Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-02-26| GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma

Facebook chce kartować świat

Szef i założyciel Facebooka Mark Zuckerberg ogłosił program Telecom Infra Project, który ma zapewnić dostęp do internetu osobom, które są go obecnie pozbawione. By to osiągnąć, trzeba jednak stwierdzić, gdzie żyje tych 4,2 mld ludzi bez dostępu do sieci. Facebook chce wykorzystać do tego celu zdjęcia satelitarne i algorytmy sztucznej inteligencji.


Facebook chce kartować świat <br />
Przykładowa mapa rozmieszczenia ludności opracowana przez Facebooka
Przykładowa mapa rozmieszczenia ludności opracowana przez Facebooka

Choć istnieje już kilka zbiorów danych prezentujących rozmieszczenie ludności na świecie, to okazują się one albo niedokładne, albo zbyt mało szczegółowe, albo nieaktualne. Dlatego Facebook chce opracować taką bazę sam. Wykorzysta do tego zdjęcia satelitarne w rozdzielczości 50 cm, które dostarczy firma DigitalGlobe, oraz algorytmy sztucznej inteligencji. Na tej podstawie powstaną szczegółowe i jednolite mapy pokrycia terenu, których jedną z warstw są obszary zabudowane. Warstwa ta ma być następnie łączona z danymi o liczbie ludności i tak powstaje mapa zaludnienia.

Na pierwszy ogień poszło 20 krajów. Przetworzenie zdjęć i opracowanie map dla 4% powierzchni świata (14% obszarów lądowych, 21,6 mln km kw.) zajęło raptem 2 tygodnie. Algorytm, który tego dokonał, bazował na klasyfikacji nadzorowanej przez człowieka wykonanej na 8 tys. scen satelitarnych pokrywających jeden kraj. Wynikiem przetwarzania jest mapa w rozdzielczości 5 m, a więc wielokrotnie bardziej dokładna od innych tego typu opracowań.

Ale Facebook zapowiada, że dopiero się rozkręca. Korporacja chwali się, że po dopracowaniu technologii skartowanie całego świata nie zajmie dłużej niż tydzień. Zapowiada ponadto, że jeszcze w tym roku powszechnie udostępni swoje dane o rozmieszczeniu ludności, tak aby można było z nich korzystać np. w zarządzaniu kryzysowym czy badaniach społeczno-ekonomicznych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama