Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-24| Geodezja, Prawo, Imprezy

Minister Żuchowski na Kongresie Geodetów Polskich

– Jednym z problemów, jakie napotkaliśmy we współpracy, jest brak jedności środowiska geodezyjnego i kartograficznego wobec istniejących problemów, zarówno dotyczących obowiązujących przepisów prawa, jak i wizji organizacji służby geodezyjnej i kartograficznej. Dlatego tegoroczne hasło kongresu, „Jedność Geodezyjna”, jest bardzo aktualne – mówił dziś (24 marca) podczas Kongresu Geodetów Polskich wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.


Minister Żuchowski na Kongresie Geodetów Polskich

W trwających w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa pracach nad Kodeksem urbanistyczno-budowlanym środowisko geodezyjne było jednym z najaktywniejszych. Największą aktywność w sprawie przepisów regulujących kwestie geodezyjne w kodeksie wykazały m.in. Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Geodezyjna Izba Gospodarcza i Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Wśród poruszonych problemów znalazły się: aktualność opracowań stanowiących podstawy mapy do celów projektowych i planu sytuacyjnego, a także problematyka narad koordynacyjnych oraz konieczność większego nacisku na używanie nowoczesnych technologii przy tworzeniu opracowań geodezyjnych.

Podczas kongresu wiceminister Tomasz Żuchowski poruszył kwestię konieczności zwiększenia wysiłków administracji samorządowej w celu zintegrowania z systemem ZSIN systemów teleinformatycznych, za pomocą których prowadzona jest ewidencja gruntów i budynków. W lutym jako pełnomocnik rządu ds. rządowego programu rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach zwrócił się do 220 starostów z prośbą o doprowadzenie prowadzonych EGiB do zgodności z przepisami prawa także z wykorzystaniem środków w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Także w lutym odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. rządowego programu rozwoju ZSIN w nowym składzie. Na posiedzeniu został przedstawiony stan realizacji prac nad systemem oraz dotychczasowy model funkcjonowania zespołu i rezultaty wcześniej podejmowanych inicjatyw.

– Chcemy, aby do prac nad rozwiązaniami systemowymi w zakresie geodezji włączone zostały środowiska geodezyjne i kartograficzne, służba geodezyjna i kartograficzna oraz inne resorty. Ze względu na zakres zadań obejmujący standardy wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, kwestie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, uprawnień do wykonywania zawodu, zintegrowany system informacji o nieruchomościach czy organizację struktury służby geodezyjnej i kartograficznej niezbędne jest wspólne przedyskutowanie tych zagadnień z całym środowiskiem geodezyjnym i kartograficznym – podkreślił wiceminister Tomasz Żuchowski.

Wiceminister poinformował ponadto, że podjęto decyzję o powołaniu zespołu doradczego ministra infrastruktury i budownictwa do spraw rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii. Zaproszenie do udziału w pracach zespołu zostało skierowane do kilkunastu organizacji, stowarzyszeń, organów administracji rządowej oraz uczelni. Zadaniem stojącym przed zespołem jest przede wszystkim wspólne (z udziałem środowisk geodezyjnych i administracji publicznej) zdiagnozowanie potrzeb systemu, które wymagają pilnych i gruntownych zmian oraz wypracowanie jednolitych i spójnych kierunków tych zmian.

Kongres Geodetów Polskich odbywa się w dniach 23-25 marca w Piotrkowie Trybunalskim. Organizatorami wydarzenia są Lokalne Stowarzyszenia Geodezyjne, a gospodarzem – Stowarzyszenie Geodeci Ziemi Piotrkowskiej. Kongresowi patronują: Główny Geodeta Kraju, Marszałek Województwa Łódzkiego, a także największe ogólnopolskie organizacje geodezyjne: Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Geodezyjna Izba Gospodarcza, Polska Geodezja Komercyjna oraz Polskie Towarzystwo Geodezyjne.

Więcej o przebiegu Kongresu Geodetów Polskich w poniedziałek na Geoforum.pl

Źródło: MIB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS