Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-12-23| GNSS, Teledetekcja, Edukacja

Trzy uczelnie będą wspólnie wykładać technologie kosmiczne

W Trójmieście powstanie nowy kierunek studiów II stopnia „Technologie kosmiczne i satelitarne”. Będzie to interdyscyplinarny projekt edukacyjny prowadzony przez 3 uczelnie: Politechnikę Gdańską, Akademię Morską w Gdyni i Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni. Kierunek będzie wspierać Polska Agencja Kosmiczna.


Trzy uczelnie będą wspólnie wykładać technologie kosmiczne

Umowę o wspólnym utworzeniu i prowadzeniu kierunku podpisali 17 grudnia w Gdańsku prorektorzy trójmiejskich uczelni technicznych: dr hab. inż. Marek Dzida, profesor PG, dr hab. inż. Mirosław Czechowski, profesor AM, i dr hab. Jerzy Kojkoł, profesor AMW.

Studia mają się rozpocząć w semestrze letnim roku akademickiego 2016/2017 i trwać 3 semestry. Obejmą treści przedmiotów podstawowych (matematyka, astrofizyka, astronomia, mechanika i inne) i specjalistycznych (globalne systemy nawigacji satelitarnej, podstawy mechaniki nieba, teledetekcja, komunikacja satelitarna, robotyka i mechatronika satelitarna, analiza i przetwarzanie danych przestrzennych i inne). Kierunek jest odpowiedzią na zapotrzebowanie powstających na Pomorzu i w całej Polsce firm z branży inżynierii kosmicznej i satelitarnej na specjalistów zdolnych sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem tego sektora.

Studia mają być realizowane wspólnie przez 7 jednostek organizacyjnych trójmiejskich uczelni: Wydział Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG, Wydział Mechaniczny PG, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa PG, Wydział Nawigacyjny AMG, Wydział Elektryczny AMG, Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego AMG, Wydział Dowodzenia i Operacji Morskiej AMW. To pierwszy w Polsce kierunek interdyscyplinarny, którego program będzie realizowany dzięki współpracy tylu jednostek edukacyjnych.

W ciągu najbliższych miesięcy uczelnie określą wspólny program kształcenia, zgodny z Krajowymi Ramami Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego. W przygotowania te włączy się Polska Agencja Kosmiczna. POLSA będzie odpowiedzialna za identyfikowanie i analizowanie, we współpracy z ministrem właściwym ds. szkolnictwa wyższego, potrzeb kształcenia na poziomie wyższym specjalistów w zakresie użytkowania przestrzeni kosmicznej. Zajmie się również wspieraniem kształcenia na nowym kierunku poprzez oferowanie swoich ekspertów oraz pomocy we współpracy z krajowymi i zagranicznymi uniwersytetami i instytucjami badawczymi.

Inicjatywa utworzenia kierunku została wysunięta przez prof. Andrzeja Stepnowskiego z PG i przedstawiona na zorganizowanej wspólnie przez Politechnikę Gdańską i Polską Agencję Kosmiczną pierwszej międzynarodowej konferencji IRMAST 2015 (International Conference on Innovative Research and Maritime Applications of Space Technology) w kwietniu 2015 r. Następnie w tę inicjatywę, wraz z podjęciem prac nad programem, włączyli się prof. Edmund Wittbrodt z PG i prof. Cezary Specht z AMG, przy poparciu rektora Politechniki Gdańskiej prof. Henryka Krawczyka oraz prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej profesora Marka Banaszkiewicza.

Źródło: POLSA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama