Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-03-02| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Instytucje

Polska 4D - by dane 3D trafiły pod strzechy

Wczoraj (1 marca) na Geoforum.pl napisaliśmy o rozmowach Ministerstwa Cyfryzacji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego dotyczących projektu „Polska 4D”. Na czym konkretnie miałby on polegać? O wyjaśnienia poprosiliśmy resort cyfryzacji.


Polska 4D - by dane 3D trafiły pod strzechy

Projekt Polska 4D zakłada wykorzystanie danych LiDAR oraz standardu CityGML [do zapisu modeli 3D – red.] w procesach rozwojowych w regionach, powiatach i gminach. Docelowo będzie obejmował obszar około 50 tys. km kw., tj. powierzchnię wszystkich Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w Polsce – wyjaśnia Wydział Komunikacji MC.

Jak tłumaczy dalej resort, celem strategicznym projektu jest dostarczenie trójwymiarowej informacji o zagospodarowaniu przestrzennym na poziom pracy urzędnika. Mają one zostać udostępnione w formie przystępnej do pracy w każdym urzędzie gminy czy powiatu. Projekt pozwoli na wygenerowanie usług na poziomie jednostek samorządu terytorialnego, przeprowadzenie szkoleń oraz dostarczenie oprogramowania. Po krótkim przeszkoleniu urzędnik będzie miał do dyspozycji narzędzie, które w znacznym stopniu ułatwi codzienną pracę w wielu obszarach związanych z zagospodarowaniem przestrzennym.

Przygotowanie projektu Polska 4D wymaga wykonania pilotaży. 28 lutego minister Anna Streżyńska zainicjowała proces uzgodnień związany z ich rozpoczęciem w ramach Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT metropolii warszawskiej). Trwają również prace dotyczące zainicjowania podobnych prac w Lubelskim Obszarze Funkcjonalnym.

Pilotaże te będą realizowały jednostki samorządu terytorialnego we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz partnerami z sektora badawczo-rozwojowego. Ich rozpoczęcie wymaga uzgodnień formalno-prawnych, organizacyjnych i finansowych. Termin rozpoczęcia pilotaży nie został jeszcze wyznaczony. Efekty prac posłużą do określenia właściwej struktury organizacyjno-technologicznej, analizy porównawczej oprogramowania oraz oszacowania kosztów realizacji projektu Polska 4D.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest zespół Roberta Lacha z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. W Ministerstwie Cyfryzacji jest ono koordynowane przez Departament Koordynacji Funduszy Europejskich oraz Departament Polityki Geoinformacyjnej.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama