Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-07-08| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami



Sejm uchwalił nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami (6 lipca br.). Za jej przyjęciem głosowało 404 posłów, czyli wszyscy obecni na sali.

Uchwalone zmiany dotyczą głównie doprecyzowania zasad gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, prowadzenia postępowań dotyczących podziałów nieruchomości, scaleń, wywłaszczeń, opłat adiacenckich oraz działalności w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami.

Między innymi uproszczono procedury dokonywania podziałów nieruchomości. Rozszerzono pojęcie „nieruchomości wykorzystywanej na cele rolne”, wprowadzając zasadę, że przy braku planu miejscowego za nieruchomości wykorzystywane na cele rolne i leśne uznaje się nieruchomości wykazane w katastrze nieruchomości jako użytki rolne albo grunty leśne, grunty zadrzewione i zakrzewione oraz wchodzące w skład nieruchomości rolnych użytki kopalne i drogi, o ile nie ustalono dla nich warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

W przypadku podziału gruntów rolnych i leśnych na działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha w celu powiększenia sąsiedniej nieruchomości (lub regulacji granic) wnioskodawca podziału musi w terminie 3 miesięcy dokonać czynności, dla których podział został zatwierdzony przez organ. W przeciwnym wypadku wydana wcześniej decyzja podziałowa wygasa.
W noweli dodano zapis, że nieruchomości zabudowane mogą być podzielone wtedy, gdy granice nowo projektowanej granicy działki będą przebiegać wzdłuż pionowych płaszczyzn (ścian oddzielenia przeciwpożarowego lub ścian budynku) na całej wysokości budynku.

Dla przyspieszenia dokonywania podziałów nieruchomości w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zaproponowano zawieszenie postępowania podziałowego tylko na okres 6 miesięcy (dotychczas - 12). Zmodyfikowano także artykuł wyliczający możliwości, w których podziały nieruchomości mogą być dokonywane niezależnie od ustaleń planu miejscowego.
W przypadku postępowań administracyjnych dotyczących zwrotu wywłaszczonych nieruchomości, gdy zachodzi konieczność wydzielenia części nieruchomości, prowadzone będzie jedno postępowanie (dotychczas - dwa).
We wniosku o podział nieruchomości zrezygnowano z konieczności dołączania do niego wyrysu z ewidencji gruntów i budynków, co ma obniżyć koszt dokonywania podziału (dołączane mają być wypis i mapa katastralna).

Wysokość opłaty adiacenckiej wyniesie maksymalnie 30% różnicy wartości nieruchomości po podziale oraz przed podziałem. Nie dotyczy ona jednak opłaty pobieranej w związku ze scaleniem nieruchomości lub podziałem dokonanym zgodnie z art. 107 ustawy.

W ustawie uściślono przepisy mówiące o określeniu wartości odtworzeniowej nieruchomości. Poszerzono również katalog danych o nieruchomościach, z jakich może korzystać rzeczoznawca majątkowy przy szacowaniu wartości nieruchomości (ewidencja numeracji porządkowej, rejestr zabytków). Rzeczoznawca majątkowy ma mieć także zapewniony wstęp na nieruchomość w celu dokonania czynności związanych z szacowaniem (podobnie jak geodeci w związku z wykonywanymi pomiarami).
Z kolei o dokonanie oceny operatu szacunkowego będzie mógł wnioskować tylko sąd (gdy został on sporządzony przez osoby powołane lub ustanowione przez sąd) lub organizacja zawodowa rzeczoznawców (gdy operaty wykonano w tym samym celu).
Funkcje biegłych sądowych z zakresu szacowania nieruchomościami będą mogły pełnić tylko osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Poza tym w ustawie wprowadzono zapis, że kandydat ubiegający się o nadanie uprawnień zawodowych musi legitymować się ukończonymi studiami wyższymi (dotychczas wymagane było ukończenie studiów prawniczych, ekonomicznych lub technicznych).

Ustawa o gospodarce nieruchomościami obowiązuje od 21 sierpnia 1997 roku, była nowelizowana w 1999, 2000, 2003 i 2004 roku.

JP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama