Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-02-20 | GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Prawo, Instytucje

Rząd prezentuje polski pomysł na kosmos

Rząd Beaty Szydło przyjął liczącą 52 strony Polską Strategię Kosmiczną. Mowa jest w niej m.in. o wystrzeleniu w następnej dekadzie własnych satelitów obserwacyjnych.


Ilustracja: Rząd prezentuje polski pomysł na kosmos

Dokument obejmuje lata 2017-30, a za koordynację wymienionych w nim działań ma odpowiadać Ministerstwo Rozwoju. Jak podkreśla MR, na razie sektor kosmiczny ma w Polsce charakter niszowy, ale w przyszłości powinien walnie przyczynić się do realizacji założeń Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, zwanej także „Planem Morawieckiego”. Podstawowym założeniem tego dokumentu jest stworzenie nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki, opartego w większym stopniu na wiedzy, innowacjach i postępie technologicznym niż na niskich kosztach produkcji.

Wdrożenie Polskiej Strategii Kosmicznej sprawi, że w roku 2030:
• polski sektor kosmiczny będzie zdolny do skutecznego konkurowania na rynku europejskim, a jego obroty wyniosą co najmniej 3% ogólnych obrotów tego rynku;
• polska administracja publiczna będzie wykorzystywać dane satelitarne dla szybszej i skuteczniejszej realizacji swoich zadań, a krajowe przedsiębiorstwa będą w stanie w pełni zaspokoić popyt wewnętrzny na tego typu usługi oraz eksportować je na inne rynki;
• Polska będzie posiadała dostęp do infrastruktury satelitarnej umożliwiającej zaspokojenie jej potrzeb, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności.

Szczegółowe cele PSK zakładają m.in.:
• zwiększenie udziału w programach opcjonalnych ESA (docelowo 150-200% składki obowiązkowej);
• zwiększenie udziału w programach kosmicznych UE – np. Horyzont 2020, Copernicus i Galileo;
• zapewnienie stałego, szybkiego i pewnego dostępu do danych satelitarnych, a także upowszechnianie ich wykorzystywania w administracji publicznej różnego szczebla (w strategii czytamy m.in., że „wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i ekonomicznie uzasadnione, administracja, jako inteligentny klient, powinna wykorzystywać potencjał polskich przedsiębiorców, w razie potrzeby współpracujących w tworzeniu nowych aplikacji z sektorem naukowym, zamawiając usługi oparte na danych satelitarnych zaspokajające jej precyzyjnie zdefiniowane potrzeby”);
• budowę narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi.

W odniesieniu do tego ostatniego punktu w PSK mowa jest o wystrzeleniu własnych satelitów obserwacyjnych. „Analizy zdolności technologicznych sektora naukowo-badawczego (w tym kosmicznego) w Polsce wskazują, że na bazie krajowego potencjału możliwe jest wybudowanie satelity(ów) od 10 do 150 kg, zdolnych do realizacji zadań operacyjnych. Dzięki postępującej miniaturyzacji na platformach tej wielkości można będzie montować również systemy optoelektroniczne oraz syntetyczną aperturę radarową” – czytamy w PSK. W ocenie autorów strategii własny satelita optoelektroniczy (zbudowany w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej) powinien znaleźć się w kosmosie do 2024 roku. Z kolei początek misji aparatu z radarem SAR powinien nastąpić nie później niż w 2025 r.

W strategii zadeklarowano także różne formy wsparcia dla przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, które będą chciały wejść na ten trudny rynek. Dokument zakłada ponadto działania ukierunkowane na rozwijanie fachowej kadry polskiego sektora kosmicznego – np. uruchamianie specjalistycznych kierunków studiów czy wspieranie przedsięwzięć studenckich.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

to będzie tak jak... z naszym gazem łupkowym. Nikt go nie widział, ale firm które go wydobywały bądź zaczęły wydobywać przy wsparciu rządu - oczywiście zagranicznych firm najechało się trochę do Polski. Jak kasa się skończyła to i gazu łupkowego okazało się, że nie ma i firmy też się zwinęły. Aczkolwiek to dobry pomysł na byznes wszakże pod pewnymi warunkami:)
  
 2 
hm maja rozmach .....
  
 2 
Pan Morawiecki to już od dawna jest w kosmosie.
    1 
 2 
po to właśnie jest blondyn w jednym bucie. On wszystko załatwi.
  
 1 
Szklane domy A czy Pan Morawiecki i Pani Szydło wiedzą jak ciężko jest napisać wniosek do Horyzont 2020. Czy wiedzą jakie znajomości trzeba mieć i jaka pozycję w KE żeby taki grant dostać? Wiadomym jest ze od czasu, kiedy jesteśmy w ESA więcej płacimy niż sumaryczny dostajemy. Te 200 procent skladki będzie ciezko wykonać.Uważam ze tekst jest naszpikowany ogolnymi dobrze znanymi ideami. Jeżeli jednak satelity powstaną w deklarowana czasie chylę czoła. Chociaż jak w temacie, szklane piękne domy...
    2 
 4 
ja mam jak coś zaraz skończymy godzinki, ale jak coś, to już można się na liście społecznej wpisać. Z resztą Kazek robił zajawkę już w tej sprawie.
    1 
 1 
. może jakąś aplikację do prowadzenia kosmicznego PZGIK? :)
    1 
 5 
Jak nic, to nic ale jak już to od razu w kosmos.
  
 1 



zobacz też:

Rozmowy o sektorze kosmicznym na Mazowszu

W tym tygodniu odbyło się pierwsze spotkanie zespołu zadaniowego dla sektora kosmicznego w ramach grup...

Kosmiczne możliwości

O znaczeniu i rozbudowie Centrum Geomatyki Stosowanej WIG WAT w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA rozmawiamy z...

Inżynieria Kosmiczna - nowy kierunek studiów w Olsztynie i Zielonej Górze

Już od października dwa wydziały – Geodezji, Inżynierii...

Trzy uczelnie będą wspólnie wykładać technologie kosmiczne

W Trójmieście powstanie nowy kierunek studiów II stopnia „Technologie kosmiczne...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Droga Mleczna przesuwa się na niebie z prędkością 375 km/s?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Felicjan Kępiński (1885-1966)

Felicjan  Kępiński  (1885-1966)
Urodził się 29 kwietnia 1885 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Ukończył tam gimnazjum, a w 1903 roku rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dwa lata później po strajku szkolnym wyjechał za granicę. Studiował...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2005
Na orbicie znalazł się pierwszy z ośmiu udoskonalonych amerykańskich satelitów GPS IIR. Satelita nadaje dodatkowe sygnały przeznaczone dla wojska (2) i dla użytkowników cywilnych (1).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2