Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-12-16| Teledetekcja

Sygnały GNSS posłużą do śledzenia huraganów

Wczoraj (15 grudnia) z powodzeniem wystrzelono konstelację ośmiu minisatelitów CYGNSS (Cyclone Global Navigation Satellite System). Ideą tej nietypowej misji NASA jest wykorzystanie odbitych sygnałów GNSS do śledzenia huraganów.


Sygnały GNSS posłużą do śledzenia huraganów

Każdy z tych aparatów waży niecałe 30 kg i składa się z: instrumentu DDMI (Delayed Doppler Mapping Instrument), odbiornika GNSS, trzech anten śledzących pasmo L oraz sensora DMR (Delay Mapping Receiver). Dwie z tych anten skierowane są w stronę Ziemi, a ich zadaniem jest odbieranie sygnałów GNSS odbitych od powierzchni oceanu. Trzecia antena skierowana jest zaś w stronę zenitu i służy do określania pozycji satelity.

Aparaty mają być wykorzystywane do pomiaru falowania oceanu i na tej podstawie naukowcy będą generować dane o prędkości wiatru. Obecnie służą do tego satelity radarowe, które same nadają sygnał radiowy i odbierają jego odbicie. W nowej misji NASA koncepcja jest inna. Sygnał radiowy nadają liczne satelity systemów nawigacji (GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou), a jego odbicie odbierają aparaty CYGNSS. Użycie aż ośmiu satelitów pozwoli wykryć wczesną fazę powstawania cyklonów, a także na bieżąco śledzić ich rozwój oraz słabnięcie.

Misja CYGNSS ma potrwać dwa lata. Jest ona częścią szerszego programu NASA Earth System Science Pathfinder, którego celem jest testowanie nowych technologii kosmicznych przenoszonych przez niskokosztowe platformy. Na misję CYGNSS agencja NASA wydała 157 mln dol.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama