wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-15| GIS, Teledetekcja

Zobacz, jak sztuczna inteligencja analizuje zdjęcia satelitarne

W teledetekcji coraz głośniej mówi się o wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Technologia ta mogłaby np. znacznie przyspieszyć wyszukiwanie specyficznych obiektów na zdjęciach satelitarnych. Jak to może działać w praktyce, pokazuje narzędzie GeoVisual Search.


Zobacz, jak sztuczna inteligencja analizuje zdjęcia satelitarne

Rozwiązanie opracowała firma Descartes Labs i jest ono dostępne za darmo w internecie. Sposób jego działania jest prosty. Wystarczy zaznaczyć na zdjęciu interesujący nas obiekt – np. boisko czy turbinę wiatrową, a w kilka sekund GeoVisual Search spróbuje znaleźć podobne obiekty na całym świecie.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Descartes Labs, inspiracją do stworzenia tego narzędzia była usługa Terrapattern stworzona przez naukowców z Carnegie Mellon University. Działał ona na podobnej zasadzie jak GeoVisual Search, ale obejmuje swoim zasięgiem tylko kilka miast. Tymczasem rozwiązanie Descartes Labs przeszukuje zobrazowania dla całego świata. Dla terenu USA bazuje na zobrazowaniach lotniczych, w Chinach korzysta ze zdjęć satelitarnych firmy Planet w rozdzielczości 4 m, a dla reszty globu – z mozaiki zdjęć z konstelacji Landsat.

Opracowanie tego narzędzia w pierwszej kolejności wymagało „wytresowania” komputerów w wizualnej analizie zobrazowań. Wykorzystano w tym celu sztuczne sieci neuronowe, za pomocą których „nauczono” komputer rozpoznawać takie cechy, jak cienie, kolory czy krawędzie. Jak uczciwie przyznają twórcy GeoVisual Search, efekty działania takiego algorytmu są bardzo interesujące, choć czasami kompletnie nieprawidłowe.

Nie mniejszym wyzwaniem dla Descartes Labs było zbudowanie odpowiedniej infrastruktury informatycznej, która pozwoliłaby sprawnie przeprowadzić analizę danych dla całego świata, czyli aż 150 mln km kw. obszarów lądowych.

Eksperci z Descartes Labs podkreślają, że GeoVisual Search nie jest gotowym produktem, ale raczej jego wersją demonstracyjną. Z pewnością stanowi jednak duży krok w kierunku lepszego zrozumienia naszej planety za pomocą zdjęć satelitarnych. Takie narzędzie pozwoliłoby na przykład skutecznie śledzić, jak poszczególne kraje rozwijają odnawialne źródła energii.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Zobacz, jak sztuczna inteligencja analizuje zdjęcia satelitarne Coś tej AI nie bardzo idzie z farmami słonecznymi!
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS