Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-04-20| GIS, Mapy, Prawo

MIB o Rejestrze Urbanistyczno-Budowlanym

– W Kodeksie urbanistyczno-budowlanym (Kub) wprowadzamy obowiązek prowadzenia baz danych planistycznych. Proponujemy przyjęcie krajowego modelu danych oraz branżowego profilu metadanych, które zostaną określone w rozporządzeniu wykonawczym do Kub. Chcemy także wdrożyć Rejestr Urbanistyczno-Budowlany – mówił 19 kwietnia wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas seminarium „Organizacja i struktura IIP w samorządach terytorialnych”.


MIB o Rejestrze Urbanistyczno-Budowlanym <br />
fot. JK
fot. JK

Jak wyjaśnia w komunikacie prasowym Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Rejestr Urbanistyczno-Budowlany będzie systemem teleinformatycznym zapewniającym efektywny dostęp do danych i informacji dotyczących nieruchomości, kształtowania i realizacji polityki przestrzennej oraz procesu inwestycyjno-budowlanego (upowszechnienie informacji i ułatwienie dostępu) oraz wzmocnienia partycypacji społecznej. System będzie zasilany danymi m.in. przez samorządy, a będą z niego korzystać wszyscy obywatele.

Dziś wiedza na temat kształtowania i realizacji polityki przestrzennej jest rozproszona w różnych rejestrach. Jakość, kompletność, aktualność oraz wiarygodność informacji o przestrzeni jest z pewnością nieodpowiednia. Brak dostępu w jednym miejscu do wiarygodnej, jednoznacznej informacji o warunkach gospodarowania nieruchomością oraz trudność w łączeniu danych z różnych źródeł i wykonywaniu analiz przestrzennych, utrudniają zarządzanie rozwojem na poziomie lokalnym, regionalnym i centralnym. Konieczne jest zatem skuteczne połączenie i racjonalne wykorzystywanie interdyscyplinarnych danych przestrzennych, w szczególności w zagospodarowaniu przestrzennym, które dotyczy każdego – zarówno przedsiębiorców, jak i przeciętnego obywatela. Takie podejście zapewni zrównoważony rozwój oraz transparentny dla każdego obywatela proces ustalania kierunków tego rozwoju. Wiceminister Tomasz Żuchowski mówił podczas seminarium o roli infrastruktury informacji przestrzennej w interoperacyjnym zarządzaniu państwem. Informacja przestrzenna jest filarem podejmowania decyzji i zarządzania w nowoczesnym państwie. Wiceminister podkreślił, że zapewnienie powszechnego dostępu do tej wiedzy jest obowiązkiem państwa.

Istotą infrastruktury informacji przestrzennej jest interoperacyjność składających się na nią danych. Interoperacyjność to możliwość łączenia zbiorów danych przestrzennych, gromadzonych przez różne podmioty oraz interakcja usług sieciowych związanych z tymi zbiorami, a także wspólne korzystanie przez organy administracji ze zbiorów i usług danych przestrzennych. Osiągnięcie tych celów wymaga ścisłego współdziałania organów administracji skierowanego na rozwiązywanie aspektów organizacyjnych, technicznych i semantycznych. Efektem tego będzie gromadzenie, w jednolitej strukturze i w oparciu o jednolity format, danych dotyczących m.in. rolnictwa, planowania przestrzennego, budownictwa czy ochrony środowiska, które są podstawowym źródłem informacji dla zarządzających transportem, sytuacjami kryzysowymi lub służb ratowniczych.

Źródło: MIB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama