Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-04-04| GIS, Mapy, Teledetekcja

Powstanie aktualizowana na bieżąco mapa osuwisk

Ocenia się, że co roku z powodu osuwisk ginie nawet 4,6 tys. osób na całym świecie. Dalia Kirschbaum i Thomas Stanley z NASA chcą zmniejszyć tę liczbę, opracowując bardziej szczegółową mapę, która wskazywała by stopień zagrożenia tym zjawiskiem. Na tym jednak nie koniec – opracowanie to ma być wstępem to stworzenia specjalnego systemu monitoringu bazującego na aktualnych danych satelitarnych.


Powstanie aktualizowana na bieżąco mapa osuwisk

W ostatnim czasie opracowano już kilka podobnych map. Ich autorzy brali w nich pod uwagę przede wszystkim ukształtowanie terenu, wychodząc z założenia, że im bardziej stromo, tym większe zagrożenie osuwiskiem. Poza tym w analizach wykorzystywane są dane dotyczące np.: deforestacji, przebiegu dróg czy rodzaju gleb i podłoża.

Opracowanie dwójki naukowców z NASA ma być wyjątkowe przynajmniej pod dwoma względami. Po pierwsze, chcą oni użyć bardziej szczegółowych danych. Na przykład wykorzystają nową wersję numerycznego modelu terenu z satelitarnej misji SRTM, a także warstwę dotyczącą deforestacji bazującą na zdjęciach z satelitów Landsat. Żaden z tych zasobów nie był dostępny w 2007 r., gdy opracowano poprzednią mapę zagrożenia osuwiskami na świecie.

Drugim wyróżnikiem mapy ma być wykorzystanie danych z mierzącego intensywność opadów satelity GPM (Global Precipitation Measurement) – to właśnie intensywne opady deszczu są często tym czynnikiem, który wyzwala zejście osuwiska. Kirschbaum i Stanley chcieliby, aby powstały w ten sposób system prognozowania był zasilany tymi obserwacjami w cyklu półgodzinnym. – W ten sposób szerokie grono użytkowników na całym świecie będzie miało lepszą świadomość o aktualnym zagrożeniu osuwiskami – komentuje Thomas Stanley.

Źródło: NASA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS