|2017-04-07|
Geodezja, Prawo
Prace nad kodeksem budowlanym nabierają opóźnienia
Na początku roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa deklarowało, że druga wersja projektu Kodeksu urbanistyczno-budowalnego (Kub) zostanie opublikowana jeszcze w lutym, jednak prace nad nią wciąż trwają.
Z opublikowanego dziś komunikatu MIB wynika, że wersję Kub po konsultacjach społecznych poznamy w II kwartale tego roku. Razem z nią opublikowane zostaną również przepisy wprowadzające kodeks oraz projekty „ustaw okołokodeksowych”. Określą one np., które konkretnie zapisy zostaną przeniesione do Kub z Prawa geodezyjnego i kartograficznego czy ustawy o gospodarce nieruchomościami. W III kwartale br. planowane jest natomiast skierowanie wszystkich projektów związanych z Kub do Sejmu.
Przypomnijmy, że Kodeks urbanistyczno-budowlany ma kompleksowo regulować cały proces inwestycyjno-budowlany. Głównymi celami wprowadzenia tego aktu jest skrócenie i usprawnienie tego procesu, zapewnienie efektywnego gospodarowania przestrzenią, a także efektywny i transparentny proces lokalizacji i realizacji inwestycji publicznych.
Ustawa wprowadzi również wiele zmian w przepisach geodezyjnych – szerszej pisaliśmy o nich TU. Organizacje geodezyjne złożyły jednak do tego projektu wiele uwag. Generalnie krytykowały Kub za ogólnikowe i nieprecyzyjne zapisy, przenoszenie do tego aktu przepisów Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a także postulowano dopisanie geodety jako formalnego uczestnika procesu budowlanego (więcej na temat przebiegu konsultacji w linkach poniżej). Które z tych postulatów zostaną uwzględnione, tego MIB na razie nie zdradza.
JK
|