Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-04-07| Geodezja, Prawo

Prace nad kodeksem budowlanym nabierają opóźnienia

Na początku roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa deklarowało, że druga wersja projektu Kodeksu urbanistyczno-budowalnego (Kub) zostanie opublikowana jeszcze w lutym, jednak prace nad nią wciąż trwają.


Prace nad kodeksem budowlanym nabierają opóźnienia

Z opublikowanego dziś komunikatu MIB wynika, że wersję Kub po konsultacjach społecznych poznamy w II kwartale tego roku. Razem z nią opublikowane zostaną również przepisy wprowadzające kodeks oraz projekty „ustaw okołokodeksowych”. Określą one np., które konkretnie zapisy zostaną przeniesione do Kub z Prawa geodezyjnego i kartograficznego czy ustawy o gospodarce nieruchomościami. W III kwartale br. planowane jest natomiast skierowanie wszystkich projektów związanych z Kub do Sejmu.

Przypomnijmy, że Kodeks urbanistyczno-budowlany ma kompleksowo regulować cały proces inwestycyjno-budowlany. Głównymi celami wprowadzenia tego aktu jest skrócenie i usprawnienie tego procesu, zapewnienie efektywnego gospodarowania przestrzenią, a także efektywny i transparentny proces lokalizacji i realizacji inwestycji publicznych.

Ustawa wprowadzi również wiele zmian w przepisach geodezyjnych – szerszej pisaliśmy o nich TU. Organizacje geodezyjne złożyły jednak do tego projektu wiele uwag. Generalnie krytykowały Kub za ogólnikowe i nieprecyzyjne zapisy, przenoszenie do tego aktu przepisów Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a także postulowano dopisanie geodety jako formalnego uczestnika procesu budowlanego (więcej na temat przebiegu konsultacji w linkach poniżej). Które z tych postulatów zostaną uwzględnione, tego MIB na razie nie zdradza.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS