Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-03-02 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Instytucje

Polska 4D - by dane 3D trafiły pod strzechy

Wczoraj (1 marca) na Geoforum.pl napisaliśmy o rozmowach Ministerstwa Cyfryzacji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego dotyczących projektu „Polska 4D”. Na czym konkretnie miałby on polegać? O wyjaśnienia poprosiliśmy resort cyfryzacji.


Ilustracja: Polska 4D - by dane 3D trafiły pod strzechy

Projekt Polska 4D zakłada wykorzystanie danych LiDAR oraz standardu CityGML [do zapisu modeli 3D – red.] w procesach rozwojowych w regionach, powiatach i gminach. Docelowo będzie obejmował obszar około 50 tys. km kw., tj. powierzchnię wszystkich Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w Polsce – wyjaśnia Wydział Komunikacji MC.

Jak tłumaczy dalej resort, celem strategicznym projektu jest dostarczenie trójwymiarowej informacji o zagospodarowaniu przestrzennym na poziom pracy urzędnika. Mają one zostać udostępnione w formie przystępnej do pracy w każdym urzędzie gminy czy powiatu. Projekt pozwoli na wygenerowanie usług na poziomie jednostek samorządu terytorialnego, przeprowadzenie szkoleń oraz dostarczenie oprogramowania. Po krótkim przeszkoleniu urzędnik będzie miał do dyspozycji narzędzie, które w znacznym stopniu ułatwi codzienną pracę w wielu obszarach związanych z zagospodarowaniem przestrzennym.

Przygotowanie projektu Polska 4D wymaga wykonania pilotaży. 28 lutego minister Anna Streżyńska zainicjowała proces uzgodnień związany z ich rozpoczęciem w ramach Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT metropolii warszawskiej). Trwają również prace dotyczące zainicjowania podobnych prac w Lubelskim Obszarze Funkcjonalnym.

Pilotaże te będą realizowały jednostki samorządu terytorialnego we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz partnerami z sektora badawczo-rozwojowego. Ich rozpoczęcie wymaga uzgodnień formalno-prawnych, organizacyjnych i finansowych. Termin rozpoczęcia pilotaży nie został jeszcze wyznaczony. Efekty prac posłużą do określenia właściwej struktury organizacyjno-technologicznej, analizy porównawczej oprogramowania oraz oszacowania kosztów realizacji projektu Polska 4D.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest zespół Roberta Lacha z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. W Ministerstwie Cyfryzacji jest ono koordynowane przez Departament Koordynacji Funduszy Europejskich oraz Departament Polityki Geoinformacyjnej.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Projekt zakończy się tak, jak wszystkie przedsięwzięcia, w których wiodąca rolę odgrywał niezwykle elokwentny pan Robert. Pani Minister, chyba utraciła Pani instynkt samozachowawczy?
  
bądźmy dumni z naszej branży, przecież to o wiele sprytniejsze, niż to, co się wyżyło np. w Hiszpanii, gdzie pobudowano mnóstwo drogich i niepotrzebnych obiektów publicznych, lotnisk a nawet autostrad. Albo w Brazylii czy nawet w innych krajach, gdzie wybudowano jednorazowe stadiony olimpijskie. To kłuje w oczy. Tymczasem my za podobne pieniądze zrobimy modele budynków i to wirtualne. Nikt ich nie będzie za często oglądał, a co z oczu, to z serca. Cieszmy się, że branża zarabia, przecież czyjeś koszty to zawsze przychody kogoś innego.
  
A u nas Będą zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych, kto da najwyższą kwotę ten wygrywa bo musi opłacić ludzi,odprowadzić zus,podatki i zapewnić godziwe życie pracownikom a także wczasy,trzynastki,siłownie,pływalnie.
  
...niemożliwy bełkot. tym sposobem urzędnik zawsze udowodni, że jest potrzebny i ma ręce pełne roboty. niech żyje rzplita urzędnicza.
    1 
 4 
wodotryski Róbmy nadal wodotryski a BDOT nadal będzie aktualny na 3 lata wstecz. Problemem w tym kraju jest aktualność danych a nie oteksturowane budynki. Dla większości śląskiego takie atrakcje zapewnia nikomu nie znana aplikacja Google Maps ewentualnie Earth
  
 2 
... Lepiej wzieli by sie za kataster 3d w miastach
  
oprócz kozucha jeśli chodzi o jod to samo pojawienie się sztucznej radioaktywności oznacza problem głównie zwiazany z potencjalnymi emitorami trudne słowo. Problem zdążono zdiagnozować w te 8 dni czy już jest nie do zdiagnozowania ? Nie wiedziałem że centrum badan jądrowych zatrudnia zespoły geoinformatyków. Każda instytucja ma swoje cele nijak nie widzę zbieżności między badaniem jądrowym i np. citygmlami. Nie bardzo wiem też jak te cele powiazane zostaną z budżetem instytucji. Krzyżowanie ról kolejne trudne słowo między byciem członkiem rady ds iip i prowadzeniem jakiś przedsięwzięć na końcu których pojawi się produkt który pan Robert tak uparcie od miesięcy promuje. Etycznie mogę ocenić to jednoznacznie. Prawnie niech ocenia kto inny.
  
 4 
Przykłady bardzo chętnie! Panie Jerzy, bardzo prosimy coś więcej poza urzędniczym slangiem o dynamicznym rozwoju. A Centrum Badań Jądrowych zapewne zatrudnia specjalistów, którzy śledzą coś więcej, niż tylko chmurę radioaktywnego izotopu jodu 131, stosowanego np. w leczeniu chorób tarczycy. Polecam posłuchać dr Tomasza Rożka, zanim się coś palnie: http://naukatolubie.pl. Np. w kwestii stężeń tego straszliwego jodu.
  
ktoś już pisał o czwartym wymiarze (głupoty) 4D to nic innego jak nieaktualne i niekompletne dane przedstawione w 3D. A działek w Polsce jak nie było tak nie ma. Widocznie nam to niepotrzebne. Amen
    1 
 4 
zamieńmy nazwy: Pilotaże te będą realizowały jednostki samorządu terytorialnego (CZYT. jedynie MARSZAŁEK) we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji (bez zmian) oraz partnerami z sektora badawczo-rozwojowego (ALBO ŚWIERK ALBO jakieś Widzimisię). Czy to będzie taki finansowy moduł SDI 3D? Obym się myliła
  
 3 
poproszę konkrety Bardzo chciałbym poznać kilka (konkretnych) przykładów wykorzystania tych danych.
  
 2 
fajny opis Projekt pozwoli na wygenerowanie usług na poziomie jednostek samorządu terytorialnego, przeprowadzenie szkoleń oraz dostarczenie oprogramowania. Ale w jakim celu ? Co te usługi temu urzędnikowi dadzą ? Jakie zadanie ustawowe wykonywane przez tegoż urzędnika zostanie dzięki temu zaspokojone/usprawnione ? Co zyska obywatel ?
  
 6 
na zdjęciu wczoraj był Pan Tomasz M. z Warszawy - w jakim charakterze był zaproszony? Jako użytkownik programu od cytrusów?
  
 1 
Tak na logikę "Projekt pozwoli na wygenerowanie usług na poziomie jednostek samorządu terytorialnego, przeprowadzenie szkoleń oraz dostarczenie oprogramowania." Czy to po prostu czyjś chory pomysł, czy może jednak jednostki samorządu zwracały się z potrzebą wygenerowania usług, szkoleń i dostarczenia oprogramowania? mamy na to jakieś papiery?
  
 4 
no tak narodowe centrum badań jądrowych zajmuje się teraz wykorzystaniem danych lidar i citygml ? A może promowaniem cytrynki ? Przewiduję oszałamiający sukces na miarę kosmodromu Bajkonur. A w międzyczasie wiecie panowie z centrum skąd nad polską wziął się promieniotwórczy jod w atmosferze w styczniu czy zajęci zabawą w citygml nie macie na to czasu ?
  
 3 



zobacz też:

Rząd i samorządy deklarują współpracę na rzecz e-administracji

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska podpisała z przedstawicielem samorządów list...

Z UWM do resortu cyfryzacji

Dyrektorem powołanego na początku lutego Departamentu Polityki Geoinformacyjnej w Ministerstwie Cyfryzacji został Radosław...

Oddzielna jednostka ds. geoinformacji w resorcie cyfryzacji

W Ministerstwie Cyfryzacji powołano właśnie Departament Polityki Geoinformacyjnej.

Znamy nowy skład Rady IIP

Ministerstwo Cyfryzacji ujawniło nowy skład Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
planeta Uran ma 27 naturalnych satelitów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Felicjan Kępiński (1885-1966)

Felicjan  Kępiński  (1885-1966)
Urodził się 29 kwietnia 1885 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Ukończył tam gimnazjum, a w 1903 roku rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dwa lata później po strajku szkolnym wyjechał za granicę. Studiował...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1747
Angielski astronom James Bradley (1693-1762) odkrył zjawisko nutacji czyli zmiany wielkości kąta pomiędzy osią obrotu Ziemi a osią, wokół której zachodzi precesja.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2