wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-26| GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma

Facebook chce kartować świat

Szef i założyciel Facebooka Mark Zuckerberg ogłosił program Telecom Infra Project, który ma zapewnić dostęp do internetu osobom, które są go obecnie pozbawione. By to osiągnąć, trzeba jednak stwierdzić, gdzie żyje tych 4,2 mld ludzi bez dostępu do sieci. Facebook chce wykorzystać do tego celu zdjęcia satelitarne i algorytmy sztucznej inteligencji.


Facebook chce kartować świat <br />
Przykładowa mapa rozmieszczenia ludności opracowana przez Facebooka
Przykładowa mapa rozmieszczenia ludności opracowana przez Facebooka

Choć istnieje już kilka zbiorów danych prezentujących rozmieszczenie ludności na świecie, to okazują się one albo niedokładne, albo zbyt mało szczegółowe, albo nieaktualne. Dlatego Facebook chce opracować taką bazę sam. Wykorzysta do tego zdjęcia satelitarne w rozdzielczości 50 cm, które dostarczy firma DigitalGlobe, oraz algorytmy sztucznej inteligencji. Na tej podstawie powstaną szczegółowe i jednolite mapy pokrycia terenu, których jedną z warstw są obszary zabudowane. Warstwa ta ma być następnie łączona z danymi o liczbie ludności i tak powstaje mapa zaludnienia.

Na pierwszy ogień poszło 20 krajów. Przetworzenie zdjęć i opracowanie map dla 4% powierzchni świata (14% obszarów lądowych, 21,6 mln km kw.) zajęło raptem 2 tygodnie. Algorytm, który tego dokonał, bazował na klasyfikacji nadzorowanej przez człowieka wykonanej na 8 tys. scen satelitarnych pokrywających jeden kraj. Wynikiem przetwarzania jest mapa w rozdzielczości 5 m, a więc wielokrotnie bardziej dokładna od innych tego typu opracowań.

Ale Facebook zapowiada, że dopiero się rozkręca. Korporacja chwali się, że po dopracowaniu technologii skartowanie całego świata nie zajmie dłużej niż tydzień. Zapowiada ponadto, że jeszcze w tym roku powszechnie udostępni swoje dane o rozmieszczeniu ludności, tak aby można było z nich korzystać np. w zarządzaniu kryzysowym czy badaniach społeczno-ekonomicznych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS