Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-01-13| GIS, Mapy

NASA publikuje najdokładniejszą mapę zaćmienia

21 sierpnia w wąskim pasie Stanów Zjednoczonych będzie można obserwować całkowite zaćmienie Słońca. Gdzie konkretnie? Na to pytanie z niespotykaną dotychczas dokładnością odpowiada mapa opublikowana właśnie przez NASA.


NASA publikuje najdokładniejszą mapę zaćmienia

Do wykonania tej mapy naukowcy amerykańskiej agencji kosmicznej wykorzystali zarówno dokładny model naszej planety pochodzący z radarowej misji SRTM, jak i model wysokościowy Księżyca opracowany dzięki satelicie Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Na podstawie obu tych zbiorów wymodelowano cień Księżyca, jaki będzie rzucany na Ziemię 21 sierpnia o różnych porach dnia.

Jak podkreśla NASA, choć tego typu mapy wykonywane są od dawna, to dotychczas analizy cienia wykonywano przy założeniu, że wszyscy obserwatorzy znajdują się na poziomie morza, powierzchnia Księżyca jest idealnie gładka, a do tego to ciało niebieskie obraca się dokładnie wokół środka swojej masy. Uwzględnienie tych dodatkowych czynników sprawiło, że kształt cienia Księżyca jest nieregularny i w lepszy sposób pokazano miejsca, z których latem będzie można obserwować to niezwykłe zjawisko.

– Jeszcze 10 lat temu nie bylibyśmy w stanie wykonać tego typu wizualizacji. Dziś jest to możliwe dzięki postępowi technologicznemu w zakresie teledetekcji oraz informatyki – zaznacza autor mapy, Ernie Wright z NASA.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama