Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-04-28 | GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

Sukces polskich studentów w Sankt Petersburgu

W dniach 19-21 kwietnia w Sankt Petersburgu odbyła się 12. edycja Międzynarodowej konferencji młodych naukowców „Współczesne problemy związane z wykorzystywaniem zasobów naturalnych” (International Forum-Contest of Young Researchers – Topical Issues of Rational Use of Natural Resources). Po raz kolejny w rosyjskim mieście nad Bałtykiem docenieni zostali reprezentanci polskich uczelni.


Ilustracja: Sukces polskich studentów w Sankt Petersburgu <br />
Radosław Zajdel i Justyna Ruchała (fot. Paweł Bogacz)
Radosław Zajdel i Justyna Ruchała (fot. Paweł Bogacz)

W spotkaniu uczestniczyło kilkuset studentów z 24 krajów świata. Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń i dzielenia się wynikami swoich projektów m.in. z zakresu górnictwa, geoinformacji i ochrony środowiska.
Zgłoszone referaty zostały zgrupowane w 9 sekcjach tematycznych. Prace geodezyjne zostały przyporządkowane do kategorii „Geo information systems and nanotechnologies”. Polskę w tej sekcji reprezentowało 4 studentów:
• Justyna Ruchała z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Koło Naukowe Geodetów „Dahlta”) – „Analiza porównawcza numerycznych modeli terenu i dokładności ortofotomapy na przykładzie otuliny Poleskiego Parku Narodowego” (nieobecna współautorka: Paulina Cierpich);
• Witold Niewiem z AGH w Krakowie (KNG Dahlta) – „FocusSphere – Fotogrametryczna platforma robotyczna” [więcej o FocusSphere można przeczytać w GEODECIE 3/2017 – red.];
• Piotr Kubiś z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (Studenckie Koło Naukowe Geodetów) – „Porównanie technik pomiaru objętości”;
• Radosław Zajdel z UP we Wrocławiu (SKN Geodetów) – „Opracowanie serwisu internetowego do wizualizacji i analiz rezultatów walidacji orbit satelitów nawigacyjnych z wykorzystaniem danych SLR”.

Dwójka z nich – Justyna Ruchała i Radosław Zajdel – ex aequo zajęła trzecie miejsce w konkursie referatów w swojej kategorii. Zwyciężył student z Wietnamu Truong Xuan Quang za pracę pt. „A WebGIS Tool For Managing and Visializing Spatial Data Of The Sin-Quyen Copper Mine (Northern Vietnam)”.

Referat Radosława Zajdla przedstawia proces tworzenia, a także przykłady zastosowań autorskiego serwisu internetowego przeznaczonego do analiz rezultatów walidacji orbit satelitów nawigacyjnych 5 systemów (GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS) z wykorzystaniem danych SLR (satellite laser ranging). Serwis oferuje również autonomiczną codzienną walidacje nowych orbit i generowanie unikalnych w skali świata produktów operacyjnych podsumowujących wyniki walidacji dla stacji laserowych. Raporty serwisu zostały niedawno zakwalifikowane jako oficjalne produkty Międzynarodowej Służby Pomiarów Laserowych (ILRS), równocześnie kwalifikując Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu do rangi oficjalnego Stowarzyszonego Centrum Analiz ILRS (AAC ILRS).

Badania zaprezentowane przez Justynę Ruchałę skupiają się na ocenie cyfrowych modeli powierzchni opracowanych z wykorzystaniem trzech zbiorów danych: obserwacji z metody tachimetrycznej, sklasyfikowanej chmury punktów z lotniczego skanowania laserowego oraz zdjęć z nalotu fotogrametrycznego bezzałogowym statkiem latającym. Ponadto analizie jakościowej i dokładnościowej poddano ortofotomapę pozyskaną metodą fotogrametryczną bliskiego zasięgu [więcej o tych badaniach można przeczytać w GEODECIE 1/2017 – red.].


Fot. Sank-Petersburski Państwowy Instytut Górniczy

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku II drugie miejsce w sekcji „Zastosowanie nowoczesnych technologii w pracach budowlanych na terenach górniczych” zajął Paweł Wiącek z AGH w Krakowie (KNG Dahlta). Zaprezentował on referat pt. „System monitoringu obiektów budowlanych poddanych procesowi rektyfikacji” [GEODETA 7/2016].

Źródło: SKN Geodetów, KNG Dahlta


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Nieźle Widzę że kolega @blee z doświadczeniem w konferencjach i zaznajomiony z pracami wyróżnionych studentów, że tak krytycznie się wypowiada :) gratuluję i pozdrawiam
    5 
 1 
Zachwyty z niczego Nikt tam nie jeździ tylko oni, to co roku coś przywożą. Niech spróbują powalczyć z mądrzejszymi od siebie. Ruskie im dają nagrody za sam fakt że przyjechali
    4 
 5 



zobacz też:

Międzynarodowy sukces wrocławskich geodetów

Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu otrzymał status...

Nowoczesne technologie na Konferencji Studenckich Kół Naukowych

W ubiegłym tygodniu (8 grudnia) na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyła się...

Sukces studenta z AGH na konferencji w Sankt Petersburgu

Pod koniec kwietnia w Sankt Petersburgu odbyła się 11. edycja Międzynarodowej konferencji...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy spis numerowanych posesji Warszawy zawierała Taryfa Domów Miasta Warszawy z 1785 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Kluźniak (1891-1957)

Stanisław  Kluźniak  (1891-1957)
Urodził się w Hebdowie Miechowskim 17 września 1891 roku. Represje za działalność ojca nauczyciela na rzecz nauczania w języku polskim powodują, że wielodzietna rodzina Kluźniaków przenosi się do Warszawy. Mimo biedy młody Stanisław kończy tam z...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1815

1815
Augustin Fresnel (1788-1827), fizyk i inżynier francuski, publikuje pracę na temat falowej teorii światła oraz zjawiska dyfrakcji światła.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama