• Pytania o K-GESUTMoje aktualne działania związane z K-GESUT rozpoczęły sie od skierowania do Głównego Geodety Kraju 13 grudnia 2016 r. pisma z 18 pytaniami. W uzyskanej przeze mnie 28 grudnia 2016 r. odpowiedzi GGK podał informację, że 42 jednostki (powiaty lub miasta na prawach powiatu) zasiliły krajową bazę K-GESUT, oraz przedstawił uzasadnienie wysokich kosztów, na które zwracałem uwagę w piśmie. 13 stycznia 2017 r. otrzymałem także uzupełniającą odpowiedź na pytanie nr 6, z której wynika, że na 42 zadeklarowane jednostki aktualizacje tzw. krajowej bazy K-GESUT były zrealizowane jedynie przez 14.
Na marginesie dodam, że do tej pory GGK nie udzielił odpowiedzi na pytanie dotyczące wynagrodzenia kierownika projektu. Uzasadnienie było takie: Biorąc pod uwagę fakt, że udostępnienie informacji o wysokości wynagrodzenia w połączeniu z informacją o imieniu i nazwisku może naruszać prywatność osoby fizycznej, zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r.
o dostępie do informacji publicznej Główny Geodeta Kraju zobowiązany jest do odmowy udostępnienia informacji w tym zakresie.
Zgodnie z przysługującym mi prawem 2 stycznia 2017 r. zwróciłem się do GGK z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, a ponieważ to też nie przyniosło pozytywnego rezultatu, 15 lutego 2017 r. decyzję zaskarżyłem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Uważam, że sprawy wydatkowania publicznych pieniędzy powinny być transparentne, i nie widzę powodów, aby ukrywać przed społeczeństwem wynagrodzenie kierownika projektu. Ma on przecież znaczący wpływ na realizację projektu, a więc również na dysponowanie środkami publicznymi.
• Zamówienia na dane w CODGiKPonieważ na podstawie znajomości stanu faktycznego nabrałem uzasadnionych wątpliwości co do deklarowanej przez GGK liczby zasileń bazy K?-GESUT zrealizowanych przez powiaty, uznałem, że najprostszym i zarazem obiektywnym sposobem sprawdzenia będzie dokonanie zakupu tych danych. W związku z tym 29 grudnia 2016 r. wystąpiłem do CODGiK z zamówieniem na zakup 42 baz z powiatów, które według podanych informacji miały zasilić już bazę K-GESUT. Do zamówienia wybrałem po jednej gminie z każdego powiatu. Po interwencjach i ponagleniach uzyskałem odpowiedź z informacją, że mogę otrzymać dane tylko z 9 na 42 wnioskowane obszary (więcej szczegółów w GEODECIE 2/2017). Brak aktualności tych danych świadczy o tym, że cały system nie funkcjonuje. Wpisanie zatem K-GESUT jako systemu urzędowego jest dużym nadużyciem i szkodliwym działaniem wobec innych podmiotów, które muszą istnienie takiego systemu uwzględniać w swoich działaniach, mimo że nie uzyskują z niego żadnych danych.
CODGiK poinformował mnie, że wskazane 42 powiaty nie były zasilane w całości, a jedynie w częściach. Aby więc wyjaśnić sytuację do końca, 17 stycznia 2017 r. wystąpiłem z zamówieniem na całość danych K-GESUT, tym razem do CODGiK. Po miesiącu bezskutecznego oczekiwania na odpowiedź 15 lutego wysłałem pismo interwencyjne do CODGiK, GGK oraz ministra infrastruktury i budownictwa. Z braku odpowiedzi CODGiK można tylko wnioskować, że...
Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA