Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-03-09 | Geodezja, Edukacja

Geodezja i reszta świata, czyli jak absolwenci radzą sobie na rynku pracy

92% ankietowanych przez redakcję GEODETY absolwentów kierunku geodezja i kartografia jest zadowolonych z obecnie wykonywanej pracy. Ten wysoki odsetek może jednak wynikać stąd, że aż połowa osób biorących udział w badaniu nie jest już związana zawodowo z branżą geodezyjną.


Ilustracja: Geodezja i reszta świata, czyli jak absolwenci radzą sobie na rynku pracy

Od publikacji artykułu „Czy popełniliśmy błąd? Absolwenci” upłynęły równo dwa lata – pisze w marcowym wydaniu GEODETY Damian Czekaj. Zaprezentowałem wówczas wyniki minibadania przeprowadzonego na grupie moich koleżanek i kolegów z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, którzy w lutym 2012 roku rozpoczęli stacjonarne studia magisterskie na kierunku geodezja i kartografia. Celem badania było sprawdzenie, jak po ich ukończeniu radzą sobie na rynku pracy. Na zestaw ponad dwudziestu pytań odpowiedziało mi wtedy 58 osób. Duża część czytelników GEODETY na pewno nie była zaskoczona wynikami ankiety. Pisałem m.in. „Co trzeci absolwent kierunku geodezja i kartografia pracuje w zawodzie innym niż wyuczony i tylko połowa ankietowanych wiąże swoją przyszłość z branżą geodezyjną” oraz „Wystarczyło przeczytać kilka pierwszych odpowiedzi [z ankiet – red.], aby móc stwierdzić, że trudna sytuacja na rynku pracy nie rozpieszcza młodych geodetów”.

Od początku wiedziałem, że po jakimś czasie spróbuję raz jeszcze przeprowadzić to badanie. Pierwsze lata po ukończeniu studiów to okres ważnych decyzji i dynamicznych zmian – zdecydowanie wart prześledzenia. Uznałem, że początek roku to dobry moment, aby ponownie – 24 miesiące po poprzednim badaniu – przyjrzeć się karierom moich koleżanek i kolegów. Tegoroczną ankietę wypełniło 51 osób, tj. 88% spoś­ród tych, którzy brali udział w poprzednim badaniu, i 53% mojego rocznika. Zilustrowane na kolejnych wykresach wskaźniki odnoszą się do grup: 58-osobowej – 2015 r. oraz 51-osobowej – 2017 r.

• Geodetów coraz mniej
Dwa lata temu zauważyłem pewną prawidłowość: „Z przytoczonych wypowiedzi wynika, że gdybym przeprowadził ankietę pół roku wcześniej (a nie, jak to zrobiłem, na przełomie roku 2014 i 2015), to odsetek pracujących w geodezji byłby wyższy. To z kolei pozwala domniemywać, że kilkumiesięczne opóźnienie badania skutkowałoby dalszym skurczeniem się tej grupy”. I rzeczywiście moje przewidywania okazały się słuszne (rys. 1). W branży geodezyjnej pracuje obecnie 47% ankietowanych (jest to spadek o 10 punktów procentowych), poza branżą zatrudnienie znalazło 51% (wzrost aż o 20 pkt proc.), a bez pracy pozostaje zaledwie jedna osoba (2 lata temu było ich 7). W podziale na specjalności, które wybieraliśmy po pierwszym semestrze studiów, sytuacja w 2017 r. wygląda następująco:

• geodezja inżynieryjno-przemysłowa (GIP): pracujący w geodezji – 75%, pracujący poza geodezją – 25%, bezrobotni – 0%;
• geodezja i nawigacja satelitarna (GiNS): 67%, 33%, 0%...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową

• Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

aa gratuluję i zazdroszczę Też od ukończenia studiów cały czas pracuję w zawodzie, ale zarabiam w innym. I tu jest ten ból, że człowiek chciałby utrzymać się z tego, co lubi i umie wykonywać. Pozdrawiam wszystkich, którym rzeczywiście się to udało i są szczęśliwi.
  
gołąbek geodeta zarabia 2 tysiunce dziennie, tsy mapki po 800. Pozdrawiam wsystkich fantanstów
    2 
w geodezji A ja od skończenia studiów magisterskich w 2012 roku cały czas pracuję w zawodzie. Najpierw jako kartograf, teraz 'gisowiec'.
  
 1 
temat Geodezja funkcjonuje na zasadach kolesiostwa, wiedza nic tu nie daje. Kto ma rynek i chody w urzędzie ma kase, proste. Praca jest banalna, każdy może się tego nauczyć. Studia są niepotrzebne. Pozdrawiam, zdobywam rynek od roku :)
    2 
 9 
Tak to juz jest Niestety, ale zawód schodzi na psy za sprawa glupiego prawa i samych geodetow, ktorzy nie szanuja zawodu i nie podnosza cen. Szkoly wyzsze to juz inna para kaloszy, bo wystarczy przed ruszeniem na studia zobaczyc statystyki. Ja wybralem ten zawod ze wzgledu na to, ze moj ojciec jest geodeta, wiec mam ulatwiony start. Ale i tak ten post pisze z Angli, z biura geodezyjnego. Zarobki tutaj tez nie sa wysmienite.
  
 2 
cud Szczęście w nieszczęściu, że geodezję robiłem "dodatkowo", tytuł inż. trzymam w szafie, może się kiedyś jeszcze przyda....
  
 1 
Tester oprogramowania Tester oprogramowania
  
 1 
jest nawet gorzej Patrząc na znajomych z roku to z około 100 osób jestem w stanie wymienić 11, które pracują w geodezji(w tym 2 pracowników naukowych)... i raczej narzekają... i około 60, które już zdążyły zmienić zawód na inny(różnorodność spora) i są w większości zadowolone. Chociaż gdyby była taka możliwość, wiele osób chciałoby wrócić do zawodu. Pozdrawiam!
  
 3 
zmień zawód Pracuje jako projektant
  
 2 
Odp Pracuje jako programista
  
 4 
ciekawsze pytanie Zróbmy w komentarzach ankietę - jaki zawód wykonujecie, skoro już nie geodezja. Na zasadzie żadna praca nie hańbi. Ja zacznę - konstruktor.
  
 4 
skoro ponad połowa pracuje poza geodezją, to oznacza, że studia są trafione i potrzebne. profesory mogą być spokojne i nadal "wierzyć" we własną misję.
    1 
 7 
@MM Biorąc pod uwagę, że PW to jedna z lepszych uczelni, to reprezentatywne wyniki mogą być tylko smutniejsze.
    3 
 12 
Absolwenci geodezji radzą sobie podobno świetnie na zmywaku a Anglii.
    5 
 9 
Próbka "There are liers, big liers and statistics" ;) Wydaję mi się, że ciężko określić sytuację po 51 ankietowanych osobach.
    4 
 7 



zobacz też:

Mówię urzędnikom: sprawdzam!

Zgodnie z deklaracją z lutowego wy­dania GEODETY Waldemar Izdebski zamówił dane K-GESUT zarówno w CODGiK, jak i w...

Nasze bezrobocie 2016

W marcowym wydaniu GEODETY prezentujemy coroczny raport z rynku pracy. Ubiegły rok był trzecim z rzędu, w którym liczba...

Dobra, zmiana w geodezji

Dysponujące bezwzględną większością w parlamencie Prawo i Sprawiedliwość z zapałem zmienia kolejne dziedziny naszego życia...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Abraham Lincoln (prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1861-65) był w młodości zastępcą powiatowego mierniczego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wacław Kłopociński (1911-1997)

Wacław  Kłopociński  (1911-1997)
Urodził się w Kaliszu 15 października 1911 roku. Ukończył tam uznane Liceum Humanistyczne im. Adama Asnyka. W 1930 roku rozpoczął studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1937 roku, uzyskując stopień inżyniera...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1346

1346
W Wiślicy król Kazimierz Wielki wydaje tzw. Statuty Wiślickie (25 artykułów prawa zwyczajowego dla Małopolski). Rozsądzanie sporów granicznych regulują zwyczaje miejscowe, nie istnieją jeszcze stałe sądy podkomorskie do...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama