Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-03-27| Prawo, Instytucje, Kataster

TK o ustawie o gospodarce nieruchomościami


2 kwietnia Trybunał Konstytucyjny rozpozna połączone skargi konstytucyjne dotyczące opłaty adiacenckiej od wzrostu wartości nieruchomości będącej wynikiem jej podziału.

Na wniosek skarżących prezydenci miast zatwierdzili projekty podziału ich dziełek. W chwili, kiedy skarżący podejmowali decyzje o podziale działek, a także w momencie kiedy organ administracji zatwierdził podział, nie istniała norma prawna, która upoważniałaby organ wykonawczy gminy do ustalenia opłat adiacenckich na podstawie stawki określonej w uchwale rady gminy. Opłata adiacencka to ustawowy obowiązek uczestniczenia w kosztach budowy komunalnych urządzeń infrastruktury technicznej spoczywający na właścicielach gruntów oraz użytkownikach wieczystych, którzy nie wnoszą opłat rocznych za użytkowanie wieczyste. Skarżący zostali obciążeni takimi opłatami dopiero po kilku latach od momentu podziału działek. Odwołali się od decyzji i wyczerpali przysługującą im drogę prawną, jednak bez pozytywnych dla nich skutków. Zdaniem skarżących obowiązek opłaty przewidziany w kwestionowanym przepisie jest ograniczeniem prawa własności. Została też naruszona konstytucyjna zasada niedziałania prawa wstecz.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności:

art. 98 ust. 4 w związku z art. 145 ust. 2 ustawy z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami z art. 2 w związku z art. 84, art. 217 oraz art. 168 Konstytucji; art. 168 w związku z art. 217 i art. 84 Konstytucji; art. 88 w związku z art. 2 Konstytucji; art. 32 ust. 1 Konstytucji; art. 84, art. 217 w związku z art. 2 Konstytucji; art. 98 ust. 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 37 ustawy z dnia 7 stycznia 2000 roku o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz innych ustaw i obowiązującym do dnia wejścia w życie ustawy z 28 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw oraz art. 145 ust. 2 ustawy z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami z art. 64 ust. 3; art. 2 w związku z art. 88 ust. 1 i ust. 2; art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Źródło: TK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS