wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-06-22| Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje, Kataster

Trybunał Konstytucyjny o księgach wieczystych


3 lipca 2007 r. Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną Romana M. dotyczącą ksiąg wieczystych.

Roman M. jest spadkobiercą Heleny M., która przed wojną była właścicielką nieruchomości. Po wybuchu II wojny światowej wszystkie nieruchomości zostały przejęte przez okupanta, który wpisał siebie do ksiąg wieczystych. Po wojnie do ksiąg wieczystych wpisano Skarb Państwa, jako następcę Rzeszy Niemieckiej. Sąd Okręgowy w 2003 r. oddalił trzy apelacje skarżącego, w których kwestionował on wpisy prawa własności do księgi wieczystej dokonane przez Sąd Grodzki w 1946 i 1947 r. na rzecz Skarbu Państwa. Ponadto skarżący kwestionował postanowienie Sądu Rejonowego z 2002 r., którym oddalono wniosek o dokonanie na jego rzecz jako spadkobiercy wpisu prawa własności i wykreślenia Skarbu Państwa w księdze wieczystej dla poszczególnych nieruchomości. Następnie Sąd Najwyższy postanowieniem z 2004 r. uchylił postanowienie Sądu Okręgowego oddalające apelacje od wpisów Sądu Grodzkiego. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy skarżącego Sąd Okręgowy oddalił apelacje, uzasadniając m.in., że nie podważyły skutecznie zaskarżonych wpisów. Zdaniem skarżącego w postępowaniu wieczystoksięgowym w sposób niejawny orzeczono o prawach strony, która nie miała nawet możliwości obrony swych praw przed sądem. Zostało tym samym naruszone prawo do jawnego i rzetelnego rozpoznania sprawy przez sąd oraz prawo do równej ochrony prawnej własności.
Rozprawie będzie przewodniczyła sędzia TK Ewa Łętowska, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Jerzy Ciemniewski.

Źródło: TK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS