wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-12-13| Mapy

Student Uniwersytetu Wrocławskiego laureatem konkursu na mapę strefy eksploracyjnej Marsa

Mateusz Pitura, student V roku geologii z Uniwersytetu Wrocławskiego, zajął pierwsze miejsce w konkursie organizowanym m.in. przez NASA, w którym należało wykonać mapę jednej z 47 stref eksploracyjnych Marsa. Wybrał on region na Marsie o nazwie Hebrus Valles i zaprojektował mapę, która będzie pomocna dla przyszłych astronautów podczas prac terenowych na Czerwonej Planecie.


Student Uniwersytetu Wrocławskiego laureatem konkursu na mapę strefy eksploracyjnej Marsa

Organizatorami konkursu są: Międzynarodowe Stowarzyszenie Kartograficzne (ICA) – Komisja Kartografii Planetarnej (CPC) oraz Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Konkurs zachęcał do wykonania mapy jednej z 47 stref eksploracyjnych Marsa, które kandydują na zostanie pierwszym obszarem odwiedzonym przez człowieka.

Zasady zakładały wybranie jednej strefy potencjalnego lądowania i zaprojektowania mapy, która byłaby pomocna dla przyszłych astronautów podczas prac terenowych. Metody pracy i finalny wygląd zależał od autora. Aby wziąć udział w konkursie należało również napisać krótki (liczący 6-8 stron) tekst w języku angielskim, który wyjaśniał metodykę wykonania i zawierał opis mapy.

Jury składało się z naukowców z NASA badających powierzchnię Marsa, a główną nagrodą jest wystąpienie z referatem podczas 28. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej (28th International Cartographic Conference) odbywającej się w dniach 2-7 lipca 2017 roku w Waszyngtonie (USA). Praca pojawi się również w konferencyjnym tomie książkowym (wyd. Springer) w formie publikacji. (Zgłoszona praca musi zostać zaakceptowana przez organizatorów konferencji, aby doszło do realizacji nagrody – aktualnie praca jest w recenzji).Część mapy oraz listę zwycięzców można zobaczyć na stronie ICA–CPC.

Źródło: UWr


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS