wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-07| Geodezja, Instytucje

Mówię urzędnikom: sprawdzam!

Zgodnie z deklaracją z lutowego wy­dania GEODETY Waldemar Izdebski zamówił dane K-GESUT zarówno w CODGiK, jak i w powiatach. W marcowym GEODECIE, którego wersja papierowa jest już na rynku, opisuje wyniki. Jego zdaniem są gorzej niż żenujące. Ten system nie działa. Co zrobić, żeby nie zmarnować kolejnych milionów przeznaczonych na projekt K-GESUT?


Mówię urzędnikom: sprawdzam! <br />
Formularz C5 zamówienia na całość danych K-GESUT
Formularz C5 zamówienia na całość danych K-GESUT
• Pytania o K-GESUT

Moje aktualne działania związane z K-GESUT rozpoczęły sie od skierowania do Głównego Geodety Kraju 13 grudnia 2016 r. pisma z 18 pytaniami. W uzyskanej przeze mnie 28 grudnia 2016 r. odpowiedzi GGK podał informację, że 42 jednostki (powiaty lub miasta na prawach powiatu) zasiliły krajową bazę K-GESUT, oraz przedstawił uzasadnienie wysokich kosztów, na które zwracałem uwagę w piś­mie. 13 stycznia 2017 r. otrzymałem także uzupełniającą odpowiedź na pytanie nr 6, z której wynika, że na 42 zadeklarowane jednostki aktualizacje tzw. krajowej bazy K-GESUT były zrealizowane jedynie przez 14.

Na marginesie dodam, że do tej pory GGK nie udzielił odpowiedzi na pytanie dotyczące wynagrodzenia kierownika projektu. Uzasadnienie było takie: Biorąc pod uwagę fakt, że udostępnienie informacji o wysokości wynagrodzenia w połączeniu z informacją o imieniu i nazwisku może naruszać prywatność osoby fizycznej, zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej Główny Geodeta Kraju zobowiązany jest do odmowy udostępnienia informacji w tym zakresie.

Zgodnie z przysługującym mi prawem 2 stycznia 2017 r. zwróciłem się do GGK z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, a ponieważ to też nie przyniosło pozytywnego rezultatu, 15 lutego 2017 r. decyzję zaskarżyłem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Uważam, że sprawy wydatkowania publicznych pieniędzy powinny być transparentne, i nie widzę powodów, aby ukrywać przed społeczeństwem wynagrodzenie kierownika projektu. Ma on przecież znaczący wpływ na realizację projektu, a więc również na dysponowanie środkami publicznymi.

• Zamówienia na dane w CODGiK

Ponieważ na podstawie znajomości stanu faktycznego nabrałem uzasadnionych wątpliwości co do deklarowanej przez GGK liczby zasileń bazy K?-GESUT zrealizowanych przez powiaty, uznałem, że najprostszym i zarazem obiektywnym sposobem sprawdzenia będzie dokonanie zakupu tych danych. W związku z tym 29 grudnia 2016 r. wystąpiłem do CODGiK z zamówieniem na zakup 42 baz z powiatów, które według podanych informacji miały zasilić już bazę K-GESUT. Do zamówienia wybrałem po jednej gminie z każdego powiatu. Po interwencjach i ponagleniach uzyskałem odpowiedź z informacją, że mogę otrzymać dane tylko z 9 na 42 wnioskowane obszary (więcej szczegółów w GEODECIE 2/2017). Brak aktualności tych danych świadczy o tym, że cały system nie funkcjonuje. Wpisanie zatem K-GESUT jako systemu urzędowego jest dużym nadużyciem i szkodliwym działaniem wobec innych podmiotów, które muszą istnienie takiego systemu uwzględniać w swoich działaniach, mimo że nie uzys­kują z niego żadnych danych.

CODGiK poinformował mnie, że wskazane 42 powiaty nie były zasilane w całoś­ci, a jedynie w częściach. Aby więc wyjaś­nić sytuację do końca, 17 stycznia 2017 r. wystąpiłem z zamówieniem na całość danych K-GESUT, tym razem do CODGiK. Po miesiącu bezskutecznego oczekiwania na odpowiedź 15 lutego wysłałem pis­mo interwencyjne do CODGiK, GGK oraz ministra infrastruktury i budownictwa. Z braku odpowiedzi CODGiK można tylko wnioskować, że...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową

• Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS