wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-04-28| GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

Sukces polskich studentów w Sankt Petersburgu

W dniach 19-21 kwietnia w Sankt Petersburgu odbyła się 12. edycja Międzynarodowej konferencji młodych naukowców „Współczesne problemy związane z wykorzystywaniem zasobów naturalnych” (International Forum-Contest of Young Researchers – Topical Issues of Rational Use of Natural Resources). Po raz kolejny w rosyjskim mieście nad Bałtykiem docenieni zostali reprezentanci polskich uczelni.


Sukces polskich studentów w Sankt Petersburgu <br />
Radosław Zajdel i Justyna Ruchała (fot. Paweł Bogacz)
Radosław Zajdel i Justyna Ruchała (fot. Paweł Bogacz)

W spotkaniu uczestniczyło kilkuset studentów z 24 krajów świata. Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń i dzielenia się wynikami swoich projektów m.in. z zakresu górnictwa, geoinformacji i ochrony środowiska.
Zgłoszone referaty zostały zgrupowane w 9 sekcjach tematycznych. Prace geodezyjne zostały przyporządkowane do kategorii „Geo information systems and nanotechnologies”. Polskę w tej sekcji reprezentowało 4 studentów:
• Justyna Ruchała z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Koło Naukowe Geodetów „Dahlta”) – „Analiza porównawcza numerycznych modeli terenu i dokładności ortofotomapy na przykładzie otuliny Poleskiego Parku Narodowego” (nieobecna współautorka: Paulina Cierpich);
• Witold Niewiem z AGH w Krakowie (KNG Dahlta) – „FocusSphere – Fotogrametryczna platforma robotyczna” [więcej o FocusSphere można przeczytać w GEODECIE 3/2017 – red.];
• Piotr Kubiś z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (Studenckie Koło Naukowe Geodetów) – „Porównanie technik pomiaru objętości”;
• Radosław Zajdel z UP we Wrocławiu (SKN Geodetów) – „Opracowanie serwisu internetowego do wizualizacji i analiz rezultatów walidacji orbit satelitów nawigacyjnych z wykorzystaniem danych SLR”.

Dwójka z nich – Justyna Ruchała i Radosław Zajdel – ex aequo zajęła trzecie miejsce w konkursie referatów w swojej kategorii. Zwyciężył student z Wietnamu Truong Xuan Quang za pracę pt. „A WebGIS Tool For Managing and Visializing Spatial Data Of The Sin-Quyen Copper Mine (Northern Vietnam)”.

Referat Radosława Zajdla przedstawia proces tworzenia, a także przykłady zastosowań autorskiego serwisu internetowego przeznaczonego do analiz rezultatów walidacji orbit satelitów nawigacyjnych 5 systemów (GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS) z wykorzystaniem danych SLR (satellite laser ranging). Serwis oferuje również autonomiczną codzienną walidacje nowych orbit i generowanie unikalnych w skali świata produktów operacyjnych podsumowujących wyniki walidacji dla stacji laserowych. Raporty serwisu zostały niedawno zakwalifikowane jako oficjalne produkty Międzynarodowej Służby Pomiarów Laserowych (ILRS), równocześnie kwalifikując Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu do rangi oficjalnego Stowarzyszonego Centrum Analiz ILRS (AAC ILRS).

Badania zaprezentowane przez Justynę Ruchałę skupiają się na ocenie cyfrowych modeli powierzchni opracowanych z wykorzystaniem trzech zbiorów danych: obserwacji z metody tachimetrycznej, sklasyfikowanej chmury punktów z lotniczego skanowania laserowego oraz zdjęć z nalotu fotogrametrycznego bezzałogowym statkiem latającym. Ponadto analizie jakościowej i dokładnościowej poddano ortofotomapę pozyskaną metodą fotogrametryczną bliskiego zasięgu [więcej o tych badaniach można przeczytać w GEODECIE 1/2017 – red.].


Fot. Sank-Petersburski Państwowy Instytut Górniczy

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku II drugie miejsce w sekcji „Zastosowanie nowoczesnych technologii w pracach budowlanych na terenach górniczych” zajął Paweł Wiącek z AGH w Krakowie (KNG Dahlta). Zaprezentował on referat pt. „System monitoringu obiektów budowlanych poddanych procesowi rektyfikacji” [GEODETA 7/2016].

Źródło: SKN Geodetów, KNG Dahlta


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Nieźle Widzę że kolega @blee z doświadczeniem w konferencjach i zaznajomiony z pracami wyróżnionych studentów, że tak krytycznie się wypowiada :) gratuluję i pozdrawiam
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
Zachwyty z niczego Nikt tam nie jeździ tylko oni, to co roku coś przywożą. Niech spróbują powalczyć z mądrzejszymi od siebie. Ruskie im dają nagrody za sam fakt że przyjechali
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS