskiej

Jest to pierwszy tego typu kierunek w Polsce mający tzw. profil praktyczny, w ramach którego student będzie odbywał m.in. 3-miesięczne praktyki produkcyjne. W czasie studiów stacjonarnych I stopnia, które mają trwać 7 semestrów (bez specjalności) przewidziane są również wykłady specjalistów z firm geoinformatycznych oraz wykładowców z zagranicy. Jak przeczytamy na stronie Wydziału, powstanie kierunku wynika z analizy rynku pracy i zapotrzebowania na specjalistów łączących wiedzę informatyczną z geodezyjno-kartograficzną.

Absolwent nowego kierunku będzie potrafił zaprojektować, wykonać lub współuczestniczyć w tworzeniu oprogramowania i systemów wspomagających pracę specjalistów pozyskujących, przetwarzających i wykorzystujących informację przestrzenną (w tym geograficzną). Będzie przygotowany zarówno do pracy w instytucjach czy przedsiębiorstwach działających w sektorze geodezji i kartografii, informatyki, jak i w innych dziedzinach gospodarki (np. telekomunikacja, energetyka, bankowość i ubezpieczenia, geomarketing, bezpieczeństwo i obronność, turystyka, logistyka i transport, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne, geologia, leśnictwo) w działalności związanej z zarządzaniem geoinformacją.

Uchwała senatu PW w sprawie utworzenia studiów I stopnia na kierunku geoinformatyka
Plan studiów

Źródło: WGiK PW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
dajcie się sprawdzić A ja powiem tak, że jak na nazwę przystało Geoinformatyka powinna być prowadzona w częsci przez Geodetów, a w części przez informtyków - połączenie idealne. Przecież informatyk nie wytłumaczy układów odniesienia i systemów współrzednych. A jeśli chodzi o informatyków no to przecież mowa o kierunku otwieranym na Politechnice a nie na Akademi Rolniczej. I z tego co mi wiadomo informatycy są.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Jako pierwszy to kierunek geoinformatyka powstał na UMCS-ie i funkcjonuje już drugi rok. Na innych uczelniach były to do tej pory późniejsze specjalizacje. Dlatego faktycznie można czepiać się pierwszego zdania.. . Co do systemu prowadzenia zajęć to w 100% się zgadzam że zajęcia powinni prowadzić też informatycy. Dlatego na UMCS-ie jest to kierunek prowadzony właśnie przez dwa wydziały Nauk o Ziemi i MFI. Z tego co przejrzałam w planie zajęć na UW większość przedmiotów się powtarza, może mają bardziej finezyjne nazwy ale w gruncie rzeczy chodzi o to samo. P.S. Geoinformatyka, Geomatyka i Geoinformacja to trochę różne bajki.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
geo informatyka to dziś na pewno lepszy kierunek niż geodezja, ale czy na pewno prowadzony przy wydziale geodezyjnym? to już kwestia mocno dyskusyjna. ani tam geodezji nie nauczą, ani informatyki. bo informatyki powinni uczyć informatycy, a nie przysposobieni do informatyki geodeci, dla których podstawowym narzędziem "geoinformatycznym" jest arcgis.:-)
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
mimo wszystko może lepszy kierunek geoinformatyka niż geodezja? szybciej będzie można zmienić branżę na IT
 1 
odpowiedz zgłoś
każdy kowalem własnego losu studiując geodezje lub kierunki pokrewne wykujecie sobie biedę, poniewierkę i brak stabilizacji życiowej. Panowie profesorowie z politechniki, ci brodaci i niebrodaci doskonale wiedzą co was czeka. Jednak nikt wam prawdy nie powie, ponieważ ubytek studentów równoznaczny jest z ubytkiem pracy dla profesorów. Po studiach dostaniecie niezłego kopa w #$%!!ę spotykając się za parę groszy na rynku pracy z technikami w jednym worku, a profesorzy .... a profesorzy zainkasują kabzę i będą strzyc następne baranki.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
geoinformatyk kolega geodeta nie wie że kierunek specjalizacji w 2013 zmienił nazwę z "Geoinformatyka" na "Fotogrametria, teledetekcja i systemy informacji geograficznej" (prawdopodobnie nie zmieniając treści dydaktycznej), co nie znaczy że koleżanka Magda nie wie jaki kierunek skończyła. A odnośnie tematu kiedyś było mniej więcej takie powiedzenie: geoinformatyk - żaden geodeta, kiepski informatyk.. Może rzeczywiście kierunek powinien być prowadzony przy wydziałach informatycznych
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
z archiwum geoforum 2010-03-08| Posiedzenie KG PAN: wybór kandydata do PAN i negatywna opinia na temat nowego kierunku studiów. Więcej o tym że "Według Komisji, kwalifikacje absolwenta ?geoinformatyki? stanowią próbę zastąpienia części kwalifikacji absolwenta kierunku geodezja i kartografia, przy czym proponowany zakres kształcenia nie daje podstaw do uzyskania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii." tutaj - http://geoforum.pl/?page=news
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
do Magda ale żeby nie wiedziec jaki kierunek studiów się ukonczyło ? http://www.wig.wat.edu.pl/index.php/2012-07-27-13- 50-37/stacjonarne Geoinformatyki brak.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
SIP? Ciekawe czym będzie się różnił ten kierunek od geodezji i kartografii na specjalności systemy informacji przestrzennej?! Maturzystów przestrzegam, mało jest jeszcze pracy w Polsce. Lepiej iść na studia informatyczne, a po tem na mgr z systemów.
 3 
odpowiedz zgłoś
Geoinformatyka na WAT już od 11 lat Czy im płacą za tą reklamę? Geoinformatyka już od 2004 roku, jest na WAT'cie, czyli 11 lat. Jestem jego Absolwentką i owszem na brak pracy nie narzekam. No ale żeby pisać że to pierwszy tego typu kierunek. Kiedyś dziennikarze weryfikowali informacje...
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
Ciekawe czy będzie tak jak za moich czasów. Ten sam projekt na trzech różnych przedmiotach. Bo taki jest program i tak trzeba. Na studiach magisterskich (już zaocznych) nie trzeba było chodzić na część przedmiotów bo ich zakres był uboższy niż na inżynierce (dziennej). Dwa lata weekendów wyjęte z życia dla papierka który jest g... wart. Pozdrawiam
odpowiedz zgłoś
AM Na AM GIK ciekawy, połączenie lądowych i pływających całkiem udane. Wykładowcy różni, część całkiem spoko.. a po tym kierunku na mgr na innych uczelniach mamy luz - więc chyba czegoś uczą :)
odpowiedz zgłoś
Bez sensu "zapotrzebowania na specjalistów łączących wiedzę informatyczną z geodezyjno-kartograficzną" ??? Powiedzcie mi gdzie, ja i moi koledzy ze studiów (geoinformatycznych) chętnie znajdziemy pracę w zawodzie... Jak można otwierać takie kierunki kiedy ludzie po takiej specjalizacji pierwsze co robią to się przebranżawiają? Otwórzcie lepiej np. miejsca specjalizacyjne dla lekarzy zamiast utrzymywać leniwą kadrę naukowo-dydaktyczną na nierokujących kierunkach.
 1 
odpowiedz zgłoś
Geoinformatyka Z powodu niżu i większej swiadomości maturzystów o rynku pracy, wydziałom geodezyjnym pali się grunt pod nogami dlatego wymyślają nowe nazwy kierunków
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
ja też się mocno zwijam ze śmiechu, jak czytam takie reklamy.:-)) a w tę wyliczankę na końcu, to chyba nie wierzy nawet ten, który odważył się to napisać. ale w sumie, ważne, żeby kandydat uwierzył.:-)) choć tam sprytnie napisano, że "będzie przygotowany do pracy...".:-) ach te reklamy, ten marketing. a jeśli chodzi o tzw. profil praktyczny... żeby profil naprawdę był praktyczny, to muszą uczyć praktycy. a z tym w polskim wyższym szkolnictwie geodezyjnym jest baaardzo słabo. tylko punkty, publikacje, lidary, radary, złote sedesy, no i długie tytuły na drzwiach, i oczywiście nagrody za zasługi.:-)) efekt tego przedsięwzięcia będzie pewnie taki, że absolwent nie będzie się znał ani na geodezji, ani na informatyce. ta cała "geoinformatyka" jest tylko hasłem reklamowym w dobie niżu demograficznego. a jak już się organizuje taki kierunek, to powinno się go uruchomić przy wydziałach informatycznych, a nie geodezji.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
dobrze się bawię czytając np jak to dużo fizyki będzie u tak praktycznych kolesi. Fizyka być musi przecież trzaśnięcie o ziemię po studiach na rynku pracy trzeba czymś uzasadnić np siłą ciążenia. Praktycy uczący na studiach to naprawdę rzadkość. Wektoryzacja w WPG to nie praktyka w geoinformatyce.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
geo Jakie to ma znaczenie czy kierunek nazywa się geodezja, geoinformatyka czy geomatyka I tak większości absolwentów będzie bezrobotna a reszta będzie zarabiać tyle co na kasie w Tesco.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
profil praktyczny trzeba czytać CAŁE pierwsze zdanie: Jest to pierwszy tego typu kierunek w Polsce mający tzw. profil PRAKTYCZNY
 3 
odpowiedz zgłoś
jak ten cudowny kierunek ma przedmiot bazy danych topograficznych to pewnie się też będzie nazywał geoinftyka.
odpowiedz zgłoś
AM szczecin WydzNawigacyjny- GiK brzmi to pięknie... ciekawe tylko jak wyjdzie to w praktyce... Na Akademii Morskiej w Szczecinie podobny kierunek od 2009 roku tyle, że za bardzo nie wiadomo kogo kształcą geodetów...geoinformatyków..? Część przedmiotów zaczerpniętych z kierunków pływających (nawigacja, hydrografia)no można się tu uprzeć i wpakować to do geodezji z uwagi choćby na uczelnię. Programy geodezyjne na zajęciach?? żart- pakiet ArcGisa- zajęcia polegające głównie na uczeniu się modułu, na który został wysłany prowadzący... Jednym słowem za dużo teorii a zdecydowanie za mało ćwiczeń praktycznych,. Osobną kwestią pozostają "prowadzący zajęcia..."-sylabusy swoje, oni swoje...
odpowiedz zgłoś
od geomatów juz niestety tylko krok do geomatołów. druga sprawa zewszedzie. do naszego życia wkrada sie informatyka. powinni wiec powstać lekarzomatycy, prawnikomatycy, mechanikomatycy i kucharzomatycy. mniej słowotwórstwo a wiecej logiki
 1 
odpowiedz zgłoś
Geoinformatyka to i tak lepsze jak geomatyka Mamy coraz więcej geomatyków (krócej geomatów), którzy wiedzą jak naciskać klawisze, ale nie mają wiedzy merytorycznej. mam co najmniej 50% geomatów wśród geodetów.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Geo Geoinformacja to nie to samo co geoinformatyka... Co do pomysłu na kierunek, hmm moim skromnym zdaniem specjalizacja tego typu na kierunku Geodezja i kartografia powinna być wystarczająca. Na UP we Wrocławiu geoinformatyka od II roku żyje swoim własnym życiem, ale maja mocną podstawę geodezyjną po I roku. Czy specjalizacja sprawdzi sie jako sam kierunek? Ciekawe odpowiedz za parę lat ;D
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
UMCS hmm... na UMCS już jest 2 lata Geoinformatyka... tak k woli przypomnienia tylko :) http://geoinformatyka.umcs.lublin.pl
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
"Jest to pierwszy tego typu kierunek w Polsce " a geoinformacja na UŁ? http://geoinformacja.geo.uni.lodz.pl/
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
25 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS