|2016-12-19|
Geodezja
Przedstawicie lokalnych stowarzyszeń na zebraniu Zarządu Głównego SGP
Czy ścisła współpraca Stowarzyszenia Geodetów Polskich i lokalnych stowarzyszeń geodezyjnych (LSG) jest możliwa? Jeśli przypomnimy sobie raport GEODETY – z którego wynikało, że przynajmniej część lokalnych organizacji powstała dlatego, że ich założyciele nie czuli się reprezentowani przez te już istniejące – to odpowiedź „nie” sama ciśnie się na usta. Piątkowe spotkanie (16 grudnia) przynosi jednak nadzieję na współdziałanie.
Ostatnie w tym roku zebranie Zarządu Głównego SGP rozpoczęło się od jubileuszu 85. urodzin prof. Zdzisława Adamczewskiego (na fot. poniżej) – nauczyciela akademickiego związanego z Wydziałem Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, byłego głównego geodety kraju, członka SGP i jego wieloletniego prezesa. – Dziękujemy za dotychczasową współpracę i liczymy na to, że profesor dalej będzie wspierał nas swoim zaangażowaniem, talentami i doświadczeniem – powiedział Stanisław Cegielski, prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich. – Bardzo dziękuję za wszystkie życzenia. Ze wszystkich organizacji, do jakich należałem i należę, SGP najbardziej w moim serduszku pika – mówił jubilat. Prof. Adamczewski odniósł się także do ostatnich poczynań rządzących. – Boleję na tym, że mój jubileusz zbiegł się z paskudnymi działaniami naszej politycznej biurokracji. Jesteśmy chyba w najgorszej sytuacji od początku istnienia służby geodezyjnej. Zostaliśmy rozparcelowani – podsumował profesor.
Zebranie było też okazją do podsumowania ostatnich działań SGP. Jako ważne odnotowania prezes Cegielski wskazał m.in.: organizację XIX Kaliskiej Konferencji Naukowo-Technicznej (15-16 września 2016 r.), współorganizację XX Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego „Fotogrametria dla Geoinformacji” (19-21 września), spotkanie z wiceministrem infrastruktury i budownictwa Tomaszem Żuchowskim (27 września) czy organizację XI Konferencji Technicznej nt. „Koordynacji usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu”. Prezes SGP wspomniał też o planach stowarzyszenia na przyszły rok (m.in. w dniach 20-22 kwietnia odbędzie się XXXVIII Olimpiada wiedzy geodezyjnej i kartograficznej) oraz kolejne lata. – W 2021 r. chcemy zorganizować w Polsce tydzień roboczy Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG). Jest to organizacja skupiająca geodetów z około 120 państw. W takich tygodniach roboczych uczestniczy od tysiąca do 2 tys. osób – powiedział Stanisław Cegielski.
Najważniejszym punktem piątkowego zebrania było jednak wystąpienia przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń geodezyjnych. LSG reprezentowali: Krzysztof Szczepanik (prezes Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej), Sławomir Barasiński (skarbnik Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej), Kamil Glazer (prezes Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Bełchatowskiej), Wiesław Sikora (prezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Geodetów) oraz Marek Krajewski (prezes Stowarzyszenia Geodetów Powiatu Wołomińskiego). – Apelujemy do całego środowiska geodetów skupionych w SGP o pomoc w modyfikacji przepisów dotyczących weryfikacji. Musimy wspólnymi siłami doprowadzić do zmiany i podniesienia rangi zawodu geodety. W tej chwili jesteśmy blisko dna – mówił Krzysztof Szczepanik (na fot. poniżej). – My, geodeci uprawnieni z uprawnieniami państwowymi, niejednokrotnie jesteśmy kontrolowani przez osobę, która nie posiada ani doświadczenia zawodowego, ani szkoły geodezyjnej. Chcemy także dążyć do ujednolicenia składu operatów zgodnie z rozporządzeniem w sprawie standardów z 2011 r., ponieważ obecnie każdy powiat wymaga co innego – tłumaczył prezes piotrkowskiego stowarzyszenia.
Co na to SGP? – Na pytanie, czy Stowarzyszenie Geodetów Polskich włączy się w tę inicjatywę, odpowiem tak: my działamy w tej sprawie od momentu, kiedy ta nieszczęsna weryfikacja się pojawiła, od 7 lipca 2014 r. – powiedział Tadeusz Wilczewski, skarbnik Zarządu Głównego SGP. – Tu na tej sali prezes Kazimierz Bujakowski zadeklarował nam, że znajdzie przyspieszoną ścieżkę, przywróci ryczałty za drobne roboty i usunie weryfikację z pewnej grupy prac. Później GGK tłumaczył się, że nie zdążył – były wybory, zmiana władzy i gdzieś to utknęło w starych ministerstwach – dodał Tadeusz Wilczewski. – Ja też na co dzień spotykam się z tymi problemami, o których panowie mówicie. Dobrze byłoby, żeby ktoś nas wysłuchał, tylko na razie nie ma kto – mówiła Elżbieta Biel, prezes oddziału SGP w Krakowie.
W trakcie spotkania ze strony przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń padły również zarzuty, że SGP nie reprezentuje wykonawców. – Ten zarzut jest absolutnie nieuzasadniony – powiedział Stanisław Cegielski. – Prezesi oddziałów SGP, chyba poza jednym przypadkiem, są wykonawcami. W swoich szeregach mamy zarówno wykonawców, jak i przedstawicieli administracji, nauki i szkolnictwa średniego. Działamy na rzecz wszystkich geodetów. Ostatnio z inicjatywy SGP grupa 21 organizacji związanych z szeroko rozumianym budownictwem zgłosiła poprawkę do art. 357 projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, która dotyczy wpisania geodety jako uczestnika procesu budowlanego – mówił prezes SGP i dodał, że stowarzyszenie jest otwarte na współpracę z lokalnymi stowarzyszeniami. – Ważne jest jednak żebyśmy przestali się wzajemnie atakować – postulował.
Co wyniknie z tych zapowiedzi? Czas pokaże.
Damian Czekaj
|