|2017-03-24|
Geodezja, Prawo, Imprezy
Minister Żuchowski na Kongresie Geodetów Polskich
– Jednym z problemów, jakie napotkaliśmy we współpracy, jest brak jedności środowiska geodezyjnego i kartograficznego wobec istniejących problemów, zarówno dotyczących obowiązujących przepisów prawa, jak i wizji organizacji służby geodezyjnej i kartograficznej. Dlatego tegoroczne hasło kongresu, „Jedność Geodezyjna”, jest bardzo aktualne – mówił dziś (24 marca) podczas Kongresu Geodetów Polskich wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.
W trwających w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa pracach nad Kodeksem urbanistyczno-budowlanym środowisko geodezyjne było jednym z najaktywniejszych. Największą aktywność w sprawie przepisów regulujących kwestie geodezyjne w kodeksie wykazały m.in. Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Geodezyjna Izba Gospodarcza i Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Wśród poruszonych problemów znalazły się: aktualność opracowań stanowiących podstawy mapy do celów projektowych i planu sytuacyjnego, a także problematyka narad koordynacyjnych oraz konieczność większego nacisku na używanie nowoczesnych technologii przy tworzeniu opracowań geodezyjnych.
Podczas kongresu wiceminister Tomasz Żuchowski poruszył kwestię konieczności zwiększenia wysiłków administracji samorządowej w celu zintegrowania z systemem ZSIN systemów teleinformatycznych, za pomocą których prowadzona jest ewidencja gruntów i budynków. W lutym jako pełnomocnik rządu ds. rządowego programu rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach zwrócił się do 220 starostów z prośbą o doprowadzenie prowadzonych EGiB do zgodności z przepisami prawa także z wykorzystaniem środków w ramach regionalnych programów operacyjnych.
Także w lutym odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. rządowego programu rozwoju ZSIN w nowym składzie. Na posiedzeniu został przedstawiony stan realizacji prac nad systemem oraz dotychczasowy model funkcjonowania zespołu i rezultaty wcześniej podejmowanych inicjatyw.
– Chcemy, aby do prac nad rozwiązaniami systemowymi w zakresie geodezji włączone zostały środowiska geodezyjne i kartograficzne, służba geodezyjna i kartograficzna oraz inne resorty. Ze względu na zakres zadań obejmujący standardy wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, kwestie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, uprawnień do wykonywania zawodu, zintegrowany system informacji o nieruchomościach czy organizację struktury służby geodezyjnej i kartograficznej niezbędne jest wspólne przedyskutowanie tych zagadnień z całym środowiskiem geodezyjnym i kartograficznym – podkreślił wiceminister Tomasz Żuchowski.
Wiceminister poinformował ponadto, że podjęto decyzję o powołaniu zespołu doradczego ministra infrastruktury i budownictwa do spraw rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii. Zaproszenie do udziału w pracach zespołu zostało skierowane do kilkunastu organizacji, stowarzyszeń, organów administracji rządowej oraz uczelni. Zadaniem stojącym przed zespołem jest przede wszystkim wspólne (z udziałem środowisk geodezyjnych i administracji publicznej) zdiagnozowanie potrzeb systemu, które wymagają pilnych i gruntownych zmian oraz wypracowanie jednolitych i spójnych kierunków tych zmian.
Kongres Geodetów Polskich odbywa się w dniach 23-25 marca w Piotrkowie Trybunalskim. Organizatorami wydarzenia są Lokalne Stowarzyszenia Geodezyjne, a gospodarzem – Stowarzyszenie Geodeci Ziemi Piotrkowskiej. Kongresowi patronują: Główny Geodeta Kraju, Marszałek Województwa Łódzkiego, a także największe ogólnopolskie organizacje geodezyjne: Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Geodezyjna Izba Gospodarcza, Polska Geodezja Komercyjna oraz Polskie Towarzystwo Geodezyjne.
Więcej o przebiegu Kongresu Geodetów Polskich w poniedziałek na Geoforum.pl
Źródło: MIB
|