Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-03-27| Geodezja, Imprezy, Kataster

W jedności siła

„Wierzymy, że Kongres Geodetów Polskich będzie początkiem drogi ku długo oczekiwanej poprawie funkcjonowania naszej branży” – pisali w zaproszeniu na Kongres (Piotrków Trybunalski, 23-25 marca) organizatorzy. Czy udało się zrealizować ten ambitny cel? Podobnie jak w przypadku wielu wcześniejszych spotkań i konferencji widać, że chęci są. Tylko czy wystarczy wytrwałości do ich realizacji?


W jedności siła

– Impulsem, który zmobilizował nas do zorganizowania Kongresu było pytanie wiceministra Tomasza Żuchowskiego, które padło w czerwcu 2016 r.: „Czy środowisko geodezyjne jest jedną drużyną?”. Odpowiadam – tak. Dlatego hasło przewodnie tego Kongresu to „Jedność geodezyjna” – mówił na zakończenie KGP Krzysztof Szczepanik, prezes Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej i gospodarz spotkania. A w jaki sposób argumentował swoje przekonanie o jedności branży? – Na Kongresie obecni są przedstawiciele licznych środowisk geodezyjnych i mimo czasami różnych poglądów pokazujemy, że my, geodeci, możemy wspólnie rozmawiać oraz że chcemy zmian – podkreślał.

O potrzebie zmian mówili w Piotrkowie Trybunalskim nie tylko członkowie różnych stowarzyszeń, ale także podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski (na fot. obok) oraz p.o. głównego geodety kraju Grażyna Kierznowska. Wiceminister Żuchowski zapowiedział nawet powołanie przy ministrze infrastruktury i budownictwa zespołu doradczego ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii. Jego celem będzie m.in. opracowanie nowych rozwiązań w zakresie standardów technicznych wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz funkcjonowania PZGiK.
Wolę współpracy wyraziła także Grażyna Kierznowska. P.o. GGK przyznała, że obecnie skupia się głównie na zdiagnozowaniu trudności, aby móc im później lepiej zaradzić. – Chciałam podkreślić, że dostrzegam problemy, o których państwo mówicie. Na pewno będziemy się nad nimi wspólnie pochylać, bo nie wyobrażam sobie, żebyśmy tworzyli nowe czy zmieniali już istniejące prawo geodezyjne, nie pytając państwa o zdanie i pomoc – tłumaczyła.

Podczas Kongresu wielokrotnie powracał temat konieczności podniesienia rangi zawodu geodety oraz zachowania jedności w branży. Zdaniem prelegentów rozwiązaniem mogłoby być powołanie samorządu zawodowego. Roman Kasprzak z Geodezyjnej Izby Gospodarczej przypomniał zapisy opracowania pt. „Koncepcja Samorządu Zawodowego Geodetów i Kartografów” opublikowanego w grudniu 2014 r. W skład tworzącego to opracowanie zespołu wchodzili przedstawiciele wszystkich najważniejszych organizacji w branży.
Duża część obrad poświęcona była proponowanym zmianom w przepisach dotyczących geodezji i kartografii. Prelegenci postulowali m.in. likwidację licencji, wprowadzenie opłaty ryczałtowej i dostępu do wszystkich potrzebnych w ramach jednej pracy materiałów zasobu, ograniczenie zakresu weryfikacji (lub w ogóle jej likwidację) czy wpisanie w projekcie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego geodety jako uczestnika procesu budowlanego.

– Apeluję do przedstawicieli rządzących, do parlamentarzystów o przeprowadzenie stosownych zmian. Zdaję sobie sprawę, że czeka nas dużo pracy, aby osiągnąć sukces – mówił Krzysztof Szczepanik. – Dlatego też jesteśmy za tym, żeby w końcu powstał w Polsce samorząd zawodowy geodetów. Chciałbym, aby był to samorząd aktywny, który ma wpływ na tworzenie przepisów prawa z zakresu geodezji, aby myślał o nas geodetach oraz wyeliminował nieuczciwych, niesolidnych przedsiębiorców i patologie geodezyjne – podkreślał.

Jaki będzie efekt tego apelu? Czas pokaże. W najbliższych dniach na stronie internetowej Kongresu mają zostać opublikowane wnioski ze spotkania. Być może staną się one podstawą pracy zespołu, który ma działać przy ministrze infrastruktury i budownictwa, i nie przejdą niezauważone, jak wiele innych pokonferencyjnych postulatów.

Kongresowi Geodetów Polskich towarzyszył pokaz sprzętu. Swoją ofertę prezentowali następujący dystrybutorzy: Czerski Trade Polska, Geoline, Geopryzmat, Geotronics, Leica Geosystems, NaviGate, SatLab Geosolutions, Skanowanie.pl, TPI
Patronat nad wydarzeniem objęli: Główny Geodeta Kraju, Marszałek Województwa Łódzkiego, Wojewoda Łódzki, Starosta Powiatu Piotrkowskiego, a także największe ogólnopolskie organizacje geodezyjne: Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Geodezyjna Izba Gospodarcza, Polska Geodezja Komercyjna oraz Polskie Towarzystwo Geodezyjne.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama